Keski-Suomen keskinkertaisuus, KEPUn lahja Suomen teollisuudelle, Mauri Pekkarinen, runnoi lävitse etanolin lisäämisen bensaan.
Runnoi huolimatta siitä, että KTM:n VTT:tä tilaama tutkimus osoitti, ettei hommassa ole mitään järkeä: 100 litran etanolin tuotanto vaatii 80 litraa gasoa ja hirveästi muita kuluja ja investointeja.
Runnoi huolimata siitä, että virkamiehet KTM:ssä ja Sailas VM:ssä pitivät hanketta hömöläisten puuhana.
Vaan tässä tehtiinkin maatalous-, alue- ja puoluepolitiikkaa, eikä ympäristö-, energia- ja teollisuuspolitiikkaa. Näin muutettiin EU:n kieltämät ja muutoinkin epäsuositut maatalous- ja aluetuet uusiutuvan energian tueksi. Ja pidetään maanuijat KEPUn äänestäjät peräkorven turpeissa kiinni.
Tampereen urakoitsijapäivillä marraskuussa VTT:n johtaja Kara kertoi bioenergian mahdollisuudet ja rajoituksen. Sillä miehellä on pilkunpaikka kohdallaan, suhteellisuudentaju tallessa ja sana hallussa: oli tuulienergiamiehiä lohdutellut, että kyllä ne tuulimyllyt tyynelläkin pyöritellään ydinsähköllä ilman, että generaattorissa napakulma värähtää.
Toista on KEPUministereillä, joilla menee suorankulman ja kiehumispisteen asteet sekaisin kuin SMP:n Eino Poutiaisella aikanaan.
Pekkarinen - Keski-Suomen keskinkertaisuus
3
143
Vastaukset 3
- Verisolu
Vuoden alussa voimaan tulleen EU-direktiivin perusteella liikennepolttoaineiden jakelijoiden on vuonna 2008 lisättävä myytäviin polttoaineisiin 2 % etanolia. Vuonna 2009 vaatimus on 4 % ja vuodesta 2010 eteenpäin 5,75 %. Kyse ei ollut Maurin puuhastelusta. Esim. St1 Biofuels -yhtiö Etanolix-tuotemerkillä valmistettu bioetanoli valmistuu elintarviketeollisuuden jätteistä ja tuotteen öljyriippuvuus on aivan muuta mitä julistat. Kaikenkaikkiaan kyse on Suomea sitovasta direktiivistä, ei Pekkaroinnista.
- älä anna hyppiä
silmille, kukaan ei voita pekkarista, suomen älykkäin ministeri ja työteliäin.
- Verisolu
älä anna hyppiä kirjoitti:
silmille, kukaan ei voita pekkarista, suomen älykkäin ministeri ja työteliäin.
... johon joojoomiehet nojaa. Eduskunnassa heitä on ehkä vain 20 %, siis ihmisiä, jotka aidosti kykenevät luotsaamaan laivaa nimeltä Suomi ohi karikoiden kohti hyvinvointivaltiota. Vihreät ajaisivat viherluodolle, tömps ! , kokoomus löisi pakin päälle. Demarit taistelisivat laivan solmuun, vasurit sosialisoisivat polttoaineen ja joisivat sen, kristilliset manaisivat Suomi-purren helvettiin, persut viskoisivat ulkomaalaiset ja samalla kulttuurisisäelimensä yli laidan, RKP jatkaisi vähemmistöerityisasemaansa peräsimen vaurioitumiseen saakka, keskusta ei muuttaisi mitään, edes suuntaa kun kari on edessä.
Mitä tilalle ? Jaa,a saattanette jopa arvata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981201
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku86817Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29761- 64677
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93606- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15531Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466