Kukahan luonnehäiriöinen ehtii ensimmäiseksi puolustelemaan tuotakin kahjoa?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1621223
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1621223
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olevan : "Jalankulkija loukkaantui vakavasti perjantai-illalla Vantaalla, kun henkilöauto törmäsi häneen.
Henkilöauto oli lähtenyt ohittamaan Kehä III:lla rekkaa. Poliisin mukaan rekan vauhti oli hidastunut sen jälkeen merkittävästi, jopa pysähtynyt kokonaan.
Yht'äkkiä rekan edestä oli tullut jalankulkija henkilöauton eteen. Hän jäi henkilöauton alle."
Ei sit tullu mielee jäädä kattoo, et miks se rekka hidasti..oli vaa pakko päästä ohi...
ole vääntäny rekkakuskin virheeksi viel tätä juttua. ON IHME! semmosia tollojahan nuo henkilöauto kuskit yleensä on rekasta eelle hinnalla millä hyvänsä!
"Auto päin pyörätuolia - uhri sairaalaan
28.11.2008 06:55
Auto ajoi päin pyörätuolissa olevaa miestä sillä seurauksella, että uhri joutui sairaalahoitoon Kemissä. Viime hetken jarrustus ei auttanut tilannetta.
Autoa kuljettanut mies oli ajanut Lapintietä Kemin keskustan suuntaan henkilöautolla torstaina kello 16 aikaan. Särmääjänkadun risteyksen kohdalla oli pyörätuolilla nuorehko mies lähtenyt ylittämään Lapintietä Ristikankaan suunnalta.
Autoiljan lähestyessä Särmääjänkadun risteystä, huomasi hän suojatiellä pyörätuolilla kulkevan henkilön ja samalla oli autoilija aloittanut jarrutuksen. Jarrutuksesta huolimatta henkilöauto osui oikealla etukulmalla pyörätuoliin, jonka seurauksena mies oli paiskautunut jäiselle tielle.
Paikalle tullut ambulanssi toimitti loukkaantuneen miehen sairaalaan saamaan hoitoa vammoihinsa.
Henkilöautoon tuli lieviä peltivaurioita ja pyörätuoli vaurioitui törmäyksessä. Alkoholilla ei ollut osuutta tapahtumaan. Tapahtuma-aikaan sää oli melko pimeä ja tien pinta oli jäinen. Alueella on nopeusrajoitus 60 km/h."
"Keski-ikäinen mies kuoli yliajossa Helsingissä sunnuntain vastaisena yönä. Turma sattui Läntisellä Brahenkadulla hieman ennen kello kahta.
Tapahtumaketju alkoi, kun jalan liikkeellä ollut mies oli horjahti ja kaatui kadulle. Horjahduksen nähnyt sivullinen oli puolestaan turhaan yrittänyt saada paikkaa lähestynyttä tilataksia pysähtymään. Taksinkuljettaja oli poliisin mukaan kuitenkin luullut hänen yrittävän saada kyytiä itselleen, mutta koska taksissa oli jo asiakas, kuljettaja jatkoi matkaansa.
Taksinkuljettaja ei ollut nähnyt kadulla mitään, vaan luuli ajaneensa töyssyyn. Tilanne selvisi vasta, kun hän kuuli asiaa koskeneen poliisitiedotteen taksikeskuksen kautta. Kuljettaja palasi välittömästi paikalle muistettuaan ajaneensa paikalla töyssyyn.
Surmansa sai vuonna 1952 syntynyt mies."