Kuvien tarkenne

Jukkis2008

Sivuilla olevien kuvien tarkenne on isolla, eikä mene tällöin palvelimelle. Vaikka miten olen yrittänyt muuttaa tarkentimia pienillä kirjaimilla oleviksi, niin eipä tunnu onnistuvan? Kyseessä on .PNG - mutta samalta tilanne vaikuttaa JPEG:n kanssa. Kävin jopa Dossin editorilla muuttamassa - ei onnistunut. Gimpillä ei onnistunut. Kovin paljon muita sovelluksia ei minulla ole.

Miten tuo onnistuu?

4

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fundamentalist

      tuntuu perin oudolta.
      Kaikilla käyttiksillä (ja niitä on monta) tuollainen
      tiedostopäätteen kirjainkoon muuttaminen on sujunut ihan vaan renameamalla tiedosto.

    • Höpö.

      En kans ymmärrä mistä tuo johtuu, mutta koita seuraavanlaista:

      Avaa kuva jossain kuvankäsittelyohjelmassa ja valitse "tallenna nimellä". Ja kun tallennat, laita se nimi lainausmerkkeihin, siis näin: "kuva.jpg"
      Lainausmerkit aiheuttavat sen, ettei ohjelma tallenna haluamallaan päätteellä vaan sillä millä sinä haluat.

      Samahan pätee myös Notepadissa tallentamisessa, se kun haluaa melkeen väkisin laittaa päätteeksi .txt mutta lainausmerkeillä saa muullakin päätteellä. Ja onhan .htaccess myös windowsissa aika vaikeaa tallentaa muuten kuin lainausmerkeillä.

    • kdqwokd eok oqo

      sellainen voisi onnistua, että muutat sen nimen sillä FTP ohjelmalla jolla siirrät tiedostot nettiin...

      :)

      • ... voisi HTML-koodin kirjoittaa kuvien URLit sillä tavoin, että ne vastaavat sitä, mitä palvelimelle menee. Eli jos palvelimessa on FOO.PNG niin kirjoitetaan kiltisti eikä yritetä kirjoittaa esimerkiksi , jos se ei kerran toimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4207
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      82
      3908
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2448
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2286
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      37
      1988
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1879
    7. 107
      1769
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1653
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1652
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1521
    Aihe