Ayaan Hirsi Alin kirja "pakomatkalla" antaa hyvän kuvauksen todellisista olesuhteista, joissa afrikkalaiset muslimit elävät.
Kirja antaa myös kuvan siitä, miten pakolaiset oppivat käyttämään rasismi-korttia hyväkseen saadakseen, mitä haluavat. Ja tämäkin kuvaus on realistinen.
Esim. sivuilla 257-258 on kuvauksia tilanteista, joissa somalialaiset pakolaiset nimeävät helposti kaiken kohtelun rasistiseksi. Syyttä.
Tämä kirja kokonaisuudessaan on hyvä lähtökohta keskustelulle rasismista.
Ayaan Hirsi Alin kirja
7
339
Vastaukset
- koululaisilla
ja opiskelijoilla. Todellisen elämän kuvauksia todellisesta elämästä.
Kaikkien yhteinen tavoitehan on rasismin tunnistaminen ja sen lopettaminen.
- R.Stoner
Muistutanpa taas siitä EU:n "positiivisen" syrjinnän laillistavasta direktiivistä, joka mielestäsi ei ole rasismia.
R.Stoner kirjoitti:
Muistutanpa taas siitä EU:n "positiivisen" syrjinnän laillistavasta direktiivistä, joka mielestäsi ei ole rasismia.
ei ole mitään tekemistä sen enempää minkään "värin" kuin syrjinnänkään kanssa.
- ,,,
Mover kirjoitti:
ei ole mitään tekemistä sen enempää minkään "värin" kuin syrjinnänkään kanssa.
"Pos. syrjinnällä ei ole mitään tekemistä sen enempää minkään "värin" kuin syrjinnänkään kanssa."
- miettinyt että
opetetaanko esim. somaleille jo pakolaiskeskuksissa rasismi-kortin käyttöä heti kun Suomalainen tulee huomauttamaan jostain vaikkapa nyt siitä että hissien ovia ei saa teljetä auki.
Somalit ovat tosiaan se ryhmä joka ensimmäisenä on sitä rasismi sanaa käyttämässä,onko kukkahattutädit opettaneet sen heille?huutelee, että susi tulee, varokaa. Eikä sutta ole lähimaillakaan, niin siihen varoitukseen ei enää kukaan usko. Samoin on käynyt rasisti/rasismi-sanalle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787