Miten sinulle kävisi,jos joutuisit itse tappamaan eläimen,jonka sitten söisit.
Moni Babe-possun katsoneista alkoi kasvissyöjäksi.
Minä en pidä lihasta,kalalle olen hengenvaarallisesti allerginen.
Kana nyt menisi,mutta kun näin tv:stä broilerinkasvatusta,niin ei tee sitäkään mieli.
Voisitko katsoa esim. hevosta silmiin ja sanoa:kalautampa sinut kuoliaaksi,koska haluan että sinun lihaa on makkarassani.
Kokeiolkaapa olla irvailematta ja vastakaa vain kysymykseen.Ei kysymyksen viereestä!
MITEN SINULLE KÄVISI
3
193
Vastaukset 3
Mieluiten söisin itse tappamiani eläimiä. Metsästäisin tai kasvattaisin lihani itse, jos se olisi mahdollista. Kaupan lihasta kun ei tiedä mistä olosuhteista ne eläimet tulee ja mitä niille eläimille on syötetty.
Naapurilla oli oven pielessä roikkumassa viisi peuranpäätä, kun kävin tänään kylällä. Ihan sööttejä, vaikka oli pelkät päät jälkellä. Täytyy kysyä, jos sais sieltä taas peuramakkaraa. Oli tosi hyvää se mitä sain viime vuonna.- papu-apu
rupeaisin kasvissyöjäksi.
Kyllä ihminen pärjää ilman lihansyöntiä aivan hyvin,kasvissyöjät on usein terveempiäkin kuin runsaasti lihaa syövät ihmiset. - syömäri..
Minulla oli sellainen vaivaispossu, jonka nimeksi annoin Hutikuti. Tuolla pajan takana oli karsina jossa sitä syötin ja söin sen sitten jouluna itse.
Tosin, eno sen pisti hengiltä. Katsoin sen. Pienellä käsiaseella naps ja puukko katosi pahnoihin joksikin aikaa, kun kaula avattiin.
Lampaita kasvo ja katsoin kun aika koitti ja joutui lopettamaan. Siihen aikaan lopetusväline oli isopaja vasara. Kyllähän sillä oli heijastuliikkeet ennenkuin lopputuli. Evääksi sekin tuli.
Sitä arkitodellisuutta tämä oli elämästä.
Eli ravinto piti saada ja ei ne lantut riittänyt, eikä porkkanat ja perunat ilman lisäkkeitä.
Suolatiinussa se säily.
Eli jos palataan aikaa taaksepäin vielä, niin ei minulle ainakaan huonosti käynyt.
Lihakauppaa ei niin ollut, se löytyi itseltä.
Tuhraa sitä hienosäätämään näitä elämän karuja todellisuutta, se voi tulla koska vain, jos tiukille mennään. Oma possu kasvamaan keväällä ja talvipossu on poikaa suolatiinussa kun nälkä yllättää. Kuinka sitä luullaan, että aina olisi K-Heikillä vihanneksia riittävästi. Vai onko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm751259- 561091
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s451031Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k75929Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.346837Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää64830Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21754- 40737
Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi9695Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani183659