Ovatko siis helluntailaisetkin ennustelleet tarkkoja päivämääriä Jeesuksen tulolle Jehovien tapaan? Onko kyseessä ollut laajallekin levinnyt profetia ja onko siihen suhtauduttu vakavasti?
Helluntailaisten
salaisuus?
12259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
salaisuus, vaan avoin Raamatun ilmoitus! Ja se on:USKO HERRAAN JEESUKSEEN , NIIN SINÄ PELASTUT!
Sillä sydämen USKOLLA tullaan vanhurskaaksi, ja suun TUNNUSTUKSELLA pelastutaan.
todellakaan tarvita helluntailaisuutta, että tunnustaa mitä Raamattu kehoittaa ja lupaa:
Room. 10:9
Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
Kertomaan -, vaan siihen tarvitaan lukutaitoa lukemaan n, 2000 vanhoja sepitelmiä tai sitten ulkomuistia ,muttei sitäkään kovin hyvää ne asiat kerrataan niin usein Helluntaikokouksessa .
ohi, Taas oli Jumala SALLINUT PAHAN TAPAHTUA.
PERUN AIEMMAN VIESTINI TÄLLÄ
T: NIMI:ei olekkaan
Usko Herraan Jeesukseen on todella jäänyt helluntailaisille pelkäksi salaisuudeksi.
Helluntailaisuus on kokonaan unohtanut Jeesuksen opetusten noudattamisen ja pitää sellaista lainalaisuutena ja omilla teolille pelastusta tavoitteluna.
Niin harhassa he ovat!
ihan vakavissasi ? ;)
Se Kokkosen oppi. Mitä se piti sisällään?
* En ole kuullutkaan?
Yhtä metsään ovat menneet kuin Mellerin ja Veijosen ennustukset !
1970 ja 1980 lukujen vaihteen tienoilla olivat lyhtypylväät ja puhelintolpat täynnä "Oletko valmis" , "Jeesus tulee" ja "Missä vietät iäisyytesi?" lakaatteja kertomassa lähellä olevasta Jeesuksen paluusta ,- nyt se on siirtynyt vai liekkö peruttu vai joka lienee tullut ?
Joku voi kertoa ettei tarvitse.
yli 60 vuotta, enkä ole koskaan helluntailaisten ennustaneen mitään aikoja, koska sitä opetetaan alustaalaken, että ain Isä yksin tietää ajat ja hetke.
* Jeesus voi tulla vaikka just nyt, tai ensi yönä, nuomenna, ensi viikolla, jouluna, tapaninpäivänä, vasta seuraavana jouluna,ehkä 10 vuoden päästä, tai sadan vuoden päästä tai tuhannen vuoden kuluttua?
* Turha on aikoja profetoida, ne eivät ole koskaan Jumalasta.
Ei kait siitä enää kannata luopua, mitta kyllä se meno oli kovempaa silloin Niilo Yli-Vainion aikoihin Jehovalaisten 1975 kun oli lähellä ei silloin vielä huimannut lainkaan Helluntalaisten 1981 sen jälkeen Tukholman profetia ja sitten pikkuhiljaa milleniumiin ja nyt sitä sukupolven pituutta venyttämään ,musta tuntuu että Helluntailiikkestä päin nuo oli laskettu liikkeelle.
Uudessa aloituksessani, on vastaus siihen, mikä on tuo tarkoittamani salaisuus.
Yritit siis päätellä, mitä tuolla salaisuudella tarkoitin. Se vastaus, ei ehkä ole uskomattoman kannalta kovinkaan kiinnostava, joku uskova sen on arvannutkin.
Ennustelemisesta:
Helluntailaiset eivät ole sen mukaan mitä tiedän, ennustelleet mitään tarkkoja päivämääriä. He ovat nähneet, miten on käynyt niille, jotka ovat ennustelleet päivämääriä.
Kaikenlaisia profetioita on ollut monista asioista, yksittäisten ihmisten kokemina, mutta harvat ovat niistä innostuneet. Ehkä yksi yleisin profetian aihe on ollut Suomen miehitys, josta on tullut profetioita eri seurakuntien ihmisiltä, joskus helluntailaisiltakin.