voimallista Pyhän Hengen kosketusta, itselleni ja koko helluntailiikkeelle. Kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.Eikö?
Helluntailaisena kaipaan
sitä alkuperäistä
9178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siis tässä:
http://www.Jeesus-on-Herra.com/alkuperainen.htm
Vaihda siitä vanhasta herätyksestäsi helluntaikirkkoon. Moni ihannoi sitä vanhaa jo kuluneeksi käynyttä liikettään.
Emme tarvitse sitä kielilläpuhumisen kokoushäirintää, jossa kaikki puhuu kun tarvii puhua yhtäaikaa epäraamatullisesti.
Arvokkuus ja uusi on astunut tilalle.
Siihen 60luvun touhuun ei kannata jäädä.
En vastaa tähän viestiin.
Kirjoitin väärällä mielenlaadulla, älä ota vakavasti.
On monia joilla on sama kaipaus.
Nyt Jumala on alkanut täyttämään janoavia sydämiä jopa kodeissa.
Sieltä täytetyt tulevat palavina seurakunnan tilaisuuksiin ja tuli leviää.
Jumala ei ole jättänyt kansaansa yksin.
Muistammehan, että toinen puolustaja, Parakletos, kulkee kanssamme kaiken matkaa muistuttaen meitä
Jeesuksen opetuksista, lupauksista, toivosta
johon olemme kutsutut ja ihanasta päämäärästä, jonne olemme matkalla.
Täytytään Hengellä, viritetään armolahjat palaviksi, niinkuin Paavali kehotti Timoteustakin tekemään.
Herramme on sama tänäänkin, niin myös Pyhä Henki.
Saakoon henkesi riemuita avoimen taivaan alla, Pyhän Hengen sateen virvoittavan kasteen langetessa sisimpääsi..........
.. kanssamme ? nyt on niin, että tämä Parakletos (Pyhä Henki?) on niin monille, niin monille uskoville vain "vierelläkulkeva kaveri" :(
Jokainen Jumalasta syntynyt on saanut lapseuden Hengen joka sisimmässämme huutaa; "Abba, Isä"
Ihmisestä on tullut silloin Jumalan lapsi.
Sitten Pyhän Hengen kasteella kastetuissa Pyhä Henki asuu ihmisen Hengessä.
Kuten esim. Apostolien kohdalla Helluntaipäivästä lähtien.
Näin ihminen voidellaan Jumalan tarkoittamaan tehtävään.
Pyhä Henki - asuu näin ollen AINA ihmisen Hengessä, lapseuden Henkenä ja tehtävään voiteluna kaikkine persoonan ominaisuuksineen, siitä hetkestä lähtien kun on uudestisyntynyt ylhäältä ja täyttynyt ensimmäisen kerran Pyhällä Hengellä.
Pyhä Henki vuodatettiin kaiken lihan päälle -
ei tietenkään uudestisyntymättömät sitä pysty vastaanottamaan-hehän ovat tuomion alaisia koska eivät ole uskoneet Jeesusta siksi joka Hän on- eli MINÄ OLEN.
Mutta Pyhä Henki toimii myös rajoituksettomasti, ajasta ja paikasta riippumatta kaikkialla ja sitenkin voi johdattaa Jumalan ihmisiä.
Molemmat nämä ovat oikein.
Jos taas joku jolla ei ole lapseuden Hengen todistusta, ei syntien anteeksi saamista Jeesuksen sovintoveressä,ei parannusta, jne
ja väittää olevansa Pyhällä Hengellä täytetyt ja vaikka puhuisi kielilläkin, on huijari,- eli hänen kielilläpuhumisen lähteensä ei ole Jumalan Pyhä Henki, vaan "väärä" henki.
Tästä on kokemuksia monella evankeliumin julistajalla.
Myös Raamattu kertoo vihollisen matkivan kaikella tavalla Jumalan työtä ja tekoja.
Esimerkkinä jo Egyptin tapahtumat kun Jumala halusi vapauttaa kansansa.
Se mihim paholainen ei pystynyt mitenkään vaikuttamaan, oli VIATTOMANA TEURASTETUN KARITSAN VUODATETTU VERI ja sen sively oven pihtipieliin ja yläkarmiin.
SIINÄ MEILLE VÄKEVÄ KIITOSAIHE JA TODISTUS jo VT:n ajalta, esikuva Jeesuksen sovintoveren voimasta.
Voisi auttaa ihmisiä. Pitäisikö kutsua haamujengi ottamaan PahaPyhä henki kiinni,ja tuhoamaan se?
tekemään työtä. Alunperinhän helluntaissa opetettiin menemään teille ja aitovierille. Missä on näkysi, toteutatko sitä.
viebyt evankeliumia, sen ohessa raakaa fyysistä työtä, teltan pystytystä,hengellisten lehtien jakoa, julistusta, matkustelemista VENÄJÄ JNE. sILLEEN.................se siitä työtä.Sinä?