ihmiseen ?
Sanooko Jumalan Henki, että se ei jotakin tiettyä ihmistä karttamaan laita ?
Sanooko se, että jos et kaikessa yhdy jonkun ihmisen opetukseen, olet saatanasta ?
Jos taas yhdyt, Jumalan Henki sinulle puhuu ?
Eikö tämä ole väärä side ?
Sitomista ihmiseen ?
Jos et minua usko ja minuun yhdy, kaukana olet Jumalasta ?
En enää usko, että Jumalan Henki tällä tavalla sitoisi.
Sanooko Jumalan Henki, että se ei jotakin tiettyä ihmistä karttamaan laita ?
Sanooko se, että jos et kaikessa yhdy jonkun ihmisen opetukseen, olet saatanasta ?
Jos taas yhdyt, Jumalan Henki sinulle puhuu ?
Eikö tämä ole väärä side ?
Sitomista ihmiseen ?
Jos et minua usko ja minuun yhdy, kaukana olet Jumalasta ?
En enää usko, että Jumalan Henki tällä tavalla sitoisi.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sitoutua ihmiseen. Kun etsivä etsii Jumalaa, ja pääsee hänen yhteyteensä, HUOMAA olevansa samassa hengessä niiden kanssa, joissa Pyhä Henki on.
Mutta jos käy niin, että takertuu ihmiseen, vaikka sellaiseen, jossa Pyhä Henki on, on vaikea päästä Jumalan yhteyteen, ja jää rimpuilemaan omien ja toisen ihmisen kautta, Pyhästä Hengestä tulevien ajatusten kanssa. Ja kun ne omat ajatukset ovat silloin ihmisestä, kun ei Jumalan johdatuksessa ole, ristiriitoja syntyy.
Ei ole kysymys ihmisen tottelemisesta.
sitooko Jumalan Henki ihmiseen ?
Jos joku tällaista tuo, hänen sanomansa ei ole Jumalasta.
tiedät et ole tullut sidotuksi ihmiseen vaan kun Jumalan puoleen olet koko sydämestäsi kääntynyt
silloin sinua ohjaa Jumalan Henki ja se todella
on yhtä niiden kanssa jotka Jumalan Hengessä sanomaa tuovat.
Silloin kun ihminen kiinnittyy ihmiseen se ei ole
Jumalasta ja Jumalan Henki ei sellaista vaikuta.
Kysyjä itse ei ole oman uskon tieltään voinut
kääntyä EHYELLÄ SYDÄMELLÄ Jumalan puoleen näin
hän ei myöskään Jumalan Hengen johdatulksessa ole
eikä voi ymmärtää tätäkään Jumalan sanaa:
"Me olemme Jumalasta. Joka tuntee Jumalan, se kuulee meitä; joka ei ole Jumalasta, se ei kuule meitä. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen."
Niin paljon kuin tuotakin Jumalan sanan Totuutta
väärin käytetään (niin kuin koko Raamatun sanaa)
NIIN SE ON TODELLA MYÖS TOTTA.
JA SEN VOIVAT TULLA TUNTEMAAN KAIKKI NE JOTKA
HYLKÄÄ ITSENSÄ JA IHMISET JA KÄÄNTYY JUMALAN PUOLEEN. Jumalan HENKI KYLLÄ NÄYTTÄÄ TODELLA
KETKÄ OVAT JUMALASTA.
Mutta jos ihminen EI tahdo kaikesta omasta moskastansa luopua niin harhailemassa pysyy ja omien ajatustensa vanki on.
Miten toit, moskaa ja sekasotkua on kaikki se mitä ihmisessä itsessään on, ja se estää näkemästä. Hämmentäjä eli se Saatanan henki hämmentää ihmistä, joka itsessään kulkee.
"Me olemme Jumalasta. Joka tuntee Jumalan, SE KUULEE MEITÄ; joka ei ole Jumalasta, SE EI KUULE MEITÄ. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen."
"Mutta jos ME valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, NIIN MEILLÄ on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa MEIDÄT kaikesta synnistä."
Jumalan puolella, kuka ei.
Oletko sinä samalla puolella kuin Armi ja Hssu ?
Toitte saman raamatun kohdan.
Parasta on, kun pysyy joka-ainoan ihmisen vaikutuspiirin ulkopuolella.
Raamattu puhuu myös usemman ihmisen yhteisestä uskosta, ei pelkästään individuaalisesta yksilöuskosta.
Oikea usko on yhteistä Kristuksen kanssa, koska oikea usko saatu Kristukselta ja se on se sama usko, joka muillakin Kristukselta uskonsa saaneilla on (=Yksi usko).
Room. 1:12
se on, että me yhdessä ollessamme virkistyisimme yhteisestä uskostamme, teidän ja minun.
Juud. 1:3
Rakkaani! Kun minulla on ollut harras halu kirjoittaa teille yhteisestä pelastuksestamme, tuli minulle pakko kirjoittaa ja kehoittaa teitä kilvoittelemaan sen uskon puolesta, joka kerta kaikkiaan on pyhille annettu.
etsijöille kuunnella Jumalaa, että Jumala saisi heille totuuden kirkastaa ?
tuota samaa kohtaa käyttää kaikki uskonlahkot iskulauseissaan, että vain meillä on oikea usko, tule tänne, muualla kaikki on harhaoppisia.
Sinun on saatava Jumalan antama Totuuden Henki, joka vain voi sinun sielusi valaista niin, että tulet tietämään, onko jonkun ihmisen tuoma sanoma ja julistus saman Totuuden Hengen tuomaa totuutta.
Itse pitän Teuvoa oikeana profeettana, jonka sanomassa on sitä niin paljasta totuutta, että monia satuttaa ja kipeästi, että he tulevat täyteen vihaa häntä kohtaan.
Joh. 15:19
Jos te maailmasta olisitte, niin maailma omaansa rakastaisi; mutta koska te ette ole maailmasta, vaan minä olen teidät maailmasta valinnut, sentähden maailma teitä vihaa.
Joh. 17:14
Minä olen antanut heille sinun sanasi, ja maailma vihaa heitä, koska he eivät ole maailmasta, niinkuin en minäkään maailmasta ole.
En ymmärrä mitä puhut. Jumalalla on oma aikansa,
mutta silloin jos ihminen EI EDES OLE JUMALAN HENGEN KULJETETTAVANA Jumalan aika ei ole saanut alkaakaan eikä näin koskaan täyttyäkkään.
Ei ihmisellä mitään omaa henkeä ole. Ihmisen henki on saatu syntymässä Jumalalta.
Saarn. 12:7
Ja tomu palajaa maahan, niinkuin on ollutkin, ja henki palajaa Jumalan tykö, joka sen on antanutkin.
Teuvo on joskus sanoman saanut Jumalalta, mutta mikä on tämän päivän tila?
Älä tuo enää ihmisten nimiä ylistääksesi niitä
van kehoita ENSIN KÄÄNTYMÄÄN TODELLA KOKO SYDÄMESTÄÄN JUMALAN PUOLEEN anomaan ETTÄ HÄN JOHDATTAISI TOTUUTEENSA NIIN HÄN SEN TEKEE JA
silloin ihminen voi tulla tuntemaan ne jotka
Jumalasta ovat.
Nyt todella "Totuus" on saanut kovan kolautuksen
Siinä nyt on valtava eksytys saatanan juoni kun se
sekoitta ihmiset MIHIN NYT USKOA?
Ja jos tuohon tuijottaa. kehen ihmiseen uskoa
niin EPÄUSKOSSA SÄILYY. AINOASTAAN JOS JUMALAN PUOLEEN KOKO SYDÄMESTÄÄN IHMINEN KÄÄNTYY JUMALA
SELVENTÄÄ, SELVITTÄÄ.
Silloin kun ei ala selkiintyä niin silloin ihminen
EI OLE JUMALAN PUOLEEN VILPITTÖMÄLLÄ SYDÄMELLÄ
KÄÄNTYNYT.
Ja se on täällä "sekametelisopassa" näkynyt.
sekavia? "omaa henkeä"? En ymmärtänyt pätkääkään.
Kansanlähetysläistä? Voi sinua lienetkö no jääköön sanomatta.
antaa aikaa myös muille ?
Tietenkin pitää ensin etsiä Jumalaa ja Jumalan valtakuntaa. Suoraan rukouksessa yhteys Jumalaan Jeesuksen nimessä, anomisen kanssa. Etsivä löytää. Kolkuttavalle avataan.
Mutta jos et erota oikeita Jumalan ihmisiä väärämielisistä, niin pahasti joudut eksyksiin, kun lähdet väärämielisten oppeja kuuntelemaan ja ajattelet, että nyt minä etsin oikeasta paikasta. Ja kehottavat toisiaan: "Etsi nyt itseäsi miellyttävä uskovien yhteisö ja liity siihen."
2. Tim. 4:3
Tulee näet aika, jolloin ihmiset eivät siedä kuulla tervettä oppia vaan haalivat itselleen halunsa mukaisia opettajia kuullakseen sitä mitä kulloinkin mieli tekee. [1. Tim. 1:10 ]
ei sinua auta.
Sinun on päästävä itse Jumalan tahdon tielle.
Sis käännyttävä JUMALAN PUOLEEN VILPITTÖMÄLLÄ mielellä, no jos se vilppi tuntuu sydäntäsi
rasittavan niin pyydä Jumala sinua armahtaisi ja ottaisi sen vilpinkin pois.
Sinun ITSESI on siis TAISTELU SYDÄMESSÄSI KÄYTÄVÄ JUMALAN EDESSÄ mitään ei hyödytä tentata ihmistä
joka sen jo on JUmalan armosta itse saanut käydä ja näin Hänen yhteyteensä on päässyt.
Katso nyt jo itseesi äläkä syytä sitä joka sinulle TOTUUDEN sanoo SINUNKIN PARHAAKSESI.
sekavaa tekstiä.
Mitä etsimisen jne tulee on todella niin mutta
jos ei Jumalan puoleen ihminen ole KÄÄNTYNYT niin turhaan etsii.
Raamatun sana mitä toit niin noin valitettavasti
on niiden kohdalla jotka korvasyyhyyn Raamatun sanaa ottaa.
Teuvo Johannes Suni
1.Kor.12:13 "Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä. [Room. 10:12; Gal. 3:28; Ef. 2:18; Kol. 3:11]