Perussuomalaiset kuten

muutkin uskontoa perusarvona pitävät puolueet tulevat jatkossa kaatumaan "ristinsä kanssa".
Mitään kasvumahdollisuuksia niillä ei enää nykyäänkään ole muutoin kuin toiselta vastaavalta puolueelta ääniä viemällä.

Eräs Perussuomalainen näkemys:
http://www.perussuomalaiset.fi/artikkelit/?issue=16

Uskonnollisuus ja Jumal-usko vähenee jatkuvasti ja tämän vuoden aikana kirkostakin eroaa noin 50 000 jäsentä.

On vaikea ottaa todesta sellasen puolueen ajamia asioita joka uskoo vielä nykyaikana maan olevan littana ja pilarien nokassa.

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perikerettiläinen

      Eipä noista muistakaan puolueista ole edes kirkon ja valtion erottajiksi. Hiljaa on ollut suomalainen mediakin mm. Ruotsin toimeenpanemasta kirkon ja valtion erosta. Kaikki vanhat puolueet perussuomalaisia myöten kosiskelevat uskovaisten ääniä. Vaihtoehtoja ei ole.

      Pitäisi perustaa uusi puolue, jonka ohjelman yksi olennainen kohta olisi kirkon ja valtion erottaminen. Toinen voisi olla Perustuslakituomioistuimen perustaminen myös Suomeen. Venäjän kanssa olisi saatava aikaan pysyvästi asiallinen vuorovaikutus ja pyrkimys tavanomaistaa Suomen ja Venäjän välinen raja. Ellei suomalaisille saada maanosto-oikeutta Venäjältä rajan pintaa myöten, niin lopetetaan venäläisiltä maanosto-oikeus Suomessa.

      Muista asioista voisi mainita kansanäänestyksen järjestämisen ruotsin kielen asemasta. Toinen kansanäänestys olisi pidettävä Suomen EU-jäsenyyden irtisanomisesta. Ja kolmas kansanäänestys, että emme mene Nato-jäsenmaaksi. Keskitetty ja virkavaltainen valtio pitää uudistaa niin, että syntyy Maakuntien Suomi, liittovaltio, jonka pääkaupungiksi valitaan Jyväskylä.

    • eräs eronnut

      Kirkosta eroaminen ei ole kyllä missään suhteessa Jumalaan uskovien määrän laskemiseen. Melkeinpä sanoisin että asia on päin vastoin kuin aloittajan lauseessa.

      • mitään tollasta sanonut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      519
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      499
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe