En ymmärrä, mikä siinä on niiiin vaikeaa antaa HANAA edes hiukan ripeesti kun valot vaihtuvat vihreiksi?. En puhu kaahailusta, ripeä kiihdytys HETI valojen vaihtuessa vihreiksi riittää. Luulen että osa autoilijoista tekee sitä jopa tahallaan, että mahdollisimman vähän autoja pääsisi samoista vihreistä läpi. En muuta syytä keksi...
Tykkäävätkö autoilijat asua valoissa?.
Janne_mese
14775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Täällä suomessa näitä hidastelioita riittää :( Kehuvat täällä kovasti kuinka hienoa on hidastella liikennevaloissa ja ajaa reipasta alinopeutta....mutta onneksi ne ovat pieni vähemmistö, tosin aika näkyvä sellainen.
Jos tienpinta on jäinen ja alla nastarenkaan, liikkeellelähtö liikennevaloista on kamalaa kuunneltavaa. Nastat raapii epätoivoisesti otetta, mutta väärään suutaan kallistuneet nastat joissa pyöristyneet kärjet, tekee liikkeellelähdostä tunarointia.
Kokemukseni mukaan kitkoilla liikkeellelähdöt liikennevaloista sujuu ripeämmin.
Ei väliä. Samaa perseilyä se on kesät talvet...
että "Blaablaablaablaablablablaablablaablablablaa..."
Autohan voi kimmota katolleen vastaan tulevien kaistalle ja vaikka räjähtää, jos kiihdytys sallittuun nopeuteen tehtäisiin reippaasti.
Sitäpaitsi jos on juuri saanut sen sormen tungettua sinne persreikään, kun valot vaihtuu, kyllä siinä tovi kestää kaivellessa.
taas näitä idioottimaisia juttuja täällä kirjottelee. Eikö ole mitään parempaa tekemistä? Aloittakaa joskus joku järkevä keskustelu edes.
Heti vaihtuu puheenaihe, kun rupee autot poistumaan valoista. Saatanan perseenkaivaja!
...että auto menee rikki, jos painaa kaasun pohjaan. Tiedän useitakin henkilöitä, jotka luulevat näin, eivätkä ikinä uskalla kiihdyttää reippaasti. Näitten kyydissä olo on piinallinen kokemus. Samoin perässä ajaminen.
Auton voi tosiaan saada "rikki" tietynlaisella ajotavalla. Tosin se hajottava ajotapa on juuri se kaasupoljinta pihtaamalla jurnuttaminen.
Tuollainen ajotapa karstottaa koneen. Bensamoottoreissa EGR-venttiilien toimintahäiriöt, lienee yleisempiä ongelmia, joita tuo "säästeliäs" ajotapa tuottaa. Runsas karstottuminen saattaa johtaa siihen, että karsta irtoilee isoina paloina ja aiheuttaa venttiilivuodon tai jopa -vaurion.
Dieselmoottoreissa katalysaattoriin kasaantu nokipaskaa, joka voi johtaa siihen, että esim katsastuksessa saattaa napsahtaa hylätty, jopa alle 50tkm ajetussa autossa. Myös EGR-ongelmia tiedossa näille naftansäästäjille.
Yhtä kaikki, tuo moottorin epänormaali käyttö tulee monelle kalliiksi, koska se johtaa hyvin suurella todennäköisyydellä, ennemmin tai myöhemmin ylimääräisiin korjaamokäynteihin, pahimmassa tapauksessa jopa konerikkoon.
"Säästäminen" siis todella huono syy ajella pintakaasulla. Jos on niin varaton, ettei voi painaa lappua lattiaan, kannattaa ajaa bussilla ja säästää kanssa-autoilijoiden kallista aikaa ja hermoja.
att jos vaikka se kamrat tule viäl sill vanhal vihrel siält sivult ja han/hon sitte itself voi körata kans ku dete gamle vihree syttys.
Kun peukalo on kyynärpäätä myöden perseessä! Mikään ei ole sen hauskempaa, kuin kiusata takana olevia vitkastellen ja viivytellen.
Siitä saavat nämä peukalopellet suunnatonta hekumaa ja puristelevat persenreikähommien lisäksi, tyytyväisenä ynisten, hikisiä pallejaan.
Olen nysvärihomo, olen nysväri! Kaikuu iloisena lauluna kabiinissa!
Tuo ihmislaji kuuluu samaan rodun alalahkoon, kuin sensuurihomot ja poliisit. Tyhmyyttään ei ole kuitenkaan päässyt siihen asemaan, että voisi ammatikseen kyykytellä muita.
Niinpä ainoa paikka päteä, on olla tulppana ja mieliharmina liikenteessä, aiheuttaen ruuhkaa.
Liikennevalistusta yliannoksena nauttinut aivopesty pelle, luulee olevansa esimerkki liikenteessä, mutta aiheuttaa ainoastaan tuskaa ja vaaraa muille tienkäyttäjille.
Moottoritiellä nämä samat runkkarit ajavat rekan rinnalla vasenta kaistaa, pääsemättä koskaan ohi ennenkuin on syytä poistua motarilta.
HUHHUH!!! Onneksi ei tarvitse katsella moisia pellejä, typerissä puuhissaan. Ei tarvitse seisoskella HAISTAVITUN liikennevaloissa, eikä kytätä ohituspaikkaa nysvärin takana.
Nimittäin olen viettämässä talvea päiväntasaajan tuntumassa rennostri ottaen.
Makailen riippumatossa kauniiden filippinojen syöttäsessä rypäleitä ja välillä tarjoten vuosikertaviiniä nautittavaksi.
Silloin tällöin pölläytän jaavalaisen sikarin ja kun vihdoin tulee tarvetta käydä kaupassa, päräytän sinne prätkällä, ajaen tasan kuten huvittaa.
Liikennevaloja on yhdet koko kaupungissa, eikä niistäkään tarvitse välitttää. Sekaan sopii aina!
Kaiken kukkuraksi aurinko lämmittää mukavasti, kaikki on puoli ilmaista ja rommipullo maksaa alle euron.
Ihaninta on tropiikin sametinpehmä yö ja kiireetön rauha.
Siellähän hytisette räntäsateessa ja pimeässä, kotipoliisien kiusattavana! Meikä viettää stressitöntä eloa paratiisisaarella!!!!
joka tukkii valot ja myös vasemman kaistan motarilla...
tänään ainakin yksi vanha corolla lähti edestäni, kuin hauki rannasta:) Itse olin valmistautunut siihen, että corolla lähtee todella jähmeästi, mutta ihmetys olikin suuri.
valittellee sama homoporukka jokei ossaa koskaan suunnitella ajankäyttöösä,niillon ain kiire,töihin ja kauppaan nakkitarjousten perrää...