Eläkeläisenä rikollisille poluille

Kohta kun jään eläkkeelle niin vitut piittaa tämän maan laista. Alan elättämään itseäni varkauksilla, saa sitten sen pikku eläkkeen riittämään paremmin. Pikkurikoksia vaan niputtain, ei niistä saa sen kummemmin rangaistausta. Ja pummilla matkustan aina kun vaan mahdollista.
Kun ei sitten ole mitään mistä ottaa niin paskat nakkaan tämän maan kurille ja järjestykselle.
Suurimmat roistot ovat kuitenkin siellä Arkadianmäellä enkä pysty loppuelämässäni varastamaan niin paljon kuin Arkadianmäellä yksi kahmii kuukaudessa.
181193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Aivan totta kylläkin että Arkadianmäellä työskentelevät varmaankin syyllistyvät vilppeihin mutta sitä itsekkin ihmettelen että kun jotain hämärää tapahtuu niin kuinka ollakkaan he eivät ole syyllistynyt mihinkään.Rehellisyys ei ole enään Suomalaisten perus hyve vaan yhteiskunnassa on mädännäisyyttä ja helvetin paljon.Kyllä itselläkin tullut joskus mieleen että mitenkä pystyisin kusettaan yhteiskuntaa helvetisti.

Äänestä


  • ei! kirjoitti:

    Vankiloitakin suljetaan, tulee liian kalliiksi lain noudattaminen!

    olisi paikallaan. Nyt korruptoidaan aina ja jatkuvasti, ei tarvi sitten hätäpäissä lahjoa. Katseet Arkadianmäelle. Vuosikymmenestä toiseen jatkuva viihteellistetty politiikan teko ja tätä kautta vallassa oleva kolmipuoluediktatuuri ei ole mikään demokratia.

    Ylimmän desiilin rikkain huippu ei tässä maassa veroja maksele. Omaisuudet pyörivät virtuaalirahana vinhaa vauhtia globaalin pallon ympäri. Siellä sitä viuhuu lisäarvoa, jonka pitäisi olla työpanoksiin nähden massojen käytössä luomassa sitä hyvinvointia, vaan eivätpä ole. Saa nähdä tuoko tuleva lama niin suuren työttömyyden, hädän ja kriisiytymisen, että systeemiä on pakon edessä muutettava? Nykyisellä äänestämiskäytännöllä, puoluetukien jakamisella, siis verovarojen syytämisellä vain tietyille puolueille, muutosta ei voi tulla. Kaikki uskovat eduskunnassa näkymättömään käteen ja ikuiseen kasvuun. Lopulta tämä käsi jakaa monta Mustaa-Pekkaa. Emmehän me tiedä muusta mitään, kun mediakratiasta ei monipuolisesti asioita valaista. Propagandistinen vouhkaaminen vain pärjääjistä on maan tapa. Propaganda alkaa näyttää pelkältä median vapaudelta. Sitä se ei ole. Pää medioista on alkanut laman kynnyksellä tulla yhä enemmän hyssytteleviä - hyvin männöö- provoja, yäk.

    Äänestä

  • ei! kirjoitti:

    Vankiloitakin suljetaan, tulee liian kalliiksi lain noudattaminen!

    valtaapitävien mielestä tulee monien lakien noudattaminen. Julkinen terveydenhuolto on tästä hyvä esimerkki. Se on juuri tämä julkinen ja vielä maksuton terveydenhuoltokin sellainen juttu, joka on vankilaoloissa pyörivälle porukalle kyllä pakko järjestää sellainen mitä laki siitä sanoo. Kun tämä porukka heitetään siviliin avohoitoon niin tätä heidän lakisääteistä terveydenhuoltoaankaan ei tarvitse jäärjestää kuin korkeintaan muodollisesti jonain terveyskeskuskäynteinä. Hmmashoitokin on vankilaoloissa pyöriville ihan oikeasti kustannettava.

    Äänestä

kun on hampaat jo niin risana. Sanovait että ei heillä ole nyt enää yhtään hammaslääkäriä, eikä siten ole mahdollista saada aikaa. Viime vuonna sanoi vielä olleen heillä hammaslääkäri.
Molemmat sisareni ovat ikänsä saaneet koko hammashoitonsa työnantajan kustantamana.
Minä en kyllä työnantajaltani koskaan saanut hamashoitoa, yksityisen hoidon laskun sain kyllä verovähennyksiin.
Nykyään taitaa jo kaikissa paremmissa töissä olla niin, että työnantaja kustantaa työntekijöilleen hammashoidon.

Meidänkin korkeita tuloveroja aikanaan sillä perustelivat että on julkinen terveydenhuolto.
Nyt sitten on hammaslääkärit menneet kaikki yksityiselle puolelle, ja ei muutenkaan terveyskeskuksen palvelut enää häävejä ole.

Sitten on vielä tähän päälle näitä välillisiä veroja ja erilaisia piiloveroja nostettu vallan perkeleesti jotta on saatu laskettua tuloverotusta.

Äänestä

Eläkeläisen ainoa toivo on alkaa kerjäläiseksi tai myymään huumeita ökyrikkaiden kakaroille...sitten kun jää kiinni,pääsee ainakin sisätiloihin asumaan, eikä vanhaa kääpää raiskatakkaan vankilassa!

Äänestä

Tälläisia tekstejä sitä saa toistuvasti näiltä palstoilta lukea. Ei voi muuta kuin ihmetellä, että mihin ihmeessä te panette kaikki rahanne, kun ette muka pärjää?

Ei eläkeläisenä tarvitse alkaa rikollisille poluille yhtään sen enempää kuin muutenkaan. Melkosta provosaatiota koko aihe.

Itse olen ollut työkyvyttömyyseläkkeellä jo aika kauan. Saan työeläkettä kolmesta paikasta, ja laitan tähän summat verojen jälkeen, eli sen mitä tulee pankkitilille kuukausittain. Varma maksaa käteen 323,53 e, Kirkkohallitus 7,86 e ja Valtionkonttori 9,96 e. Lisäksi Kela maksaa kansaeläkettä käteen 409,58 e, lisäksi Kela maksaa eläkkeensaajan hoitotukea 54,80 e/kk ja eläkkeensaajan asumistukea 249,63 e/kk. Saan siis yhteensä 1055,36 e/kk rahaa. Sossussa minun ei tarvitse käydä, ja eläkkeeni saan koska olen sairas ja sen takia työkyvytön, joten ei sitten mitään potuiluja, kiitos.

Vuokrani on 376,11 e/kk ja siihen sisältyy vesi, ei ole erikseen vesilaskua. Vuokran jälkeen käteen jää 679,25 e/kk. Sähköön menee n. 30 e/kk ja nettiliittymään 19,80 e/kk. Puhelinta lataan 20-30 e/kk ja se riittää minulle,koska en soita muualle kuin terveyskeskukseen, tarvittaessa sairaalaan ja johonkin virastoon. Ystävien kanssa laittellen jonkun tekstiviestejä. Koska minulla on monia sairauksia, joudun ostamaan joka kuukausi paljon lääkkeitä, tänä vuonna on mennyt reseptilääkkeisiin jo 533 e. Minulla käy kotipalvelu ja siitä maksan 52,95 e/kk. Ole ntänä vuonna maksanut sairaskyydeistä jo maksukaton verran omavastuuta, sekä monet tk- ka sairaalan poliklinikkamaksut jne. Eli sairaskuluja riittää. Ruokaan menee n. 150 e/kk ja sillä rahalla minä syön ihan hyvin ja vieläpä terveellisesti. Kaikki talousmenot psytyn maksamaan, ja vaatteita on kaapissa, niitä ei tarvitse olla koko ajan ostamassa lisää.

Telkkaria ei ole eikä sanomalehteä tule, uutiset luen netistä. Kaksi lehteä olen tilannut, toinen on National Geographic, josta maksan 7,90 e/lehti ja toinen on Yhteiskuntapolitiikka, jonka tilausmaksu vuodeksi on ollut 30 e. Näitten takia en mene konkurssiin. Rahaa säästyy tietenkin siinä, ku nen käy ravintoloissa enkä baareissa, en käytä alkoholia lainkaan, mutta sätkäntekotarpeisiin menee n. 40 e/kk. Autoa ei ole, koska siihen ei olisi vara enkä voisi edes ajaa sillä itse. Käytän yleensä julkista kulkuneuvoa, tai jos joku ystävä joskus kuskaa, niin maksan bensarahat.

Koska sairastaminen maksaa, niin ei tässä toki rikastu eikä se ole tarkoitus, mutta kyllä mulla ruokaa on aina. En ole koskaan elämäni aikana varastanut edes yhtä irtokarkkia kaupasta enkä aio varastaa. Ei ole tarvetta myydä itseäni eikä ryhtyä mihinkään muuhunkaan laittomuuteen.

En ymmärrä miksi joku ei pärjää sillä samalla kuin minä? Menot on tietenkin erilaiset, mutta miettikää mistä voisitte tinkiä. Ottakaa kynä ja paperia käteen sekä taskulaskin ja laskekaa tulot ja menot, sekä suunnitelkaa budjettinne, niin rupeaa rahat riittämään.

Äänestä
  • parempi köyhä kuin me muut.

    Äänestä

  • minäkin. Itse olen pienipalkkainen pätkätyöläinen ja tuloni vain vähän sun tuloja suuremmat. Rahat riittää ihan hyvin kun ei turhia törsää, ja minäkin syön hyvin ja terveellisesti. Kummallista porukkaa tällä palstalla muutenkin kun kadehditaan/haukutaan muita pienituloisia. Pitäs varmaan elellä 10 e/kk ruokabudjetilla, että tänne palstalle hyväksytään?

    Äänestä

  • selvästikkin kirjoitti:

    parempi köyhä kuin me muut.

    Periaatteessa tilanteeni on varmasti parempi kuin monella muulla, lukuunottamatta sitä että on aika rankkoja sairauksia kohdalle osunut. Onhan mullakin ollut aika, jolloin en pärjännyt lainkaan, mutta päätin, että jotain on tehtävä jos mieli jotenkin elää. En viitsinyt laittaa tuohon tulo- ja menolistaani sitä, että amksan vielä pari vuotta ulosottoon n. 100 e/kk. Eli sen voi vähentää tuosta mun käteen jäävästä summasta. Se on peräisin ajalta, jolloin olin liian masentunut osatakseni edes asioitani hoitaa. Onneksi pääsin siitä silloin yli.

    Mulla ei ole enää alaikäisiä lapsia, joten mun tarvitsee elättää vain itseni. Pienellä palkalla minäkin olen aikoinaan tehnyt töitä, ja siksi tuo työeläke on noin pieni. Veroja maksan vain 4 %. Asun pikkukaupungissa, jossa on ollut mahdollisuus löytää näin edullinen asunto, mulla on 60 neliön kaksio, kaupungin vuokratalossa.

    Kirjoitin tuon edellisen kirjoituksen siksi, kun ajattelin että mielestäni periaatteessa moni muukin eläkeläinen voi pärjätä yhtä hyvin, jos on tarkka rahoistaan. Ei tarvitse lähteä kerjuulle eikä varastaa mistään mitään. Mutta on tietysti totta, että jos mulla olisi esim. auto, niin rahat ei riittäisi ikinä mihinkään muuhun. Minä en sitä tarvitse, kun en voi ajaa, mutta joillekin se on välttämätön.

    Yrittäkää nyt kuitenkin jotenkin tulla toimeen!!

    Äänestä

  • ihmettelen! kirjoitti:

    minäkin. Itse olen pienipalkkainen pätkätyöläinen ja tuloni vain vähän sun tuloja suuremmat. Rahat riittää ihan hyvin kun ei turhia törsää, ja minäkin syön hyvin ja terveellisesti. Kummallista porukkaa tällä palstalla muutenkin kun kadehditaan/haukutaan muita pienituloisia. Pitäs varmaan elellä 10 e/kk ruokabudjetilla, että tänne palstalle hyväksytään?

    Olen tehnyt aikoinani raskasta työtä pienellä palkalla, ja siksi mun työeläke on noin pieni. Kela onneksi maksaa kansaneläkettä, ja tuo hoitotuki sekä asumistuki ovat verottomia. Ne ei siis ole verotettavaa tuloa. Kyllä monesti olen ajatellut nyt vanhempana ja viisaampana(?) että jos olisin koko ikäni ollut yhtä tarkka rahasta, niin voisi olla jopa säästöjäkin.

    Maksoin takaajana toisen ihmisen pankkilainan, multa ulosmitattiin työeläkkeestä vähän yli 10000 markkaa, ja lisäksi sinne meni 5000 euron perintö, joten yhteesnä jouduin maksamaan noin 40000 markkaa. Tähän prosessiin meni monta vuotta,ja päätin etten ikinä takaa enää ketään enkä tee itse velkaa, vaikka jonain päivänä on luottotiedot puhdastakin puhtaammat. Oli se sellainen opetus.

    Syy siihen, miksi suhtaudun nykyisin rahaa tosi taraksti, on se että olen jo 57 vuotias, sairastan ja joudun koko ajan ostamaan lääkkeitä, maksamaan sairaalamaksuja ym. Kun joskus nuorempana tuhlasin, niin nyt en enää uskalla, koska en tiedä minä päivänä joku pahempi paukku niskaan osuu. En uskalla enää olla rahaton, mieluummin karsin menoja. Kun tarpeeksi monta kertaa joutuu yht'äkkiä lääkäriin lähtemään ja joutuu esim. sairaalaan, niin siellä on aikaa kyllä miettiä asioita.

    Tällä hetkellä olen varsin tyytyväinen olooni, ei pahempia vaivoja. Johtuneeko siitä, että olen itseni eteen tehnyt tosi paljon ja saanut asiani kuntoon. Ja mitä Suomen terveydenhoitojärjestelmään tulee, niin kyllä minä ainakin olen saanut tutkimukset ja hoidot, en ole hoitamatta jäänyt. Enkä ole koskaan ollut mikään merkkihenkilö, olen entinen siivooja. Mutta olisko niin, että olen sattunut valitsemaan juuri itselleni sopivan asuinpaikkakunnan? Sieltä pääkaupunkiseudulta kannattaisi varmaan muuttaa pois, jos ei siellä pärjää ja pysty elämään. Työtön ei kai voi noin vain muuttaa, mutta eläkeläiset voivat kyllä.

    Äänestä

  • nauttia elämästä, myös taloudellisessa mielessä.

    Olen noin 40 vuotias työkyvyttömyyseläkeläinen. Olen hyvin koulutettu ja minulla oli hyvä työ. Sairastuin kuitenkin liian nuorena, jotta eläkkeeni olisi ehtinyt kertyä.

    Tottahan se on, että tonnilla kuukaudessa pysyy hengissä ja joku vielä säästääkin siitä. Minä en vain onnistu repimään riittävästi iloa siitä, että söin tänään terveellisesti. En tarkoita edes esim. ulkomaanmatkoja, mutta haluan voida tehdä asioita, joita ei voi tehdä ilman rahaa. Jos siis saan jotain rahatta, voin käyttää säästämäni rahan "virkistäytymiseen".

    Äänestä

  • mutta kun.. kirjoitti:

    Periaatteessa tilanteeni on varmasti parempi kuin monella muulla, lukuunottamatta sitä että on aika rankkoja sairauksia kohdalle osunut. Onhan mullakin ollut aika, jolloin en pärjännyt lainkaan, mutta päätin, että jotain on tehtävä jos mieli jotenkin elää. En viitsinyt laittaa tuohon tulo- ja menolistaani sitä, että amksan vielä pari vuotta ulosottoon n. 100 e/kk. Eli sen voi vähentää tuosta mun käteen jäävästä summasta. Se on peräisin ajalta, jolloin olin liian masentunut osatakseni edes asioitani hoitaa. Onneksi pääsin siitä silloin yli.

    Mulla ei ole enää alaikäisiä lapsia, joten mun tarvitsee elättää vain itseni. Pienellä palkalla minäkin olen aikoinaan tehnyt töitä, ja siksi tuo työeläke on noin pieni. Veroja maksan vain 4 %. Asun pikkukaupungissa, jossa on ollut mahdollisuus löytää näin edullinen asunto, mulla on 60 neliön kaksio, kaupungin vuokratalossa.

    Kirjoitin tuon edellisen kirjoituksen siksi, kun ajattelin että mielestäni periaatteessa moni muukin eläkeläinen voi pärjätä yhtä hyvin, jos on tarkka rahoistaan. Ei tarvitse lähteä kerjuulle eikä varastaa mistään mitään. Mutta on tietysti totta, että jos mulla olisi esim. auto, niin rahat ei riittäisi ikinä mihinkään muuhun. Minä en sitä tarvitse, kun en voi ajaa, mutta joillekin se on välttämätön.

    Yrittäkää nyt kuitenkin jotenkin tulla toimeen!!

    ihmiseltä joka on oppinut tulemaan toimeen millä on.Vahva luonne sinulla ja hyvä niin...

    Äänestä

  • mutta kun.. kirjoitti:

    Periaatteessa tilanteeni on varmasti parempi kuin monella muulla, lukuunottamatta sitä että on aika rankkoja sairauksia kohdalle osunut. Onhan mullakin ollut aika, jolloin en pärjännyt lainkaan, mutta päätin, että jotain on tehtävä jos mieli jotenkin elää. En viitsinyt laittaa tuohon tulo- ja menolistaani sitä, että amksan vielä pari vuotta ulosottoon n. 100 e/kk. Eli sen voi vähentää tuosta mun käteen jäävästä summasta. Se on peräisin ajalta, jolloin olin liian masentunut osatakseni edes asioitani hoitaa. Onneksi pääsin siitä silloin yli.

    Mulla ei ole enää alaikäisiä lapsia, joten mun tarvitsee elättää vain itseni. Pienellä palkalla minäkin olen aikoinaan tehnyt töitä, ja siksi tuo työeläke on noin pieni. Veroja maksan vain 4 %. Asun pikkukaupungissa, jossa on ollut mahdollisuus löytää näin edullinen asunto, mulla on 60 neliön kaksio, kaupungin vuokratalossa.

    Kirjoitin tuon edellisen kirjoituksen siksi, kun ajattelin että mielestäni periaatteessa moni muukin eläkeläinen voi pärjätä yhtä hyvin, jos on tarkka rahoistaan. Ei tarvitse lähteä kerjuulle eikä varastaa mistään mitään. Mutta on tietysti totta, että jos mulla olisi esim. auto, niin rahat ei riittäisi ikinä mihinkään muuhun. Minä en sitä tarvitse, kun en voi ajaa, mutta joillekin se on välttämätön.

    Yrittäkää nyt kuitenkin jotenkin tulla toimeen!!

    ovat, ja yhtäältä ottaen huomioon sen rahanlevityksen millä tästäkin laskusuhdanteesta on taas suunnitteilla ylös nousta ja toisaalta ne vajaat elinkustannusindeksit joilla vähäiset tulosi korjataan, niin on se siihen nähden vähän hämmentävä tuo sinun vakaa uskosi huomiseen. Erityisesti niin jos et nyt vielä sossusta mtään hae tai saa etkä tulevaisuudessakaan katso mitään apua sossusta saavasi.

    Äänestä

  • kirjoitus.. kirjoitti:

    ihmiseltä joka on oppinut tulemaan toimeen millä on.Vahva luonne sinulla ja hyvä niin...

    Kiitos sanoistasi! Olen ollut jo 20 vuotta sairaseläkkeellä, ja näihin vuosiin mahtuu rankkoja aikoja. Sairastuin vaikeaan masennukseen ja koko 90-luku oli yhtä kärsimystä. Lohtuna oli se, että lapseni oli jo töissä ja eläti itsensä, koska minä sairastin enkä olisi kyennyt enää elättämään. En osannut käyttää rahaa oikein ja siksi olin aina pa. Ihan 90-luvun loppupuolella mulle pamahti maksettavaksi toisen ihmisen pankkilaina, yli 70000 markkaa, voit kuvitella miltä se tuntui. Vajosin taas masennukseen, mutta toivuin siitä kyllä. Kerroin jo tästä toisessa viestissä, se on tuolla alempana.
    Nyt on tullut fyysiisä sairauksia, joiden kanssa olen ollut lujilla, mutta mulla on se periaate, että periksi ei anneta. Ei sairauksilla eikä muillekaan asioille. Ei kukaan toinen voi parantaa jonkun muun elämää, muutos lähtee aina itsestä. Minä jouduin aikoinani huomaamaan sen, että auttajia ei ole missään asiassa, ja tällä periaatteella tässä pusketaan tätä elämää eteenpäin, oli miten oli. Kun tarpeeksi joutuu kärsimään, niin kyllä se luonnetta kasvattaa, kellä hyvänsä.

    Kyllä minä toivon, että muutkin voisivat päästä vielä jaloilleen.

    Äänestä

  • tulosi totta kirjoitti:

    ovat, ja yhtäältä ottaen huomioon sen rahanlevityksen millä tästäkin laskusuhdanteesta on taas suunnitteilla ylös nousta ja toisaalta ne vajaat elinkustannusindeksit joilla vähäiset tulosi korjataan, niin on se siihen nähden vähän hämmentävä tuo sinun vakaa uskosi huomiseen. Erityisesti niin jos et nyt vielä sossusta mtään hae tai saa etkä tulevaisuudessakaan katso mitään apua sossusta saavasi.

    Kyllä minä totta olen kirjoittanut. Jonkun verran eläkkeet taas nousevat, ja kai vuokrakin nousee. Ei ole vielä tullut vuokrankorotusilmoitusta. Mitä ruokaan tulee, niin olen karsinut kaiken turhan pois ostoslistalta.

    Sairauskulut ovat mulla aika iso menoerä, joten tarkkana on pakko olla, jotta pystyy maksamaan kulut. En tiedä olenko liian optimistinen, jos luotan tulevaisuuteen, mutta sitä ei voi ennalta murehtia. Tällä hetkellä en käy sossussa, koska en jäisi miinukselle. Sitä, että joudunko sinne joskus myöhemmin menemään, en tietenkään voi vielä tietää.

    Äänestä

  • tulosi totta kirjoitti:

    ovat, ja yhtäältä ottaen huomioon sen rahanlevityksen millä tästäkin laskusuhdanteesta on taas suunnitteilla ylös nousta ja toisaalta ne vajaat elinkustannusindeksit joilla vähäiset tulosi korjataan, niin on se siihen nähden vähän hämmentävä tuo sinun vakaa uskosi huomiseen. Erityisesti niin jos et nyt vielä sossusta mtään hae tai saa etkä tulevaisuudessakaan katso mitään apua sossusta saavasi.

    Mihin levitykseen? Ei minun tarvitse laittaa rahojani mihinkään yleiseen levitykseen minkään takia, minä käytän rahaa omiin tarpeisiini, ei minun tarvitse nostaa Suomea lamasta ylös. Ei se ole minun tehtäväni. Sitä paitsi pitää elää tulojensa mukaan, ettei kuluta enempää kuin mihin on vara. Pärjäämisen idea on siinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta koettaa kirjoitti:

Kohta kun jään eläkkeelle niin vitut piittaa tämän maan laista. Alan elättämään itseäni varkauksilla, saa sitten sen pikku eläkkeen riittämään paremmin. Pikkurikoksia vaan niputtain, ei niistä saa sen kummemmin rangaistausta. Ja pummilla matkustan aina kun vaan mahdollista.
Kun ei sitten ole mitään mistä ottaa niin paskat nakkaan tämän maan kurille ja järjestykselle.
Suurimmat roistot ovat kuitenkin siellä Arkadianmäellä enkä pysty loppuelämässäni varastamaan niin paljon kuin Arkadianmäellä yksi kahmii kuukaudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu