...hyvät ystävät, rukoilkaa puolestani ja kanssani että minä ja mieheni pääsisimme alkoholista eroon. Se tuhoaa avioliitomme ( ja pikkuhiljaa meidät).
Rukouspyyntö
väsynyt...
8297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikäli ette ole vielä hakeutuneet hoitoon, menkää ihmeessä ja kehoitan myös käymään seurakunnan tilaisuuksissa. Esittäkää siellä myös ongelmanne puolesta rukouspyyntö. kertokaa ettette omin voimin selviä tilanteesta. Saatte tukea ja ohjausta, myös sieltä saa neuvoja hoitoon hakeutumisessa. Siunausta teille. Jumala rakastaa teitä.
Olen yrittänyt "irrottautua" kuningas alkoholista, mutta mieheni myötä tulee niin paljon tilaisuuksia joissa tarjotaan lasi-pari... jos tulee otettua, riistäytyy tilanne käsistä ( molemmilla). Meillä on muuten aivan ihana parisuhde, mutta...
Olen rukoillut voimaa pysyä itse raittiina ( jos en osaa lopettaa ajoissa).
Pari ajatusta ensin:
Alkoholista on hirmuisen vaikea päästä yksin "vain päättämällä" eroon. Kun hakee tukea ja apua, niin onnistumisen mahdollisuudet ovat suuremmat. Joskus Jumala kyllä ottaa "noin vain" viinanhimon pois, mutta yleensä se vaatii omaakin toimintaa.
Siksi rohkaisen lähtemään liikkeelle, vaikka joutuisitkin tekemään sen yksin. Miehesi saattaa tulla myöhemmin perässä, jos et saa häntä heti lähtemään kanssasi.
Monia on auttanut AA-kerho irrottautumaan vapauteen alkoholista ja pääsemään mielekkäämpään elämään:
http://www.aa.fi/
Heillä on myös auttava puhelin: http://www.aa.fi/puhelimet.html
Oma-apuun hyödylliseksi koettuja neuvoja:
http://www.paihdelinkki.fi/kuinka-paljon
Sitten tuli mieleen, että Raamatun Sananlaskujen kirjassa sanotaan, että "Itse valjastat hevosesi taisteluun, mutta voitto on Herran kädessä." Tämä tahtoo mun mielestä sanoa sitä, että ihminen lähtee kamppailuun jotakin asiaa vastaan itse aktiivisesti, ja Jumala siunaa ponnistelun ja antaa voiton.
*Rukoilee*: "Auta, rakas Jeesus, tätä ihmistä löytämään ennen kaikkea Sinun lähellesi ja Sinun pelastavan armosi alle. Kiitos siitä, että Sinä, Jeesus, olet täysin ottanut omaksesi kaiken sen, miten olemme eläneet vastoin Jumalan tahtoa. Kiitos, että olemme puhtaat Jumalan edessä Sinun ristin kärsimystesi ja kuolemasi tähden. Anna näille puolisoille uusi alku, uudet elämän sisällöt ja anna heille sellainen avioliitto, jossa vallitsee rakkaus, kärsivällisyys, itsensä hillitseminen, lempeys, toivo - Sinun lahjanasi. Aamen."
Siunattua ja selvää itsenäisyyspäivää!
ja muistan teitäkin. Oletko lähestynyt srk:si? Neuvoisin että alatte miehenne kanssa käydä kirkossa jumalanpalveluksessa, tai muussa hengellisessä tilaisuudessa. Jumala on aina läsnä tällaisissa tilanteissa. Voitte toki käydä kirkossa hiljentymässä, rukoilemassa muulloinkin. JOs pyydätte Jumalalta apua, rukoilette, ei Jumala teitä hylkää. Alkakaa tutkia,kuunnella Jumalan sanaa, sieltä saatte todellisen rauhan ja voimian,eikä alkoholi pääse teitä hallitsemaan.
Voimia ja siunausta teille !
Olen jo vähän saanut keskusteluyhteyttä mieheeni. Kuitenkin, hän viimeksi tänä aamuna sanoi ettei juhliminen ole juhlimista ilman alkoholia. Kun ilmoitin itse hankkivani antabus-lääkkeet, ilmoitti hän että "kanssani on sitten tylsää juhlia!"
Haluaisin niin jatkaa elämääni tämän miehen kanssa, pieni tissuttelu on vain riistäytynyt käsistä.
Ja nyt hän haluaa heittää minut ulos, koska olen niin tylsä. Haluan vain pelastaa sekä itseni, mieheni että tämän parisuhteen.
Rukoilkaa yhä kanssani, hyvät ystävät! Ensinnäkin parisuhteemme puolesta.Itse aion jättää alkoholin vähemmälle tai kokonaan pois. Kunpa saisin jatkaa mieheni rinnalla, jotta hän näkisi että hauksaa voi pitää ilman alkoholiakin.
Pyydän Jeesukselta, että joskus, vaikka siihen menisi aikaa ja voimia, niin katseenne voisi olla suuntautuneena samaan hyvään suuntaan ja yhteiselämä saisi jatkua. Pyydän myös, että miehesi silmät voisivat joskus avautua sille, että elämä olisi parempaa ilman alkoholia, koska sitten elämään mahtuisi parempia asioita.
kumpa jaksaisin uskoa, että vielä "joskus" kaikki järjestyy. Nyt mies, väsyneenä ja masentuneena puhuu erostamme. Kuinka jaksan valaa häneen uskoa paremmasta?
Muistakaa meitä rukouksissanne....
Raamatun tarjoama ratkaisu hädässä olevalle
* Sananl. 31:6 "Antakaa väkevää juomaa menehtyvälle ja viiniä murhemielisille."
* Sananl. 31:7 "Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko."