Aseadressi

"Aseiden totaalikiellon vastustaminen

Ampumaurheilun harrastamisen jatkuminen on taattava Suomessa myös tulevaisuudessa. Aseiden omistamista ei saa kriminalisoida eikä tunnollisia harrastajia syyllistää sairaiden ihmisten tekojen takia. Jokaisella terveellä Suomen kansalaisella tulee olla oikeus perustellusta syystä harrastaa ammuntaa.
Lupakäytäntö tulee olla järkevä ja käytännön tulee olla samallainen koko maan alueella. Aselain tiukentaminen ei saa kohtuuttomasti vaikeuttaa syrjäseuduilla tapahtuvaa harrastustoimintaa eikä harrastuksesta saa tulla vain eliitin oikeus.

******

Metsästäjät ja ammunnan harrastajat ovat joutuneet asevihamielisen ilmapiirin ahdistamiksi. Tämä adressi on perustettu vastapainoksi asekieltoja vaativille adresseille ja on tarkoitus luovuttaa sisäministeri Anne Holmlundille kasvettuaan painoarvoltaan riittäväksi. Luovutustilaisuuteen pyritään saamaan yhteisrintama metsästyksen ja ammunnan harrastajien järjestöistä.
Adressin tavoite on myös ylittää uutiskynnys, jotta harrastajien hätähuuto sadaan päättäjien tietoisuuteen. Harrastajat ovat tavallisia lainkuuliaisia ihmisiä, jotka suhtautuvat ampuma-aseisiin vastuuntuntoisesti ja kiihkotta. Tämän takia suuren hiljaisen joukon ääni jää helposti kuulumatta. Meitä on paljon ja nyt on aika vetää köyttä yhteen suuntaan."

Tämmöinen adressi löytyi, en anna edes osoitetta koska en halua ihmisten allekirjoittavan sitä ;O

Käsiaseiden täyskiellosta ei ole mitään haittaa kenellekkään. Kuten vastutan ihmisten tappamista, vastustan yhtälailla myös eläinten tappamista (kiinnostaisi muuten tietää, ovatko palstan aktiivikirjoittajat vegetaristeja, vegaaneja, sekasyöjiä..?)

Yritetään olla vähän mukavampia itsellemme, toisillemme ja luonnolle ─ eiköhän tästä pallosta vielä kelvollinen elinpaikka kehity. ;)
9948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Käsiaseiden täyskiellosta ei ole mitään haittaa kenellekkään. Kuten vastutan ihmisten tappamista, vastustan yhtälailla myös eläinten tappamista (kiinnostaisi muuten tietää, ovatko palstan aktiivikirjoittajat vegetaristeja, vegaaneja, sekasyöjiä..?)"

Ei haittaa kenellekään? Yleinen perustelu, mutta ei millään tavalla hyvä. Se, että joku ammuntaa harrastamaton katsoo olevan oikein kieltää muilta se, mikä itseä ei koske, on hyvin itsekästä ja tiettyä ryhmää syrjivää. Käsiasekiellosta olisi hyvinkin paljon haittaa niille, joita asia koskee, eli ammunnanharrastajille. Muiden harrastuksia on helppo luonnehtia turhiksi, mutta tietty harrastus voi harrastajalleen olla hyvinkin tärkeä. Se, että Jokelan jälkeen ei lainsäädännön osalta reagoitu, ei ole harrastajien vika. Kauhajoen ampujalta saatiin melkein ase takavarikoitua, mutta yksittäinen komisario teki väärän ja kohtalokkaan päätöksen. Molemmilta koulusurmaajilta olisi voitu luvan saanti estää, jos esteeksi olisi riittänyt mielenterveysongelmat ja poliisilla olisi ollut mahdollisuus saada terveystietoja käsiinsä. Luvattomiin aseisiin ne tietysti olisivat päässeet edelleen käsiksi. Käsiaseiden täyskielto ei toisi minkäänlaista ratkaisua ongelmaan, joka ei johdu käsiaseista.

Vastustan myös ihmisten tappamista ja käsiaseiden yhdistäminen aina ja vain tappamiseen on kapea katseista. Valtaosalla käsiaseista tehdään kuitenkin aivan ihmisille vaaratonta harrastustoimintaa. Metsästäjät on eräissä yhteyksissä ottaneet tiettyä pesäeroa harrastusampujiin ja etenkin pistooliampujiin. Jokunen metsästäjä on viisastellut lehdissä ja TVssä, että pistoolit on turhia ja voitaisiin kieltää. Näiltä tyypeiltä nyt tietysti unohtuu se fakta, että suurin osa ampumalla tehdyistä murhista, tapoista ja uhkailuista tehdään juuri metsästysaseilla. Jotkut metsästäjät nyt raukkamaisesti yrittävät syyllistää pistooleita, että ei huomio vaan kiinnittyisi omaan asekaappiin. Vaikka itse en nuoruusvuosien jälkeen olekaan mitään metsästänyt, en mitenkään sinänsä metsästystä vastusta, onhan se ekologisempaa ja monilta osin eettisempää, kuin lihan tehotuotanto. Silti, metsästysaseella aina sentään tapetaan jotain, olkoonkin se sitten riistaa, mutta täysipäiset ja lainkuuliaiset pahvitauluihin ammuskelijat eivät tapa mitään. Ja kyllä, syön lihaa, olen sekasyöjä.

"Yritetään olla vähän mukavampia itsellemme, toisillemme ja luonnolle ─ eiköhän tästä pallosta vielä kelvollinen elinpaikka kehity. ;)"

Aivan, sen takia olisi hyvä myös suvaita toisten harrastukset ja kiinnostuksen kohteet, vaikka ne ei oman ajattelun kanssa yhteen menisikään.

Pätkä UNESCON suvaitsevaisuus määritelmästä:

"Se merkitsee, että ihminen saa vapaasti pitää kiinni vakaumuksestaan ja hyväksyy sen, että toiset pitävät kiinni omastaan. Se merkitsee sen tosiasian hyväksymistä, että ihmisillä, jotka ovat luonnostaan erilaisia ulkomuotonsa, asemansa, puhetapansa, käyttäytymismuotojensa ja arvojensa puolesta, on oikeus elää rauhassa ja olla sellaisia kuin ovat. Se merkitsee myös, ettei kukaan saa väkisin tyrkyttää näkemyksiään toisille".

Äänestä

"Käsiaseiden täyskiellosta ei ole mitään haittaa kenellekkään."

Siinä vaiheessa, kun sinun harrastusvälineesi aiheuttaa yhdenkin kuoleman, tulen henkilökohtaisesti hakemaan sen sinulta pois. Et voi kieltäytyä, koska oman asenteesi mukaan yhdenkin elämän säästyminen on tärkeämpää kuin toisen ihmisen oikeus omaisuuteensa tai harrastukseensa.

Äänestä

Onko kyse eläimien kidutuksesta vai metsästyksen vaikutuksesta ihmisiin?

Itseäni ei suoranaisesti tuo metsästämisen aiheuttama eläinten kiduttaminen kovin paljoa haittaa, koska nuo tapetuksi tulevat eläimet ovat todennäköisesti onnellisempia kuin esimerkiksi lemmikkikanit tms. Myös kalastus on eläinten kiduttamista jos tälle linjalle lähdetään.

Voiko eläimiä kiduttaa jos se on kivaa? Sitä voi miettiä jokainen.

Sitten taas jos ajatellaan ampumaharrastusten kieltämistä siitä syystä, että sillä on negatiivinen vaikutus ihmiseen niin tällöin kyllä löytyisi muitakin asioita joita tulisi kieltää. Ensimmäisenä tulee mieleen kaikki moottoriurheilu, jonka seurauksena teillä ajetaan liian kovaa ja ihmisiä kuolee siitä syystä jatkuvasti. Mielestäni tämä on suurempi ongelma kuin metsästyksestä aiheutuvat henkiset vammat ihmisille.

Pointtina oli, että liika valvominen ei välttämättä ole se paras ratkaisu. Niinkuin surkealta se kuulostaakin idioottien täyttämässä maailmassa, niin meidän täytyy luottaa siihen, että ihminen kykenee itsenäiseen ajatteluun. Nimittäin aina on keinoja typeryyttään tappaa muita. Sen takia onkin mielestäni fiksumpaa kehittää itsenäistä ajattelua eikä rajoittaa sitä päättämällä kaikki ihmisen puolesta.

Äänestä

Minä syön ihan mitä tahansa. Ei ole mitään rajotteita tältä osalta. Mielestäni ihmisen tulee syödä lihaa kun se on lihansyöjäksi syntynyt. Eli tällöin ihminen todennäköisesti saa parhaiten itselleen soveltuvaa ravintoa.

Itse syön siis myös sian ja naudan lihaa ja myös hirvenlihaa, mutta eniten syön kuitenkin kalaa ja kanaa, jotka ovat terveellisimpiä lihoja.

Kasviksia käytän myös paljon, mutta en todellakaan voisi elää pelkästään kasviksilla, vaikka niistä monia hyviä ruokia saakin.

Enkä näe mitään syytä miksi pitäisikään. Eläimen tappaminen sähköllä on ihan yhtä kamalaa eläimelle kuin se sydänkohtaus johon se vanhuuttaan kuolee.

Äänestä
  • Ei lehmiä ilmeisesti tapeta sähköllä, vaan ammutaan tietynlaisella napautuspyssyllä keskelle otsaa. Näin olen ainakin itse käsittänyt. Lehmä putoaa välittömästi.

    Äänestä

  • "Mielestäni ihmisen tulee syödä lihaa kun se on lihansyöjäksi syntynyt"

    Väärin! Ihminen on sekasyöjä tai ainakin tulisi syödä monipuolisesti! Ihmisen lähimmäisistä (lemmikkieläimet) vain "kotikissa" on pelkkä lihansyöjä, vaikka moni kotikissan omistaja (=ihminen) yrittää syöttää sille "epäterveellisesti" myös sisällöltään olevia "viljatuotteita".

    Meidän ihmisten tulisi syödä myöskin vihanneksia, vaikka monilla ihmisillä on kummia mieltymyksiä oman terveytensä puolesta ja vihanneksista: "minä en mitään kanin ruokaa syö"!

    Äänestä

Voi työntää vaikka sinne perseeseen. Kyllä varmaan sinne mahtuu, kokeileppas.

Äänestä
  • Olet tainnu kokeilla aseen työntämistä omaan perseeseesi? Lähtikö pois?

    Äänestä

Mikäli kiinnostaa niin olen sekasyöjä ja minä vastustan käsiaseiden ylläpitämistä edes lukollisessa kaapissa, koska yleensä suomalaisella idiootilla ja aseluvan haltijalla on tähän omaan kaappiin myöskin avain. Aseita tulisi säilyttää vähintään murron varmassa paikassa viranomaisten huostassa ja palauttaa ase viranomaiselle ampumaharjoitusten jälkeen. Ainoa, mitä Suomessa ylipäätänsä aseista tarvitaan on ns. "hirvikivääri" syksyisin ja senkin tulisi palauttaa takaisin viimeistään metsästyskauden jälkeen....ja metsästäjän tulisi käydä tämän lisäksi psykologin vastaanotolla määräajoin, jotta saisi uusia asekantolupansa.

Aseet ovat mielestäni turhia myös harrastusmielessä, vaikka Pekingissä saatiin lajista mitalit. Ei ammunta mitään urheilua ole, mutta se on vain arvokasta militaristien Suomessa samoin kuin asevelvollisuuskin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


-sta kirjoitti:

"Aseiden totaalikiellon vastustaminen

Ampumaurheilun harrastamisen jatkuminen on taattava Suomessa myös tulevaisuudessa. Aseiden omistamista ei saa kriminalisoida eikä tunnollisia harrastajia syyllistää sairaiden ihmisten tekojen takia. Jokaisella terveellä Suomen kansalaisella tulee olla oikeus perustellusta syystä harrastaa ammuntaa.
Lupakäytäntö tulee olla järkevä ja käytännön tulee olla samallainen koko maan alueella. Aselain tiukentaminen ei saa kohtuuttomasti vaikeuttaa syrjäseuduilla tapahtuvaa harrastustoimintaa eikä harrastuksesta saa tulla vain eliitin oikeus.

******

Metsästäjät ja ammunnan harrastajat ovat joutuneet asevihamielisen ilmapiirin ahdistamiksi. Tämä adressi on perustettu vastapainoksi asekieltoja vaativille adresseille ja on tarkoitus luovuttaa sisäministeri Anne Holmlundille kasvettuaan painoarvoltaan riittäväksi. Luovutustilaisuuteen pyritään saamaan yhteisrintama metsästyksen ja ammunnan harrastajien järjestöistä.
Adressin tavoite on myös ylittää uutiskynnys, jotta harrastajien hätähuuto sadaan päättäjien tietoisuuteen. Harrastajat ovat tavallisia lainkuuliaisia ihmisiä, jotka suhtautuvat ampuma-aseisiin vastuuntuntoisesti ja kiihkotta. Tämän takia suuren hiljaisen joukon ääni jää helposti kuulumatta. Meitä on paljon ja nyt on aika vetää köyttä yhteen suuntaan."

Tämmöinen adressi löytyi, en anna edes osoitetta koska en halua ihmisten allekirjoittavan sitä ;O

Käsiaseiden täyskiellosta ei ole mitään haittaa kenellekkään. Kuten vastutan ihmisten tappamista, vastustan yhtälailla myös eläinten tappamista (kiinnostaisi muuten tietää, ovatko palstan aktiivikirjoittajat vegetaristeja, vegaaneja, sekasyöjiä..?)

Yritetään olla vähän mukavampia itsellemme, toisillemme ja luonnolle ─ eiköhän tästä pallosta vielä kelvollinen elinpaikka kehity. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu