Jeesus astui taivaan pyhäkköön taivaaseen astumisensa yhteydessä suorittamaan pappispalvelusta pyhäkössä. Suuri sovituspäivä alkoi 1844 jolloin Jeesus siirtyi kaikkein pyhimpään puhdistamaan pyhäkön kadutuista ynneistä jotka pyhiltä sinne ovat siirretyt. Silloin tutkitaan jokaisen koskaan eläneen uskovan ihmisen teot ja vaikuttimet, ovatko ne vilpittömät. Tuomio tullaan julistamaan joko syytön tai syyllinen. Syylliset uskovat joutuvat viimeisellä tuomiolla jumalattomien joukkoon, mutta syyttömät perivät ikuisen elämän. Jumalan pyhä laki on se mittapuu jolla jokaisen teot tutkitaan. Myös se sapattiasia!
Pyhäkköoppi
toinenadventti
283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niin olen kuitenkin ymmärtänyt mitä he tarkoittavat "pyhäkköopillaan".. ja totean vain että sinun käsityksesi ei ole avdentistien käsitys.
Ei ole kysymys "Tuomio tullaan julistamaan joko syytön tai syyllinen".
Olet ihan pihalla, ota ensin selvää siitä mistä kirjoitat niin sinun ei tarvitse puhua puuta heinää...
Perusopinkohdat - Kristuksen palvelus taivaallisessa pyhakossa
Perusluonteiset opinkohdat 24
KRISTUKSEN PALVELUS TAIVAALLISESSA PYHÄKÖSSÄ
Taivaassa on pyhäkkö, todellinen pyhäkköteltta, jota ei ole pystyttänyt ihminen vaan Herra itse. Siinä Kristus suorittaa palvelusta meidän hyväksemme; hän tekee uskoville mahdolliseksi saada hyväkseen hänen sovitusuhrinsa, jonka hän uhrasi ristillä ainutkertaisesti kaikkien puolesta. Hänet asetettiin virkaansa meidän suureksi ylipapiksemme taivaaseenastumisensa yhteydessä, jolloin hän myös aloitti välitystyönsä. Profeetallisen 2300 päivää käsittävän ajanjakson lopussa vuonna 1844 hän ryhtyi suorittamaan sovittavan palvelutyönsä toista ja viimeistä vaihetta. Tämä työ liittyy taivaalliseen oikeudenkäyntiin, tutkivaan tuomioon, joka on osa kaiken synnin lopullisesta hävittämisestä, mistä muinaisen heprealaisen pyhäkön puhdistaminen suurena sovituspäivänä oli vertauskuva. Tuossa vertauskuvallisessa toimituksessa pyhäkkö puhdistettiin eläinuhrien verellä, mutta taivaalliset puhdistetaan Jeesuksen veren täydellisellä uhrilla. Tutkiva tuomio paljastaa taivaallisille olennoille, ketkä kuolleista ovat kuolleet Kristukseen uskovina ja sen vuoksi on hänessä katsottava arvollisiksi saamaan osan ensimmäisessä ylösnousemuksessa. Se myös osoittaa, ketkä elävistä pysyvät Kristuksessa, noudattavat Jumalan käskyjä ja uskovat Jeesukseen ja ovat sen vuoksi hänessä valmiit muutettaviksi hänen iankaikkiseen valtakuntaansa. Tällä tuomiolla osoitetaan Jumalan toimineen oikeudenmukaisesti pelastaessaan ne, jotka uskovat Jeesukseen. Sen perusteella julistetaan, että ne, jotka ovat pysyneet uskollisina Jumalalle, saavat ottaa vastaan valtakunnan. Tämä Kristuksen palvelustyön päätökseen saattaminen merkitsee ihmiskunnan armonajan loppumista ennen toista tulemusta.
http://www.adventtikirkko.fi/opetus/pyhakko.htm
Tuomio on joko syytön tai syyllinen!