Mitä tuo sana tarkoittaa?Mistä se tulee?Onko jokin vierasperäinen sana vai huono suomennos jostakin vai joktain slangia?
Mitä tarkoittaa
stallari
10560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se on samanlainen slangi-ilmaus kuin nettinatsi, ja tarkoittaakin jokseenkin samaa, eli siis sitä että vastapuoli on mielestäni väärässä mutten pysty asiaa perustelemaan.
Valon nähnyt muita viisaampi vasemmistolainen porukka.
Taistolaiset olivat ryhmittymä SKP:ssa. Nimi tulee Taisto Sinisalosta.
Taistolaisia oli 70-luvulla. Nämä taistolaiset olivat nuoria ja suuremmaksi osaksi rikkaiden perheiden jälkikasvua.
http://www.hear.fi/pedia/Stalinisti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Taistolaisuus
http://fi.wikipedia.org/wiki/Stalinismi
Josif Stalin (Džugašvili)kuoli 1953. Samana vuonna Stalinin toimista (puhdistuksista)alettiin puhua, joten stalinisteja ei enää sen jälkeen ole ollut.
Nykyään se on enää haukkumasana.
jos henkilö on tyhmyydessään sellaista luokkaa, ettei itse huomaa ääliömäisyyttään on stallari. sitä täydentää harhaluulo, että on ymmärrykseltään täysin valaistunut.
Suomen stallarit ovat oikeastaan taistolaisia.
Aarno Laitinen kirjoitti viikonlopun kolumnissaan seuraavasti:" Tosin taistolaisuus on aidsiin verrattava tauti, josta ei koskaan parane. Taudin kantajat näkyvät edelleenkin merkittävissä mediatehtävissä ja korkeissa yliopistoviroissa. Television ns. päivystävät dosentit, sekä media-, tasa-arvo- ja naistutkijat ovat luopuneet muodollisesti taistolaisuudesta, mutta ovat yhä änkyröitä."
Ihan hyvä määrittely stallarille. Katso linkki !!
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200811288668388_k6.shtml
en ole pitänyt ismeistä.
Jos kerta viisaat media-, tasa-arvo- ja naistutkijat on taistolaisia, niin täytyy sit itekin ruvata taistolaiseks.
...Sampon pääjohtaja, Vihreiden meppi, juoppo hömppäkirjailija...
Stallari on sama kuin retiisi-päältä punainen, mutta kuoren kun poistaa, niin sisus on täysin valkoinen.
Taistolaisilla oli hyvät ihanteet, mutta rajaton Neuvostoliiton puolustelu ja täydellinen silmien ummistaminen reaalisosialismin ongelmilta pilasivat kaiken. Taistolaiset olivat kuitenkin vahvimmillaankin hyvin heikko liike, josta ei ollut todellista vaaraa yhteiskuntajärjestykselle.
Voidaan vain ajatella, mitä kaikkea olisikaan saatu aikaan, jos kaikki taistolaisten energia olisi käytetty sosialidemokraattisen uudistustyön tueksi. Taistolaisethan olivat erittäin fiksua porukkaa, mietitään nyt vaikka Chydeniusta, Oksasta, Saijonmaata tai muita.
Jotkut taistolaiset traumatisoituivat ajasta niin pahasti, että tänä päivänä he ovat vaihtaneet sokean Neuvostoliiton ihailunsa sokeaan Yhdysvaltain ihailuun. Suurin osa ei ole kääntänyt takkiaan - ja miksi pitäisikään?