näiden kirjoitusten perusteella (mitä täältä saa lukea) pelkkä uskonvastaisuus ei enää riitä, ateismissa pitää vihata,,,
Ateismi =
kristinuskon viha-
9313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rakastavatko kaikki uskovaiset ateisteja, kuten itseään?
Kerro missä niin lukee?
En muista sellaista teksiä, jossa olisi myönteistä palautetta tullut. Mistä johtuu?
Varon kuitenkin vihaamasta. Yritän opetella rakastamisen jaloa taitoa,,,
Pitääkö rakastaa kaikkia? En halua olla mikää ammattirakastaja.
En minä ketään vihaa. Toki suhtaudun kielteisesti ihmisiin jotka pahoinpitelevät, raiskaavat ja ovat täynnä itseään. Onneksi uskovaiset rakastavat heitä.
Onko kristinusko sitten ateismin arvostelua, vai minkä takia sinä päätit kirjoittaa yleistävän, leimaavan ja typerän viestisi? Oletko sinä yhtään sen parempi kuin ateistit jotka pilkkaavat kristittyjä, arvostellessasi ateisteja? Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin.
Viha-aloituksista ylivoimaisesti suurin osa on kristittyjen aloituksia. Ateisti ei vaan käännä toista poskea, vaan lataa takaisin . . . ;)
Kirkosta eroamis-palstalta ... Missä näet vihaa?
Uskovaiset lahdataan näillä palstoilla ja varsinkin kristinuko on ateistien hampaissa.
Olen päättänyt itse opetella rakastamaan toisia ihmisiä enkä usko että se on keneltäkään toiselta ihmiseltä pois. En tiedä opinko sitä koskaan,mutta ainakin yritän. Aikaa on,,,
Se mitä kutsun vihaksi on ihan yleispätevän määrityksen mukainen käsitys.
Voi olla, että joku toinen ymmärrääkin rakkauden vihaksi- ja se on jo aika patologista.
Niin kauan kun ateismissa ilmenee näinkin paljon vihaa kuin tällä palstallakin ilmenee, ei ateismissa ole mitään mielenkiintoa ainakaan minulle.
Onneksi on vielä vapaus valita!
että jos kohtaat vihaisen ateistin, niin sen takia jatkat jumalaan uskomista. Onpa älykästä.
älykkyyden merkki. Tyypillistä erit. ateille.