kaikki menee veroon ym maksuun

onko ihan tosi että yrittäjällä menee melkein kaikki palkat maksuihin. sivutyönä jos pistää yrityksen ja ajattelee tienata 10000e. no siitä vedetään heti alv 22% ja pakollinen yel 20,6% ja sitä mikä jää jäljelle otetaan vielä veroa jotain 30%. jotain neuvoja haluaisin tähän rosvoukseen. yel on lisäksi ihan hyödytön koska kyseessä sivutyö. mutta silti pakko maksaa. kai nämä on tehty niin vaikeaksi ettei kukaan perustaisi yritystä. toisinsanoen suomi on kommunisti valtio.
91235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...opettelisit hieman hinnoittelemaan, seuraamaan kustannuksia yms.

Ei se alvikaan minnekään mene. Se on loppukäyttäjälle tuleva vero, jonka yritykset valtiolle keräävät.

Mitoita hinnat ilman alvia, sitten kun on laskun lähetyksen aika, lisäät siihen sen alvin. Se on Musta Pekka, joka jää pääasiassa viimeisenä olevan yksityisen käteen. Muut, eli yritykset vähentelevät ostettaessa tulleen alvin myyntialveistaan.

YEL maksetaan arvioiduista tuloista, esim. tuosta 10 000:sta eikä se silloin ole vajaa pari sataa kuukausi. Tulon arviointiin en ota kantaa, siitä ja sen suuruudesta on täälläkin väitelty tarpeeksi.

Veroja maksat ainoastaan tuloksesta/arvioidusta tuloksesta. Ostat firmallesi vehkeitä tai makselet palkkoja itsellesi niin ei jää tulosta eikä sitten verojakaan.

Mitoittele siis hommasi niin, että nämä ovat huomioitu, niin ne muutkin tekevät.

Äänestä
  • Jos kyse on toiminimestä, siitä ei voi nostaa palkkaa, vaan yksityisottoja. Verot lasketaan koko tuloksesta, johon ei yksityisotot vaikuta millään lailla.

    Kannattaa hinnoitella tuote niin, ettei myy alihintaan ja jää jotain itsellekin.

    Äänestä

  • Kannattaa ehdottomasti maksaa veroja mieluummin kun hankkia kaikenlaista härveliä ja sitten kassa on tyhjä. Verojen vältteleminen se kallista on, 26% veroa on kuitenkin ihan sopivasti.

    Äänestä

  • aloittajan prosenttilaskuun voisi samoilla perusteilla lisätä, että ku koskenkorvassakin on vielä prosentteja 38, niin sehän tekee yhteensä jo yli 100 % !

    Äänestä

jos kerran aloittajan tietämys yritysmaailmasta on noin heikolla tasolla, niin viisainta on tyytyä edelleen vain duunarin pitkään ja kovaan leipään !

Äänestä
  • jos sinulla sitä tietoa on niin auta häntä ihmeessä. vai alkaisiko harmittaan jos toinenki tulisi yhtä viisaaksi kuin sinä. ei se helppoa ole jos ei ole ketään keltä neuvoa kysyä.

    Äänestä

Ensinnä alv on läpikulkuerä, jonka kustannus on vain se vaiva, kun se lasketaan ja tilitetään.
Sinulla on termit hieman sekaisin eli tienata tarkoittaa sitä, että tuo 10000 jää käteen ja siitä sitten verotetaan.
Ehkä kuitenkin tarkoitit, että saat bruttoliikevaihtoa aikaiseksi tuon summan. Tietysti brutosta maksetaan alv, mutta se on sitten jo pitänyt veloittaa ostajalta, no yelistä voi olla montaa mieltä, ainakin toivon, että kun pääse4n eläkkeelle, niin saan sekä palkkatyöstä eläkettä ja siitä maksamastani yellistä myös, eihän sitä tiedä miten näiden eläkevakuutusyhtiöiden käy. Nykyinen tilanteeni on kuitenkin sellainen, että saisin yelliä n. 120 € ja se tuntuu ihan hyvältä, kun vain pientä sivubisnestä harrastin.
Aina kannattaa miettiä raha/hyöty-suhde. Jos tienaa 200/kk ja ei ehdi olla lasten kanssa, on väsynyt, parisuhde kärsii, niin ei kannata. Tuon summan säästää jo askartelemalla tai tarjouksilla.
Kommunismissa ei paljon veroja maksettu!

Äänestä

Alaasi en tiedä mut ehtdottaisin että tarkistaisit hinnoitteluasi jos tuntuu että mitään ei jää käteen..

Se alvihan on vain oikeasti erä jonka lisäät johonkin hintaa minkä kuvittelet kattavan kulut ja oman ansiotarpeesi..

hankinnoista myös maksat alvia joka on vähennyskelpoinen niistä mitä asiakas maksaa siulle..

Mutta perusajatuksena yrittämisessa pitäisi olla rahan hankinta ja tuloksen tekeminen, jos ei rahaa saa riittävästi niin lisää tunteja tai vaihtoehtoisesti vaikka vähemmän tunteja suuremmalla hinnalla..
Yrittämisessä pitäisi kuitenkin asiakkaan olla pitkässä juoksussa se joka maksaa kaikki yrityksen kulusi ja sinun palkkas, jos tuntuu että omasta palkastasi joudut maksamaan niin lisää hintaa..

Palvelustasi en edelleenkään tiedä mutta itse en ole nähnyt järkeväksi omasta pussistani maksaa että teen asiakkaalle työtä..

Hinnoittelussa olisi hyvä löytää joku kipuraja. Hinta on silloin tuotteellesi/palvelullesi silloin luultavasti oikea kun asiakas itkee ja valittaa mutta OSTAA KUITENKIN..

Jos tälläiseen ei kykene kilpailun tai hintojen poljennan takia, niin sitten kuluje karsinta tai oikesti miettii että onko syytä jatkaa hyväntekeväisyyttä enenpää vai pillit pussiin laittaa..

Äänestä

Ihan älytöntä ja turhan tuntuista hommaa koko yrittäminen. Valtio imee viimeisetkin veret kuivaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä jää käteen kirjoitti:

onko ihan tosi että yrittäjällä menee melkein kaikki palkat maksuihin. sivutyönä jos pistää yrityksen ja ajattelee tienata 10000e. no siitä vedetään heti alv 22% ja pakollinen yel 20,6% ja sitä mikä jää jäljelle otetaan vielä veroa jotain 30%. jotain neuvoja haluaisin tähän rosvoukseen. yel on lisäksi ihan hyödytön koska kyseessä sivutyö. mutta silti pakko maksaa. kai nämä on tehty niin vaikeaksi ettei kukaan perustaisi yritystä. toisinsanoen suomi on kommunisti valtio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu