Eläkesäästämisen lopettaminen!

Nythän on niin, että tahtoisin tietää kaikki lakipykälät yms. hommat. Onko mahdollista, että eläsäästämistä ei voi millään tavalla lopettaa.

Ihmiset, jotka ottavat eläkevakuutuksen ovat siis ikuisesti kiinni siinä.

Siinähän tienaavat vakuutusfirmat eivätkä säästäjät.
118800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei siitä vielä tähänmennessä ole saatanasta eroon päässyt.

Äänestä

allekirjoittaessasi vakuutussopimuksen maksusitoumusaikaan. Se tarkoittaa, että joudut maksamaan kuluja kaksikymmentä vuotta tai eläkeiän alkuun saakka. Se tarkoittaa myös sitä, että vakuutuksen myyjä saa palkkion koko kyseiseltä ajalta ja jos lopetat säännölliset vakuutusmaksut niin vakuutusyhtiö perii maksut myös vapaakirja-aikana.

Äänestä
  • Pistäkää jäihin säästämisenne. Menee silti valitettavasti jotain kuluja per vuosi, mutta silti huomattavasti vähemmän kuin tavallisella säästämisellä. Lienee onnistuu onnistuu kaikkien firmojen kanssa? (ainakin pankkien)

    Äänestä

Laissa on vain 3 syytä, jotka oikeuttavat eläkesäästämisen irtisanomiseen ja rahojen nostamiseen.
Työttömyys-, työkyvyttömyys-, tai avioerotilanteissa ja puolison kuolemantapauksessa. Työttömyystapauksessa pitää olla vähintään 200 ARKIPÄIVÄÄ työttömänä.
Ja nostetuista rahoista pitää myös maksaa verot. Nyt en muista oliko vero 28% pääomavero, vai ansiotuloverotuksen mukaan.

Äänestä

Eläkesäästämistä minulle.
Tuota eläkesäästämis sijoitusta kovasti kehuttiin ja yritettiin saada kaupatuksi minulle.
En lähtenyt tuohon mukaan, koska se on liian pitkän tähtäimen sijoitus juttu.
Lisäksi, kun tulot ovat mitä sattuu.
Olen ollut työttömänä jo pidemmän aikaa ja tällähetkellä on vain satunnaisia tuloja.
Rahastoihin olen sijoittanut ja sieltä myös jonkinverran voittoa myös tullut.
Tällähetkellä rahastot ovat hieman miinuksella, mutta täytyy nyt odotella kurssien nousua.

Jos tuohon eläkesäästämiseen suostuu, niin samalla sitoutuu myös maksamaan sovitun summan kuukausittain.
Pankin virkahenkilö suositteli silloin 100 euron kuukausierän maksamista, vaikka tuloni olivat silloin n.360 euroa.

Toinen asia, jonka vuoksi en lähde sitoutumaan näin pitkänajan sitoutumiseen on, että enhän minä voi tietää kuinka vanhaksi elän.
Mielestäni nuorena sitä rahaa kuluu elämiseen, harrastuksiin ja muuhun.
Jos elän vielä, kun pankin alkaa maksamaan noita eläkesäästörahojani takaisin, niin siinä vaiheessa rahankäyttö on paljon vähempää kuin tällähetkellä.
Mikään ei ole niin epävarmaa, kuin luvata että elossa ollaan vielä 70 vuotiaana.
Ei silloin enää ole virtaa harrastaa ja liikkua, kuten tässä iässä alle 40 vuotiaana.

Pankki niin kovasti painotti sitä, että kaikkihan me nykyään elämme yli 80 vuotiaiksi ja olisihan se mukavaa, että myös elintasomme pysyisi korkeana silloin.
Että olisi varaa harrastaa ja matkustaa.
Niin kuin nyt ei voisi harrastaa ja liikkua, vaan kaikki säästöt pitäisi sijoittaa eläkesäästämiselle ja elää vasta yli 70 vuotiaana.

Kyllä jokaisella pitäisi olla oikeus purkaa eläkesäästämis sopimus, jos sen haluaa purkaa.

Äänestä

Voit lopettaa vain, jos olet ollut työttömänä 200vrk tai olet pysyvästi työkyvytön..lisäksi se on verotettavaa PÄÄOMATULOA. Varmasti häviät, jos vaikka sairastut ennen eläkeikää.

Äänestä
  • Mitä Sinulle kerrottiin "tekovaiheessa"muuta kun pelkkää "hyvää" ?
    Saitko selville TODELLISET pankin kulut ?
    Selvisikö Sinulle eri vaihtoehdot jos haluat keskeyttää ko.homman ?
    Mielestäni ,MONESSA tapauksessa olisi hyvä jos velvoitettaisiin paikalle myös PUOLUEETON henkilö kertomaan ne EI niin selvästi ilmenevät asiat ja vaihtoehdot ,ne jotka hukkuu kymmeniin riveihin hienoa "kapulakieltä" ja on tavalliselle tallaajalle miltei mahdoton viidakko. Moni on ollut vain toispuoleisen informaation varassa ,Ei pitaisi rahalaitos näistä sopimuksista kynsin hampain kiinni jos ne ei olisi varsinaine automaattinen RAHASAMPO.

    Äänestä

  • ryhtyessäsi kirjoitti:

    Mitä Sinulle kerrottiin "tekovaiheessa"muuta kun pelkkää "hyvää" ?
    Saitko selville TODELLISET pankin kulut ?
    Selvisikö Sinulle eri vaihtoehdot jos haluat keskeyttää ko.homman ?
    Mielestäni ,MONESSA tapauksessa olisi hyvä jos velvoitettaisiin paikalle myös PUOLUEETON henkilö kertomaan ne EI niin selvästi ilmenevät asiat ja vaihtoehdot ,ne jotka hukkuu kymmeniin riveihin hienoa "kapulakieltä" ja on tavalliselle tallaajalle miltei mahdoton viidakko. Moni on ollut vain toispuoleisen informaation varassa ,Ei pitaisi rahalaitos näistä sopimuksista kynsin hampain kiinni jos ne ei olisi varsinaine automaattinen RAHASAMPO.

    Finanssikapitalismi on valtion suojeluksessa. Suomessakin on jokunen miljardi pääomaa joka sanoo ettei sinne tullla velvoittamaan ketään puolueetonta. Miten huolehdit ihmisestä joka ei vaaraa tajua?

    Arvopaperi tilaukseen =) kyllä se siitä

    Äänestä

Minä yritin viimeksi lopettaa eläkesäästämisen. Otin säästön kun olin työttömänä ja yritin lopettaa kun työttömyyteni muuttui pitkäaikaistyöttömyydeksi. Sanottiin, että en voi lopettaa koska olin työtön eläkesäästön aloittaessani. Minulla oli siellä rahaa 800 euroa ja nyt vain 400 euroa, koska hoitomaksut ja kurssit ovat syöneet rahani.

Älkää ottako nuoret eläkesäästöjä. Ette te koskaan pääse nauttimaan niistä. Vakuutusyhtiö on ainoa voittaja tässä jutussa.

Äänestä

Kuvittelitko että: Firma, joka laittaa toimiston joka kaupunkiin, ja kuntaan..tekee sen vain sinun parhaaksesi..?
Hyvää hyvyyttään auttaa (auttaa toki, pääset rahoistasi)

Äänestä

Itse lopetin sammon eläke säästämisen sain lainaa ilman toimitusmaksua en maksanut sen koommin koko rahastoon vaikkakin laskuissa oli maksettava viimeistään soitin että eikös tämä perustukkaan vapaa ehtoisuuteen virkailijan nikoteltua erä päivänäkään en maksua maksanut meni n.2 vuotta ja rahaston ylläpitokulut olivat syöneet säästöni.:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stupido kirjoitti:

Nythän on niin, että tahtoisin tietää kaikki lakipykälät yms. hommat. Onko mahdollista, että eläsäästämistä ei voi millään tavalla lopettaa.

Ihmiset, jotka ottavat eläkevakuutuksen ovat siis ikuisesti kiinni siinä.

Siinähän tienaavat vakuutusfirmat eivätkä säästäjät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu