Neuvostosotilaat Salmissa

Neuvostosotilaita ilmestyi Salmin pitäjään Suomen puolelle 30.11.1939.

Oliko heillä jotakin tärkeää asiaa vai miksi he ampuivat suomalaisia siviilejä?
8337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Neuvostosotilaat antoivat tervetuliaislaukauksia myös suomalaisille sotilaille ja ryöstivät Suomen puolen kylien kaupat ja talot tyhjiksi.

Olisiko neuvostosotilailla ollut puute tavaroista kun olivat niin ahneita suomalaisten omaisuuksien perään?
Kun oma maa Neuvostoliitto oli ryöstetty niin sitten piti tulla naapuriin.

Äänestä
  • Stalin lähetti myös 91 000 inkeriläistä ja saksalaista Siperiaan syyskuussa vuonna 1941. Stalin lähetti 9000 inkeriläistä Siperiaan vuonna 1942. Jospa ne siis halus muutki suomalaiset siirtää Siperiaan?

    Äänestä

Ainahan se Neuvostoliitto halusi Karjalan, mutta ei se pelkästään Karjalaan olis jäänny. Otahan selville kukka Boris Rybkin aka Boris Jartsev on ja mitä herra Boris Jartsev kävi puhumassa ulkoministeri Rudolf Holstille 14. elokuuta 1938. Kaiken lisäksi vielä Venäjä lavasti Mainilan laukaukset. Stalin lähetti muuten 30,000 inkeriläistä Siperiaan helmikuussa-toukokuussa vuonna 1935. Ja sitten ei pidä unohtaa Molotov–Ribbentrop-sopimusta. Aina niillä oli mielessä Suomen ja Karjalan valtaaminen.

Äänestä

"30.6.1917 Ilkka-lehdessä julkaistiin uutinen, jonka mukaan Salmin kunnan elintarvikelautakunta oli joutunut tiedustelemaan senaatin elintarvikeosastolta, ovatko ammatikseen korttia pelaavat henkisen työn tekijöitä. Kesäaikaan pelurit työskentelivät pääasiassa ulkosalla, ja jos heitä ei olisi tulkittu henkisen työn tekijöiksi, heihin olisi ollut sovellettava ulkona työskenteleviä koskevaa lisäleipämääräystä. Salmissa työskenteli ammattipelureita n. 400, joten ongelma ei ollut vähäpätöinen."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Salmin rajavartija kirjoitti:

Neuvostosotilaita ilmestyi Salmin pitäjään Suomen puolelle 30.11.1939.

Oliko heillä jotakin tärkeää asiaa vai miksi he ampuivat suomalaisia siviilejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu