Jussi Halla-ahon

Hesarissa, punavihreän toimittajan tekemä tosin.
http://www.hs.fi/artikkeli/Mitä Jussi Halla-aho oikein tahtoo/1135241525741
12423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Rushdie vastustaa "islamilaista totalitarismia"
1.3.2006 16:27

Usean kirjailijan julkilausuma pitää Muhammad-kiistaa merkkinä.


Salman Rushdien päätä ei palella. (CLAUDIO ONORATI / EPA)

Salman Rushdie ja joukko muita kirjailijoita on ilmoittanut vastustavansa "islamilaista totalitarismia", jota kuvastavat heidän mielestään profeetta Muhammadin pilakuvista hiljattain puhjenneet väkivaltaisuudet.

Kirjailijat ilmaisevat huolensa ilmiöstä yhteisessä lausumassa, jonka ovat allekirjoittaneet Rushdien lisäksi muun muassa ranskalainen filosofi Bernard Henri-Levy sekä bangladeshilainen kirjailija Taslima Nasreen.

Fasimi, natsismi, stalinismi ja nyt: islamismi

Rushdien tausta ristiriitojen kommentoijana on erityinen. Hänelle julistettiin Iranissa käytännössä kuolemantuomio vuonna 1989, kun hän oli kirjoittanut kirjansa Saatanalliset säkeet, jonka uskonoppineet ja Iranin hallinto katsoivat halventavan profeettaa.

- Selvittyään fasismista, natsismista ja stalinismista maailma kohtaa nyt uuden globaalin uhan, islamismin, kirjailijoiden lausumassa todetaan.

Kirjailijoiden lausuma julkaistiin keskiviikkona Charlie Hebdo -lehdessä, joka oli yksi Muhammad-pilakuvat julkaisseista ranskalaislehdistä.

Hymistely ei enää riitä

- Me kirjailijat, toimittajat ja intellektuellit kehotamme vastustamaan uskonnollista totalitarismia ja edistämään vapautta, tasa-arvoisia mahdollisuuksia ja maallistuneita arvoja.

Kirjailijoiden mielestä pilakuvista aiheutuneet kahakat paljastivat, että mainittujen arvojen puolesta täytyy nyt taistella tosissaan.

- Kyseessä ei ole sivilisaatioiden yhteentörmäys eikä lännen ja idän välinen vastakkainasettelu, vaan kamppailu demokraattien ja teokraattien välillä.

STT

Äänestä
  • Uskonnot eivät ole uhka, vaan uskontoa hyväksi käyttävät ääriryhmät. Niitä löytyy kaikista uskonnoista.
    Länsimainen demokratia ei myöskään ole ainut autuaaksitekevä. Kaikkien maiden pitäisi antaa kehittyä omassa tahdissaan; pakkokeinoin viety "demokratia" on saanut aikaan liian paljon onnettomuutta kohdemaissa.

    Äänestä

  • uhkana. kirjoitti:

    Uskonnot eivät ole uhka, vaan uskontoa hyväksi käyttävät ääriryhmät. Niitä löytyy kaikista uskonnoista.
    Länsimainen demokratia ei myöskään ole ainut autuaaksitekevä. Kaikkien maiden pitäisi antaa kehittyä omassa tahdissaan; pakkokeinoin viety "demokratia" on saanut aikaan liian paljon onnettomuutta kohdemaissa.

    Miksi sitten jaella tyhmiä mielipiteitä. Islamismi tosin ei ole uhka vielä Suomessa.

    Äänestä

No niin, mies siis liioittelee rajusti.

Äänestä
  • sanoma väittees, muuta kun vuodatat ikivihreää itkunsekaista kyynelvirtaa.

    Äänestä

  • tilastoissa ei otettu huomioon suomenkansalaisia mamuja jonka toimittaja myös mumisi väliin. Et taida edes tietää mikä on fakta, opiskele lisää tietoteoriaa.

    Äänestä


  • viitsi... kirjoitti:

    Access forbidden!

    You don't have permission to access the requested object. It is either read-protected or not readable by the server.

    If you think this is a server error, please contact the webmaster.
    Error 403
    www.freehotzone.com
    Apache/2.0.53 (Fedora) DAV/2 PHP/4.3.11

    Äänestä

Halla-aho on erittäin älykäs, terävänäköinen ja melko rehellinenkin. Hän näkee ja ymmärtää todellisuutta ja siihen kietoutunutta falskiutta paljon enemmän kuin useimmat muut. Kunhan hän vain ajan myötä avartaa maailmankuvaansa, oppii empaattisemmaksi ja saa sisimmästään turhan kaunaisuuden pois, niin hänessä Suomella on tulevaisuudessa merkittävä ajattelija ... josta hänen monet nykyiset typerät hengailijansa sitten sanoutuvat irti.

Äänestä

Hesarin haastattelussa tärkein pointti onnistuttiin hukuttamaan pitkään liirumlaarumiin aika hyvin:

- TYÖTÄ TEKEVÄT maahanmuuttajat ovat tervetulleita muuttamaan Suomeen.

- eläteiksi tulevat PAKOLAISET eivät ole tervetulleita.

Kaksi eri porukkaa.

Äänestä

Kenen laulua laulat
Kenen leipää syöt
vihreäälippua tunget
kamelin lantaanko langet
on utopiaa vihreitten työ
vihreyden vandalismi kello lyö
totuus näppärristä kaikailee
Halla-ahon laajakaistaa
hihhulointi ahtalle
Halla-aho paljastaa
tuo "osaajat" julki teksti asiaa
hyysäriymmärtäjät suusta sylkee
moniosaja-ankkureita Suomeen tunkee
eivät myönnä hyysärit "vihreyttään"
afrikankansoja sulatusta vaan
"moniosaajakansat" Suomeen haa
vastuuttomasti lapsiklaanit etenee
perässä kasvottomat lainapeitteet
Suomeen sosuluukulle "sulautumaan"
oi maamme Suomi synnyinmaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haastattelu kirjoitti:

Hesarissa, punavihreän toimittajan tekemä tosin.
http://www.hs.fi/artikkeli/Mitä Jussi Halla-aho oikein tahtoo/1135241525741

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu