Pidempään Nokialla asuneille olisi kysymys. Eli, mistäs Nokialta saa parhaat joulukuuset ostettua? Kasvatettua pihtakuusta lähinnä haeskelen, josko niissä pysyisi neulaset hitusen paremmin.
Kiitos jo etukäteen jos joku osaisi vastata =D
Kiitos jo etukäteen jos joku osaisi vastata =D
Vastaukset 8
Vanhimmat
siellä niitä o...
Ei minkäänlaista yhteiskunnan sääntöjen kunnioitusta eikä sisälukutaitoa.
Taidan tulla sieltä hakemaan.
mistä hakea.sääliks käy
En mistään pihakuusista tiedä, mutta CM:n parkkipaikalla myydään kuusia. Sieltä olen itse hakenut ja hyvin on loppiaiseen varisematta kestänyt.
Nokianvaltatien ja Ilkantien risteyksen huoltoasemalla on kuusia kaupan, siitä hain tänään. Ei kyllä mikään iso valikoima, mutta oli latvoja, ja sellaisen juuri haluankin.
Siis mitään kasvatettuja pihtoja tuolta mainitsemastani paikasta ei saa.
Paljon on hoidosta kiinni tuo neulasten pysyminen. Tavallisessakin kuusessa mulla pysynyt ihan hyvin, kun vien kuusen sisällä heti suihkuun, suihkuttelen haalealla vedellä hyvin semmoisen vartin. Sitten heti jalkaan, jossa on koko ajan vettä - ei saa päästää kuivahtamaan välillä. Veteen voi lisätä hieman sokeria. Ja suihkupullolla kastellaan pari kertaa päivässä koko kuusi.