Keskitysleirivangeille naureskelu

taholta on soinilaisen mustan huumorin sairain ilmentymä. Mitähän ala-arvoista peruSSisut keksivät seuraavaksi?

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2008-12-04,104:2:580360,1:0:0:0:0:0:
3150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Arbeit macht frei" vaiko "Arbeit macht frei?"

Jälkimäinen, kysymysmerkin sisältävä teksti oli kirjoitettuna joulupöytään. Hesari jätti uutisoinnissaan tuon merkin pois. Merkin joka kääntää lauseen merkityksen päälaelleen. Lausehan tarkoittaa Suomeksi "työ tekee vapaaksi?". Kysymysmerkin kanssa lauseessa epäillään onko asia sittenkään niin? Mitä jos työ ei teekään vapaaksi. Eli tosiasiassa perussuomalaiset kritisoivat natsien keskitysleiritoimintaa.

Tästä voidaan vetää johtopäätös että tarinan ainoa tosi natsi on tunnuksen poistanut museojohtaja Mari Jalava, joka ei kestä natsismin kritisointia.

Että asia tulisi tyhmimmällekin viherpiipertäjälle selväksi otetaan yksi lisämerkki. "Monikulttuurisuus on rikkautta." Hyvin tyypillinen vihervasemmiston kannattajan ajatus. "Monikulttuurisuus on rikkautta???" Kysymysmerkkien kanssa lause saattaisi hyvinkin olla monikulttuurikriitikkojen esittämä. Onko se sittenkään rikkautta?

Ajatelkaa ennen kuin teette hätäisiä johtopäätöksiä.

Äänestä
  • ...ja päädytty siihen tulokseen että lauseen käyttö Suomalaisessa joulupöydässä on täysin mautonta, oli sitten kysymysmerkki tai ei. Ei tuosta jää kuin paha maku suuhun.

    Äänestä

  • ajateltu,... kirjoitti:

    ...ja päädytty siihen tulokseen että lauseen käyttö Suomalaisessa joulupöydässä on täysin mautonta, oli sitten kysymysmerkki tai ei. Ei tuosta jää kuin paha maku suuhun.

    Tätä menoa Perussuomalaiset putoaa kokonaan eduskunnasta 2011.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


peruSSisujen kirjoitti:

taholta on soinilaisen mustan huumorin sairain ilmentymä. Mitähän ala-arvoista peruSSisut keksivät seuraavaksi?

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2008-12-04,104:2:580360,1:0:0:0:0:0:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu