Miten sinulle kävisi,jos joutuisit itse tappamaan eläimen,jonka sitten söisit.
Moni Babe-possun katsoneista alkoi kasvissyöjäksi.
Minä en pidä lihasta,kalalle olen hengenvaarallisesti allerginen.
Kana nyt menisi,mutta kun näin tv:stä broilerinkasvatusta,niin ei tee sitäkään mieli.
Voisitko katsoa esim. hevosta silmiin ja sanoa:kalautampa sinut kuoliaaksi,koska haluan että sinun lihaa on makkarassani.
Kokeiolkaapa olla irvailematta ja vastakaa vain kysymykseen.Ei kysymyksen viereestä!
MITEN SINULLE KÄVISI
3
157
Vastaukset
Mieluiten söisin itse tappamiani eläimiä. Metsästäisin tai kasvattaisin lihani itse, jos se olisi mahdollista. Kaupan lihasta kun ei tiedä mistä olosuhteista ne eläimet tulee ja mitä niille eläimille on syötetty.
Naapurilla oli oven pielessä roikkumassa viisi peuranpäätä, kun kävin tänään kylällä. Ihan sööttejä, vaikka oli pelkät päät jälkellä. Täytyy kysyä, jos sais sieltä taas peuramakkaraa. Oli tosi hyvää se mitä sain viime vuonna.- papu-apu
rupeaisin kasvissyöjäksi.
Kyllä ihminen pärjää ilman lihansyöntiä aivan hyvin,kasvissyöjät on usein terveempiäkin kuin runsaasti lihaa syövät ihmiset. - syömäri..
Minulla oli sellainen vaivaispossu, jonka nimeksi annoin Hutikuti. Tuolla pajan takana oli karsina jossa sitä syötin ja söin sen sitten jouluna itse.
Tosin, eno sen pisti hengiltä. Katsoin sen. Pienellä käsiaseella naps ja puukko katosi pahnoihin joksikin aikaa, kun kaula avattiin.
Lampaita kasvo ja katsoin kun aika koitti ja joutui lopettamaan. Siihen aikaan lopetusväline oli isopaja vasara. Kyllähän sillä oli heijastuliikkeet ennenkuin lopputuli. Evääksi sekin tuli.
Sitä arkitodellisuutta tämä oli elämästä.
Eli ravinto piti saada ja ei ne lantut riittänyt, eikä porkkanat ja perunat ilman lisäkkeitä.
Suolatiinussa se säily.
Eli jos palataan aikaa taaksepäin vielä, niin ei minulle ainakaan huonosti käynyt.
Lihakauppaa ei niin ollut, se löytyi itseltä.
Tuhraa sitä hienosäätämään näitä elämän karuja todellisuutta, se voi tulla koska vain, jos tiukille mennään. Oma possu kasvamaan keväällä ja talvipossu on poikaa suolatiinussa kun nälkä yllättää. Kuinka sitä luullaan, että aina olisi K-Heikillä vihanneksia riittävästi. Vai onko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380