Minulla on tällä hetkellä asuntolainaa 155000 (Sampo Pankki). Korko on 12kk euribor 0,4% marginaali.
Koron tarkistuspäivä oli pari kuukautta sitten ja nykyinen korko 5,81% tuntuu aika kohtuuttomalta viime aikaisten korkojen laskun jälkeen.
Mitähän kannattaisi tehdä? Pystyykö viitekorkoa vaihtamaan muulloin kuin korontarkistus ajankohtana? Onko kellään kokemuksia / miten muut ovat tehneet?
Asuntolainan koron
9
5571
Vastaukset
- KALLE
KÄY VAIHTAA 1KK EURIPORI EDULLISIN PANKI OTTA MAKSUN MUUTOSESTA .MILLOIN ON KORON TARKISTUS PÄIVÄ SIITÄKIN ON KIINI MUUTAMA KUUKAUSI NIIN EI HYÖTYÄ .SÄÄSTÄT PALJON TUOSSA LAINA MÄÄRÄSSÄ 150 EUROA KK .
- Asiaa pankista
Kaikissa pankeissa tuo muutos ei edes onnistu muuta kuin korontarkistusajankohtana.
...Yksinkertaisinta viitekoron vaihtaminen on korkojakson vaihtuessa. Muulloin pankki voi jopa kieltäytyä muutoksesta. Inha perustelee tätä sillä, että viitekoron muuttaminen kesken korkojakson sekoittaa pankin omaa positiologiikkaa....
Ota myös huomioon, että monet pankit nostavat myös marginaalia, jos haluat sitoa lainan eri viitekorkoon tai muuttaa muita ehtoja. Ja pankit myöskin ottavat maksun tuosta muutoksesta. Riippuu tietysti pankkisuhteen laadusta.
Eli kysy asiaa pankista ja laske kannattaako.- eka kirjoittaja
Koron tarkistusajankohtaan on 10kk.
Jotenkin vaan tuntuu kun 1kk ja 3kk euriborin ollessa tällä hetkellä todella alhainen ja edelleen laskussa, niin maksan törkeää ylihintaa lainastani (kts. ensimmäinen viesti).
Onko kellään kokemuksia miten Sampo suhtautuu viitekoron vaihtamiseen kesken korkokauden?
Vaikka marginaali hieman nousisikin, olisi säästö melkoinen..
Entä, jos vaihdan heti pankkia ja saan sidottua lainani haluamaani korkoon (esim. 1kk euribor)? Onko siinä järkeä? Onko kellään kokemuksia? - mun mielestä
eka kirjoittaja kirjoitti:
Koron tarkistusajankohtaan on 10kk.
Jotenkin vaan tuntuu kun 1kk ja 3kk euriborin ollessa tällä hetkellä todella alhainen ja edelleen laskussa, niin maksan törkeää ylihintaa lainastani (kts. ensimmäinen viesti).
Onko kellään kokemuksia miten Sampo suhtautuu viitekoron vaihtamiseen kesken korkokauden?
Vaikka marginaali hieman nousisikin, olisi säästö melkoinen..
Entä, jos vaihdan heti pankkia ja saan sidottua lainani haluamaani korkoon (esim. 1kk euribor)? Onko siinä järkeä? Onko kellään kokemuksia?"Jotenkin vaan tuntuu kun 1kk ja 3kk euriborin ollessa tällä hetkellä todella alhainen ja edelleen laskussa, niin maksan törkeää ylihintaa lainastani (kts. ensimmäinen viesti)."
Niinpä, mutta itsepähän olet viitekorkosi valinnut, joten ihan oma mokasi. Ja niin kuin joku jo kertoikin, niin asiaa kannattaa kysyä ihan sieltä omasta pankistasi. Itse en voi auttaa, minulla on ollut 1 kk euribor jo ennen kuin tämä yleinen koronvaihtorumba alkoi, joten itselläni ei ollut minkäänlaisia ongelmia koronvaihdossa. Pankki Nordea. - eka kirjoittaja
mun mielestä kirjoitti:
"Jotenkin vaan tuntuu kun 1kk ja 3kk euriborin ollessa tällä hetkellä todella alhainen ja edelleen laskussa, niin maksan törkeää ylihintaa lainastani (kts. ensimmäinen viesti)."
Niinpä, mutta itsepähän olet viitekorkosi valinnut, joten ihan oma mokasi. Ja niin kuin joku jo kertoikin, niin asiaa kannattaa kysyä ihan sieltä omasta pankistasi. Itse en voi auttaa, minulla on ollut 1 kk euribor jo ennen kuin tämä yleinen koronvaihtorumba alkoi, joten itselläni ei ollut minkäänlaisia ongelmia koronvaihdossa. Pankki Nordea.Kuinkahan onnistuu / tapahtuu siirtää suuri asuntolaina pankista toiseen? Mitä se maksaa?
Olen koron lisäksi muutenkin tyytymätön Sampoon.
Toissa päivänä oli Lidlin kassalla nolo tilanne kun sanottiin, että kortti (pankki/master) ei käy, varmennus ei mene läpi.
Puhumattakaan viime kesän sekoiluista, lainaveloitukset tuplana tai ei ollenkaan ja aina sai jännittää voiko kortilla ostaa. eka kirjoittaja kirjoitti:
Kuinkahan onnistuu / tapahtuu siirtää suuri asuntolaina pankista toiseen? Mitä se maksaa?
Olen koron lisäksi muutenkin tyytymätön Sampoon.
Toissa päivänä oli Lidlin kassalla nolo tilanne kun sanottiin, että kortti (pankki/master) ei käy, varmennus ei mene läpi.
Puhumattakaan viime kesän sekoiluista, lainaveloitukset tuplana tai ei ollenkaan ja aina sai jännittää voiko kortilla ostaa.Noh ei se asuntolainan siirto varmaan ongelmallista ole, mutta kannattaa nyt kuitenkin huomioida se, että tuosta syntynee sinulle kuluja ja on aika turha kuvitella saavansa uutta lainaa 0,4% marginaalilla. Joten pitkällä tähtäimellä voittosi muuttuu tappioiksi.
Mitä pankkikorttien varmennusongelmiin tulee, niin tuskinpa sellaista korttia onnistut löytämäänkään, jonka kanssa et aktiivikäytössä joskus ongelmiin törmäisi.
- dsfsdfsdfqe
itselläni tilanne 15500 € lainaa 12 kk eub korko 5,78. vaihdoin 3kk eub 3,9, marginaali nousi 0,3 0,6een,muutoksen palvelumaksu 50€. Hyöty kuitenkin noin 150€ kk ja 12kk korko olisi tarkistettu noin 6kk päästä,eli pelkästään hyötyä,ei mitään riskiä.
- !???????
15500€ ? eihän toi ole mikään velkakaan !!
Ton takia en viittis edes persettä nostaa maksaisin samantien pois !!
Jäikö nolla perästä vai ?
Oikeesti tossa ei säästä mitään !!
Oma pankki meinas nostaa merginaalia 0,15% ja vedin kovat pultit kun olisin vaihtanut enää pienen lainani 80000€ 3kk euriboriin ,mut vitut menkööt primenä ei se paljon tee tuleehan se sieltä perästä. - sdfsdfdsf
!??????? kirjoitti:
15500€ ? eihän toi ole mikään velkakaan !!
Ton takia en viittis edes persettä nostaa maksaisin samantien pois !!
Jäikö nolla perästä vai ?
Oikeesti tossa ei säästä mitään !!
Oma pankki meinas nostaa merginaalia 0,15% ja vedin kovat pultit kun olisin vaihtanut enää pienen lainani 80000€ 3kk euriboriin ,mut vitut menkööt primenä ei se paljon tee tuleehan se sieltä perästä.vai ei säästä mitään?Ainakin minulle se on säästöä,jos maksan korkoa 150€ vähemmän kuussa vähintäänkin nyt puolen vuoden ajan 6*150=900€!
Korko muuttuu kuitenkin puolen vuoden päästä,eli ei mitään hävittävää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4613927Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181672- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991398Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 521286
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441069
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331057