puolet enemmän rairaslomilla , vähintään 5 h lyhyemmän työviikon kuin miehet !
PALKKAEROISTA
SIIS NAISET ovat
6332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tusta ei kyllä paljoa selvää saanut.
Kukaan tuskin kieltää sitä, että naiset ovat enemmän sairaslomilla. Tuskin kuitenkaan puolta enempää, enkä missään nimessä suostu uskomaan, että miehet ovat keskimäärin 10 tuntia viikossa sairaslomalla.
Jos hait sitä, että naisen reaaliansio tehtyä työtuntia kohden on jopa suurempi kuin miehen, näinkin voidaan todeta keskiarvoja laskemalla. Tietysti voidaan sitten miettiä, pitäisikö esimerkiksi äitiyslomia korvata vai ei.
ymmärtävät että kun miehet tekevät n. 1 h per päivä "ylitöitä palkatta" ja ovat 13 pv:ää sairaslomalla kun naiset 26 pv:ää / vuosi . Sitten naisten pitäis saada sama palkka .
13 päivää vuodessa ei ihan nähdäkseni ole 10h viikossa.
Työviikkoja taitaa olla luokkaa 45, päivän pituus 8h tuottaisi tulokseksi 2,3 tuntia viikossa.
Palkattoman ylityön tekeminen on järjetöntä puuhaa.
Miksei naisten pitäisi saada samaa palkkaa? Eihän sukupuolen palkkaan pitäisi vaikuttaa, vaan tehdyn työn määrän (ja laadun). Sama palkka tai vaikka enemmän - jos sen ansaitsevat.
Siinä oli siis kaksi eri asiaa eili yltyöt ja sairaslomat !
palkattoman ylityön tekeminen on järjetöntä. Kuukausipalkkainen toimihenkilö saa usein palkassaan korvauksen ylityötunneista. Hänellä on nk. urakka päällä. Työntekijätason ihmisen ei tarvitse, eivätkä he teekään ylitöitä maksutta. Silti kaikilla yrityshierarkiatasoilla naiselle maksetaan pienempää palkkaa.
tehtävä jotta saa edes pitää työnssä , se vaan on niin !