Miten joutuu/pääsee hoitokokoukseen eli kuka tekee väärintekijästä ilmoituksen ja kenelle pienellä paikkakunnalla P-Pohjanmaalla?
Joutuuko siitä hoitokokoukseen, jos tekeytyy ystäväksi tarkoituksenaan vain vokotella koko ajan toisen aviomiestä ja laittelee tälle rakkausviestejä?
Joutuuko siitä hoitokokoukseen, jos tekeytyy ystäväksi tarkoituksenaan vain vokotella koko ajan toisen aviomiestä ja laittelee tälle rakkausviestejä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
tekisi oikeudenmukaisen päätöksen?
Oletko varautunut myös itse koviin kuulusteluihin?
Useinhan hoitokokousten lopputulos oli etukäteen päätetty. Yhteisön vahvimpia ihmisiä hyvin harvoin erotettiin.
Onko hoitokokous sittenkään oikea paikka käsitellä asiaa?
Sehän on teidän avioliittonne sisäinen asia. Puolisollasi on kyllä mahdollisuudet katkaista tunkeutujan aikeet.
En ole pyytämässä ketään hoitokokouksiin, vaan haluan tietää, miten joutuu hoitokokouksiin?
Kaikki puhuvat hoitokokouksista, mutta kukaan ei ole vaivautunut selittämään, kuinka niihin joutuu.
Toivoin, että saisin asiallisen vastauksen. Kysyin myös siksi, koska ystävän miehen vokottelu tuntuu kuulemma olevan aika yleistä Laestadiolais-piireissä varsinkin pienellä paikkakunnalla.
Ps. Halusin kääntyä L:seksi, mutta kerran teillä joutuu näihin hoitokokouksiin, joista olen kuullut, niin en oikeasti uskalla tehdä sitä.
lienee varmin keino saada asia hoitokokoukseen. Kun lisäksi soitat ennen johtokunnan kokousta muutamalle johtokunnan rivijäsenelle, asia käsitellään varmasti johtokunnassa.
T: johtokunnan puhuttelussa ollut