Takausvelan maksaminen

Niin, kyllä syö miestä rotan lailla...

Mutta miten mahtaa olla, jos maksaa toisen velan takaajana, kun toinen on ajautunut velanmaksukyvyttömäksi.

Joutuuko velallinen maksamaan myös lahjaveron, eli takaajan pitäisi maksaa lahjaveron määrän enemmän saadakseen velallisen "kuiville".

Ei ole helppo laji ollenkaan olla takaajana. Taitaa takaaja tässä tapauksessa myydä kaikkensa, että saa takauksensa hoidettua..
4492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mieti ensin ja takaa sitten...

Äänestä

lahjaveroa tule siitä että joku maksaa takauksen perusteella velkasi, koska sinulle syntyy samalla ns. regressisaatava, eli olet sitten saamassa tältä päävelalliselta sen mitä maksoit takausta - muistahan periä !

Äänestä
  • Takauksen maksaminen ei ole lahja, vaan velallinen on sinulle velkaa sen, mitä olet maksanut.

    Toki jos hän on maksukyvytön, niin regressisaaminen ei paljoa lohduta...

    Äänestä

Tulee vähän viiveellä, sori. Kiitos vastanneille. Kyllä tässä jäädään jänniä aikoja odottamaan. Se tosin selvisi, että velallinen sentään jää minulle velkaa sen takauksen suuruisen summan.

Taidan lähteä harjoittelemaan viikonlopuksi sissimajoitusta soputelttaan pieneksi jääneellä makuupussilla. Nyt vielä pakkaset siedettäviä. Ja olen nyt tosissani. Tilanne on oikeasti menossa vakavaksi, joten tuo teltta ei ole ihan ylimitoitettu harjoittelualusta.

Kyllähän varmasti kaupunki tulee antamaan jonkun "käytävän", jossa saa yöpyä, mutta en tule varmasti ottamaan vastaan. Tarvii velallisellekin saada jotain omalletunnolle.

Kiitos silti vastanneille..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Takaa-ajaja kirjoitti:

Niin, kyllä syö miestä rotan lailla...

Mutta miten mahtaa olla, jos maksaa toisen velan takaajana, kun toinen on ajautunut velanmaksukyvyttömäksi.

Joutuuko velallinen maksamaan myös lahjaveron, eli takaajan pitäisi maksaa lahjaveron määrän enemmän saadakseen velallisen "kuiville".

Ei ole helppo laji ollenkaan olla takaajana. Taitaa takaaja tässä tapauksessa myydä kaikkensa, että saa takauksensa hoidettua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu