Rukoilkaa Intian hindujen puolesta, jotta heidän järjetön tappamisensa loppuisi, jotta he saisivat rauhantahtoisina ihmisinä elää rauhassa.
rukoilkaa
puolesta
12284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Intiassa. Heitä vainotaan ja tapetaan jatkuvasti.
Mitäs tunkevat sinne syöltämään propagandaanne. Pysykää kotona!
tekstiä sinulta! Olet ilmeisesti täysin pakana, oletko idänuskonnoihin juuttunut rassukka? Kuule, kun pyydät Jeesusta tulemaan sydämeesi ja pyydät syntejäsi anteeksi, voit vielä saada armon Jeesukselta. Silloin näet sen kaiken kauheuden, mikä sydämesi on täyttänyt. Tajuat samalla, miten kristittyjä vainotaan mm. Intiassa.
Jeesus rakas: ole kristittyjen tukena ja turvana kaikkialla, missä heitä vainotaan. Myös Intian kristittyjä siunaa ja pysäytä heidän vainoojansa. Kiitos, Herra Sinulle, että olet voimallinen heitä auttamaan. Jeesuksen nimessä rukoilemme! Amen.
Eikä ole mitään järkyttävää. Mitä helvettiä te tungette joka puolelle omine höpinöinenne! Se se vasta törkeää on. Se on ihmisten halveksimista ja ylimielistä kolonialismia. Kristinuskokin on jo ihan tarpeeksi tehnyt tuhoa maailmassa ristiretkineen. Nyt on aika lopettaa se.
Aivan oikein että teitä vainotaan. Mitäs tungette hullut sinne minne ette kuulu!
Kun kristityt ovat itse niin kauhean hurskaita ja hyviä ihmisiä? Kristinusko on edelleen väkivallan lähde monessa maailman kolkassa kuten menneisyydessä. Katsotaanpa:
1. Palestiina: Juutalaiset vs. muslimit
2. Balkan: Ortodoksiset serbit vs. katoliset kroaatit ja Bosnian ja Albanian muslimit kroaatit.
3. Pohjois- Irlanti: protestantit vs. katoliset
4. Sudan: Kristityt vs. muslimit ja animistit
5. Nigeria: Kristityt vs. muslimit
6. Etiopia ja Eritrea: Kristityt vs. muslimit
7. Indonesia: Timorilaiset kristityt vs. muslimit
8. Kaukasus: Ortodoksiset venäläiset vs. tsetseeni muslimit, azerbaidsanilaiset muslimit vs. katoliset ja ortodoksiset armenialaiset
Puhe rauhan ja rakkauden uskonnosta tuntuu tosiasioiden rinnalla lattealta ja naivilta.
Kun ihmisillä on yhteensovittamattomia ja testaamattomia näkemyksiä kuolemanjälkeisestä elämästä ja maat, missä ihmiset pakotetaan elämään äärimmäisessä köyhyydessä sekä kurjuudessa, lopputulos on juurikin edellä mainitun listan kaltainen: Loputon murhien ja murhenäytelmien ketju sekä tulitaukojen kierre.
Jos historiasta voi mitään oppia so. eri uskomukset jotka todellisessa tutkimuksessa kaatuisivat todisteiden puutteeseen, vetää ihmiskunnan kauheimmat puolet esiin.
Kun tähän soppaan lisätään vielä joukkotuhoaseet, koko ihmiskunnan kohtalo alkaa näyttämään tässä pirullisessa kellopelissä suhteellisen toivottomalta.
Ja ketkäs ne sinne Irakiin hyökkäsi tappamaan viattomia ihmisiä ja saattamaan maan kaaokseen! Kristityt!
Niin... Irak on vain jäävuorenhuippu, kun jenkit arroganttiuttaan lähtivät viemään kristinuskoa ja demokratiaa maahan, missä kumpaakaan aatetta ei ole ikinä käytännössä kokeiltu. Nyt on ja tulokset ovat nähtävissä, maa on ajautunut kaaokseen ja sisällissodan partaalle.
On totta että Saddamin kaltainen diktaattori oli saatava pois vallasta, mutta en sitten tiedä, onko tavallisella kadun tallaajalla siellä tällähetkellä yhtään sen parempi tai turvallisempi olo kuin Saddamin aikaan?
G.W. Bush vielä sanoi näin: "Me viemme Irakiin kulttuurin!". Just joo, Bagdad on 1000 ja yhden yön tarinoissakin jo mukana, ja koko länsimainen kulttuuri on lähtöisin lähi-idästä... Usa:ssa ei ole muuta kulttuuria kuin McDonald´s ja raamattu.
USA on kyllä yksi karsea esimerkki siitä, miten älyttömäksi homma menee, miten realiteettien taju ja erilaisten kulttuurien ymmärrys katoaa, kun uskonto pääsee määräämään. Onneksi sielläkin maassa välillä vähän valoa pilkahtaa, kuten nyt kun saatiin republikaanit pois vallasta. Toivottavasti pysyvätkin poissa ja kauan. Niin on parempi koko maailmalle.
G.W. Bush on sanonut että hän tekee jumalan hänelle antamaa tehtävää irakissa.
Siksipä juuri se onkin hulluudessaan niin vaarallinen. Sellainen ihminen, joka luulee ja kuvittelee olemattomia, ja jonka todellisuudentaju on pettänyt, on todella vaarallinen tuollaisessa asemassa. Toinen hyvä esimerkki noista hulluista on se Alaskan kuvernööri. Se ilmeisesti ihan tosissaan vieläkin kuvittelee, että USA ja maailma tarvitsee sitä pelastamaa maapalloa. Voi tsiisus. Ei voi kuin rukoilla, että amerikkalaisten enemmistöllä on edes vähän älliä päässään ja jättävät sen vähäjärkisen valitsematta yhtään minnekään.