Tapaus Suokonautio

Sukonautio saa jatkaa, vaikka antoi täysin epäkristillisen todistuksen KOTIMAA-lehteen.
Hänhän ei usko kristillisen uskon keskeisempään asiaan Kristuksen ylösnousemukseen.
Kuinka hän voi jatkaa pappina? Miksi Kuopion tuomiokapituli suojelee harhaoppista pappia?
11366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kysymys vai voipunut toteamus?

Äänestä

Markku Suokonautio vaatii uutta sisältöä kirkon elämään, pappien palauttamista alkuperäiseen sielunhoitajan tehtävään ja iloa seurakunnan elämään synkkyyden sijaan.

Suokonaution vahvuutena on taitava ihmisten kohtaaminen, mikä tuli esille myös tuomiokapitulille toimitetussa kansalaisadressissa. Tällaiselle taidolle on kirkossa tarvetta, kapituli totesi kuulemisen jälkeisesssä tiedotteessaan.

"Myönnän poikenneeni käsikirjasta, mutta se johtuu varmasti siitä, että suurimman osan elämästäni olen ollut pappina Kanadan luterilaisessa kirkossa, jossa näissä asioissa on huomattavasti enemmän vapautta", Suokonautio arvioi.

Suokonautio aikoo palata Kanadan luterilaisen kirkon palvelukseen. Sikäläinen piispa on jo toivottanut hänet tervetulleeksi. Ei tarvitse kovasti ihmettelevänkään kantaa huolta hänen takiaan, sillä hän lähtee pois Suomesta. Minun mielestäni hänen lähtönsä on ikävä asia. Jos hän olisi tullut pääkaupunkiseudulle puhumaan, olisin mennyt kuuntelemaan häntä.

Äänestä

syytä jättää synkkä ja kaavoihin jäykistynyt kirkko

Äänestä
  • että "meidän kaikkien on syytä jättää synkkä ja kaavoihin jäykistynyt kirkko"? Juurihan täällä jotkut ovat valittaneet sitä, kun kirkko on heidän mielestään liian liberaali. Ne, jotka eivät ole uskoneet tai ovat menettäneet uskonsa, mutta kuuluvat kirkkoon, voivat halutessaan tietenkin erota kirkosta. Ne, jotka haluavat edelleen kuulua kirkkoon, voivat rauhassa niin tehdä. Kun itse en polta tupakkaa enkä käytä alkoholia, niin rahani riittävät hyvin myös kirkollisveroihin. Siksi minulle on ainakin turha valittaa sitä, kuinka suuret kirkollisverot ovat.

    Äänestä

  • kun sanot, kirjoitti:

    että "meidän kaikkien on syytä jättää synkkä ja kaavoihin jäykistynyt kirkko"? Juurihan täällä jotkut ovat valittaneet sitä, kun kirkko on heidän mielestään liian liberaali. Ne, jotka eivät ole uskoneet tai ovat menettäneet uskonsa, mutta kuuluvat kirkkoon, voivat halutessaan tietenkin erota kirkosta. Ne, jotka haluavat edelleen kuulua kirkkoon, voivat rauhassa niin tehdä. Kun itse en polta tupakkaa enkä käytä alkoholia, niin rahani riittävät hyvin myös kirkollisveroihin. Siksi minulle on ainakin turha valittaa sitä, kuinka suuret kirkollisverot ovat.

    liian liberaalinen ole jos papitkin joutuvat jättämään kirkon vanhoillisten takia.

    Äänestä



välikädessä.
Monet heistä alkavat jo tajuta, että Kristuksen ylösnousemus on jälkeen päin keksitty tarina.
Kuitenkin heidän pitäisi julistaa sitä kristinuskon keskeisimpänä totuutena.
Vaikea kysymys omantunnonherkille papeille, kuinka rehellinen pappi saa työtään hoitaessaan olla.

Äänestä
  • Tuo iltasanoman juttu on monen vuoden takaa ja historiaa. Miksi tuotte sen esille?

    Äänestä

  • Lehtiä lukenut kirjoitti:

    Tuo iltasanoman juttu on monen vuoden takaa ja historiaa. Miksi tuotte sen esille?

    katsoa vuosilukua

    Äänestä

  • Lehtiä lukenut kirjoitti:

    Tuo iltasanoman juttu on monen vuoden takaa ja historiaa. Miksi tuotte sen esille?

    verrattuna niihin pari tuhatta vuotta vanhoihin perättömiin tarinoihin, mitä jotkut täällä toitottavat päivät pääksytysten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kovasti ihemttelevä kirjoitti:

Sukonautio saa jatkaa, vaikka antoi täysin epäkristillisen todistuksen KOTIMAA-lehteen.
Hänhän ei usko kristillisen uskon keskeisempään asiaan Kristuksen ylösnousemukseen.
Kuinka hän voi jatkaa pappina? Miksi Kuopion tuomiokapituli suojelee harhaoppista pappia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu