Eroakirkosta.fi sai juuri HTTPS-tuen. Erolomake on nyt salattu.
http://www.eroakirkosta.fi/eroakirkosta/faq#salaus
http://www.eroakirkosta.fi/eroakirkosta/faq#salaus
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toivottavasti eroamisen käytännön toteutuksesta vastaavat Valtion paikalliset hallintoviranomaisetkin saataisiin joskus lailla toteuttamaan sähköpostinsa salauksen.
Tietoturvaongelmia on edelleen kaksi: eroakirkosta.fi -henkilökunta ei ole viranomaisia, joten heitä ei ole lakiin perustuvaan vaitiolovelvollisuutta ja tietojen siirto eroakirkosta.fi -palvelimelta viranomaisille on salaamaton!
Koko jutussa on yksi olennainen tietoturvaongelma.
Se, että nyt on joillekin tullut kuva https:stä olennaisimpana tietoturvan tekijänä. Näin ei ole. Olennaisin ongelma on ollut ja on edelleen tavallisen käyttäjän päivittämätön kone. Jos vaikka Windows ja MS:n ohjelmat ovatkin MS Updaten avulla paikattuja, ja FF päivittänyt itsensä automaagisesti, niin mitenkähän on Javan ja Acrobat Readerin kanssa? Linux-puolellahan nyt sentään usein yum update, apt-get update tai vastaava hoitaa homman.
Oulun seurakuntalehti jopa julkaisi jutun jossa kauhisteltiin https:n puutetta ja annettiin esimerkkinä eräs keylogger-tapaus - siis esimerkki jossa https EI auta!
TLS-suojaus maistraattien käyttämälle palvelimille on selvityksen alla.
Viranomaistoiminnasta valittaminen tuntuu minusta suorastaan absurdilta. Minä olen virkamies ja hoidan (käytännössä kyllä hyvin pieneltä osin) eräistä sähköposteista. Jos joku ei luota toimintaani vapaa-ajalla eroakirkosta.fi:n kanssa, miten voisi luottaa työasioiden hoitoon? Sitäpaitsi "lakiin perustuvaan vaitiolovelvollisuus" eroakirkosta.fi:n väelläkin on, tosin eri lakiin kuin viranomaisilla.
on eroakirkosta.fi -väellä? Virkamies on luonnollisesti viranomainen vain silloin kun hän hoitaa _omaa_ virkaansa kuuluvia asioita (kuten maistraatti kirkosta eroamisia).
Ei ole virkavastuuta. Mutta edelleen, jos tekisin työni siksi että pelkäisin virkavirhesyytettä, olisi ehkä parempi varoa työni jälkeä...
Virkavastuun sijaan eroakirkosta.fi:n väellä on ihan normaali rikosvastuu ja siviilipuolella vahingonkorvausvastuu.
eroakirkosta.fi ei ole viranomaisen palvelu, joten voit huoletta erota vaikka joka päivä aku ankan tai sitten omalla nimellä.
Todellisuudessa pahin tietoturvaongelma on pienten kuntien kirkkoherranvirastot, joissa tädit/sedät huomaavat jonkun eronneen ja eipä mene kauaa kun se tiedetään jo kylällä yleisesti.
Tähän ei valitettavasti auta HTTPS, TLS tai virustorjunta.
Kannattaisi selvittää, mitä eroa on olla viranhaltija ja toimessa. Viranhaltija voidaan erottaa virastaan, jos töppää pahasti yksityiselämässä eli tekee jotain vakavaa lainvastaista. Viranhaltija voidaan velvoittaa tekemään ylitöitä tai tulemaan töihin milloin vain toisin kuin toimenhaltija, jolla on enemmän valinnanvapautta näissä asioissa. On monia muitakin asioita, mitkä erottaa viranhaltijan aseman toimenhaltijasta. Viranomaisen on oltava luotettava kansalainen sekä virkaa hoitaessaan että yksityiselämässään vapaa-ajalla. Ei kai sitä kaikki tule miettineeksi, mutta monet tuntemani viranhaltijat ovat hyvin tietoisia asiasta ja tunnollisia ihmisiä.
Jos joku joutuu tuollaisen juoruilun kohteeksi, miksei tee ilmoitusta juoruajista? Eikö tuollainen vaitiolovelvollisuuden rikkominen ole poliisiasia? Jos jollekin on noin tapahtunut, eikö hänen kannattaisi hoitaa asia loppuun asti?
Satavarmasti noita tapahtuu
käytännössä rattijuoppoudestakin moni johtava virkamies on selvinnyt ilman erottamista, joten viranhaltijat voivat elää yhtä vapaasti kuin kuka tahansa ihminen. Tuskin kenenkään virkapalli heiluisi jos "vahingossa" levittäisi harrastuksen yhteydessä saamiaan henkilötunnuksia ja nimiä. Tätäkään riskiä ei ole, jos käyttää viranomaisten omia sivujaan.
Virkavirheen (-rikoksen) voi tehdä vain virkaan kuuluvassa asiassa.