Kuvien tarkenne

Jukkis2008

Sivuilla olevien kuvien tarkenne on isolla, eikä mene tällöin palvelimelle. Vaikka miten olen yrittänyt muuttaa tarkentimia pienillä kirjaimilla oleviksi, niin eipä tunnu onnistuvan? Kyseessä on .PNG - mutta samalta tilanne vaikuttaa JPEG:n kanssa. Kävin jopa Dossin editorilla muuttamassa - ei onnistunut. Gimpillä ei onnistunut. Kovin paljon muita sovelluksia ei minulla ole.

Miten tuo onnistuu?

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fundamentalist

      tuntuu perin oudolta.
      Kaikilla käyttiksillä (ja niitä on monta) tuollainen
      tiedostopäätteen kirjainkoon muuttaminen on sujunut ihan vaan renameamalla tiedosto.

    • Höpö.

      En kans ymmärrä mistä tuo johtuu, mutta koita seuraavanlaista:

      Avaa kuva jossain kuvankäsittelyohjelmassa ja valitse "tallenna nimellä". Ja kun tallennat, laita se nimi lainausmerkkeihin, siis näin: "kuva.jpg"
      Lainausmerkit aiheuttavat sen, ettei ohjelma tallenna haluamallaan päätteellä vaan sillä millä sinä haluat.

      Samahan pätee myös Notepadissa tallentamisessa, se kun haluaa melkeen väkisin laittaa päätteeksi .txt mutta lainausmerkeillä saa muullakin päätteellä. Ja onhan .htaccess myös windowsissa aika vaikeaa tallentaa muuten kuin lainausmerkeillä.

    • kdqwokd eok oqo

      sellainen voisi onnistua, että muutat sen nimen sillä FTP ohjelmalla jolla siirrät tiedostot nettiin...

      :)

      • ... voisi HTML-koodin kirjoittaa kuvien URLit sillä tavoin, että ne vastaavat sitä, mitä palvelimelle menee. Eli jos palvelimessa on FOO.PNG niin kirjoitetaan kiltisti eikä yritetä kirjoittaa esimerkiksi , jos se ei kerran toimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      62
      951
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      113
      860
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      289
      839
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      58
      758
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      673
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      580
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      93
      579
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      576
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      23
      566
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      79
      554
    Aihe