Tuli tässä olutua 4 kk hommissa ja koska työmatka oli pirun pitkä, niin kuuluisiko minun saada verovirastolta kilometrikorvauksia? Miten niitä haetaan?
Kilometrikorvausten haku
klöklöklöli
41451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saat ihan normaalit työmatkakustannukset, eli halvimman kulkuneuvon mukaan. Siis käytännössä julkisten lipun hinnan. Ja sen laitat seuraavaan veroilmoitukseen. Ja omavastuu on 500€.
Oman auton käyttö korvataan työmatkoissa vain silloin, jos julkiset eivät kulje, esim joutuu menemään yöllä töihin, tai odotusaika suuntaansa on yli 2 tuntia.
Ja todella, ei niitä anota mistään, vaan laitat ne työmatkakustannukset seuraavaan veroilmoitukseen/ehdotukseen. Palautusta sitten saat/olet saamatta noin vuoden päästä ilmoituksesta, riippuen miten muu verotuksesi on mennyt.
Olit ilmeisesti verotoimistossa töissä. Katso alasi työehtosopimuksesta mitä siellä sanotaan kilometrikorvauksista. Näissä asioissa pelataan täysin tessin mukaan.
Ellei työnantajasi korvaa matkoja niin voithan tehdä verovähennyksen.
korvaa matkoja koska kysyy saadakseen ne veroihin. Eikä monellakaan alalla tes-kirjanen km-kuluista mitään kerro
Teet tarkann kirjanpidon,jossa ilmoitat ajanjakson milloin olet ollut työssä.Lasket kilometrit ja sen mukaan kerrot sen 0,44 € ja toimitat laskelman verotoimistoon.Siis ilmoitat työnantajan nimen myös.