Tietääkseni VA-liiton puheenjohtaja, Vapaa Ajattelijan päätoimittaja ylioppilas Jussi K. Niemelä oli mukana vaatimassa dosentti Johan Backmania hyllyttämistä. Kannattavat vapaa-ajattelijat tieteen sensurointia?
Kannattavat vapaa-ajattelijat
tieteen sensurointia?
7371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
puhuu omasta puolestaan, jos nimensä jonnekin laittaa.
Tarkoitatko Johan Bäckmania? Tätä miestä, jonka mielestä Viroa ei miehitetty. Onko se sinun mielestäsi tiedettä? Tai rehellistä historiantutkimusta?
Tieteeseen kuuluu itsestäänkorjaavuus. Virheellinen tieto osoitetaan virheelliseksi, jolloin tiedeyhteisö korjaa käsityksensä. Selkäänpuukottaminen ei ole koskaan oikeutettua.
"Ateistisen tieteen" tasosta saa hyvän kuvan kun teologia ei juurikaan ole ottanut huomioon heidän käsityksiään.
lykkäsit.
Teologinen tiede on yhtä ansioitunutta kuin horoskooppimaakarien sepustukset.
Miksi ateistit eivät sitten _todista_ teologien olevan väärässä?
Kyllä on taas väsynyttä juttua.
Niin tosiaan, mikseivät ateistit sitten todista että sinistä lentävää avaruushirviötä ei todellakaan lennä maata kiertävällä radalla??
Tai miksevät ateistit sitten todista että suurta ja mahtavaa vilttitossuhuopa-olentoa ei majailekaan stratosfäärissä ihmisiä tarkkailemassa? Kuten minä vakaasti uskon.
Mikseivät??
ettei kaikkivaltiasta ja hyvää jumalaa voi olla, jos pahuus riehuu maailmassa, samoin hedelmöittyminen henkiolennosta ja kuolleen jumalan ylösnousemus ovat vanhoista myyteistä plagioituja satuja ja luonnontieteiden kannalta huuhaata, mutta jollei uskovien järki riitä näiden todistusten ymmärtämiseen, niin minkä sille mahtaa.
Aikanaan sata natsisaksalaista tiedemiestä todisti Einsteinin olevan väärässä. Hän totesi kuivasti, jos olisin väärässä, tarvittaisiin vain yksi tiedemies sen todistamiseen. "Tieteellinen maailmankuva" odottaa edelleen _sitä_ miestä :-)