Brittien sotilastaidot liioiteltuja

OsulanKioski

Siirtomaissa brittien vihollislla oli keihäitä aseinaaan ja britteillä konekivääreitä yms... eli villeillä ei ollut mitään mahdollisuuksia.

Intia ei ikinä ollut tarpeeksi yhtenäinen vastustaakseen brittejä. Samasta syystä japanilaiset valtasivat kiinan...

Toisessa maailmansodassa britit olivat täysin riippuvaisia amerikkalaisista.

Japanilaiset antoivat kovaa kyytiä briteille kauko-idässä ja ne pysäytettiin vain ja ainoastaan intialaisten ja gurkha sotilaiden avulla.... brittien valkoiset sotilaat kun juoksivat jatkuvasti karkuun! Gurkhat ja intialaiset tietenkin palvelivat myös muilla rintamilla.

Ketä saksalaiset pelkäsivät eniten..... gurkhia vaiko tavallisia "tommyja" ??? gurkhia tietenkin ja sen ovat monet saksalaiset veteraanit sanoneet.

Valtaosa brittien SAS sotilaista on skotteja eivät ns lontoosta yms.. paikoista.

13

786

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • brittejä

      Skotit on kanssa brittejä (tosin en kehota sitä niille sanomaan:)

    • Vaka Vanha

      Brittien imperiumi ei ollut enää niin voimakas, kuin oli ennen, teollinen tuotantokapasiteettikin oli jäljessä Saksasta, USA:sta ja N-liitosta, tekninen tasokin oli vain samaa tasoa, Saksa oli joissakin asioissa jo selvästi edellä.

      Kehitys oikeastaan meni Britannian ohi jo ennen ensimmäistä maailmansotaa, vahva imperiumi ei vain sitä havainnut.

      Britannialla oli laajat siirtomaat, joissa asui paljon väkeä, eli Brittiläinen kansainyhteisö oli oikeastaan tulli ja talousunioni, joka sulki kilpailijat tehokkasti ulos markkinoilta.

      Britit koulutti pääasiassa virkamiehiä ja plantaasinomistajia laajoihin siirtomaihinsa, kaivosinsinöörejä ja muita alan miehiä myös, mutta siirtomaita ei teollistettu, niiden tehtävä oli tuottaa raaka-aineita yhteisön makkinoille.

      Saksalla ei ollut siirtomaita, mutta 1800 luvun lopulla Saksalaiset poliitikot perustivat yleisiä valtion ja kuntien ylläpitämiä teknillisiä kouluja, jotka koulutti insinöörejä ja teknikoita.
      Britannaissa ja Ranskassa teknillinen koulutus oli yksityisin varoin tapahtuvaa, eli vaati opiskelijalta varsin suuret varat.
      Britanniassa yhteiskunnan ylläpitämä teknillinen koulutsu alkoi vasta toisen maailmansodan jälkeen.

      Tästä seurasi, että Saksasta alkoi tulla insinöörejä liukuhihnalta, naapureihin verrattuna ja Saksalainen teollisuus sai tästä valtavan piristysruiskeen.
      Seuraus olikin Saksalaisten keksintöjen ja tuotteiden virtaaminen markkinoille, samalla saksan teollinen kapasiteetti kasvoi voimakkaasti.

      Mitään Saksalaista ylivertaisuutta ei ole olemassa, koko insinööritiede ja taito syntyi siitä, että ne aloittivat systemaattisen koulutksen 50 vuotta muita ennen teknillisille puolelle.

      Saksalaiset insinöörit loivat aseet ja tuotantokapasiteetin, jolla maailma pantiin polvilleen toisessa maailmansodassa.
      Britit keskittyi valvomaan valtavia siirtomaitaan ja kauppaa, sekä merenkulkua, tekijöitä joilla ne olivat luoneet imperiumin 1700 luvulla.
      Ne ei vain ajoissa tajunneet sitä, että aika kulki niiden ohi ja maailmaa hallitaan tulevaisuudessa muilla tekijöillä, sekä resursseilla.
      Imperiumi hajosi, ennenkuin ne sai sen vedettyä nykypäivään.

      • Brantberg

        "Saksalla ei ollut siirtomaita, mutta "
        Hyvä analyysi Saksan teollisuuden noususta, mutta toki Saksalla siirtomaita oli Afrikassa ja Etelä-Amerikassa. Ehkä tunnetuimmat Afrikassa saksalainen Itä-Afrikka (Tangajika mm.) sekä saksalainen Lounais-Afrikka (Namibia).

        John Huston on sivunnut aihetta Bogart-elokuvassa "Afrikan kuningatar".

        Roope


      • Poro Tallinnasta
        Brantberg kirjoitti:

        "Saksalla ei ollut siirtomaita, mutta "
        Hyvä analyysi Saksan teollisuuden noususta, mutta toki Saksalla siirtomaita oli Afrikassa ja Etelä-Amerikassa. Ehkä tunnetuimmat Afrikassa saksalainen Itä-Afrikka (Tangajika mm.) sekä saksalainen Lounais-Afrikka (Namibia).

        John Huston on sivunnut aihetta Bogart-elokuvassa "Afrikan kuningatar".

        Roope

        Kuten Rowan Atkinson toteaa Blackadderissä: "George, the British Empire at present covers a quarter of the globe, while the German Empire consists of a small sausage factory in Tanganyika."


      • Brantberg
        Poro Tallinnasta kirjoitti:

        Kuten Rowan Atkinson toteaa Blackadderissä: "George, the British Empire at present covers a quarter of the globe, while the German Empire consists of a small sausage factory in Tanganyika."

        "...the German Empire consists of a small sausage factory in Tanganyika."
        Vuosina 1904-1907 saksalaiset tekivät kansanmurhan Namibiassa. Tai oikeastaan kaksi kansanmurhaa. He tuhosivat kaksi kapinallista alkuasukaskansaa, hererot ja namat. Hereroista meni 50-70 prosenttia, namoista 50 prosenttia. Uhreja oli 35 000 - 75 000.
        Mukana tässä operaatiossa oli myös muuan saksalainen upseeri, Maximilian Bayer. Suomessa majuri Bayer tunnetaan Preussin jääkäriopataljoona 27:n luojana.

        Roope


    • olivat

      saksalaisia fiksumpia suurristan metsästäjiä. He olivat ennen taistelua lähes varmoja voitosta. Sudanissa käyty muhamettilaisten kapina oli hyvä esimerkki.

      Lordi Kicthener ja hänen 10000 miestään aseistautuneina kk ja kivääreillä sekä muutamalla tykillä. Vastustaja oli ylivoimaiset muhamettilaiset 20000 ratsukkoja hampaisiin asti aseistautuneina miekoin ja keihäin ja uskonnillisen kiihkon rohkaisemina. Jokaiselle tulevalle pitsan vääntäjälle oli luvattu varma paikka taivaan valtakunnassa, jossa jokaiselle oli luvattu vielä kasapäin 12-14 vuotiaita neitsyitä, osalla jo kuukautiset alkaneet. Niinpä yhden raivoisan hyökkäyksen sijasta Lordi Kicthener sai kohdata vastustaja sapelit useita kertoja rynnäkössä. Niinpä Kichener joutuikin toteamaan 98 miehen kärsineen vammoja joista 2 kuolleen taistelussa. Vihollisen kerotaan menettäneen noin 8000 miestä kaatuneina. Sir Winston Churchill kunnostautui taistelussa rohkeudellaan ja myöhemmin kynällään kirjoittaessaan taistelu kertomusta Lontoon TIMEsiin." Noh nyt he ovat saanet opetuksen", Lordi Kicthener tokaisi päättäessään taistelun.

      • OsulanKioski

        Mutta britit olivat aina hätää kärsimässä jos vastustajalla oli muutakin kuin keihäitä.

        Vähän sama kuin joku pale kersa viskelee kiviä iippojen merkavaa päin. Mutta molemmissa maailmansodissa olisi biteille tullut lähtö ilman muiden apua...

        Britit antoivat ranskalaisten tapattaa miehiään hyvillä mielen verdunissa yms.. paikoissa.

        Toisessa maailmansodassa taas amerikkalaiset pelastivat britit. Briti olivat pikkupoikia kun vertaa amerikkalaisiin ja neukkuihin.


    • zz-top

      Moskovan taistelu ratkaistiin Englannin yläpuolella kesällä ja syksyllä 1940. Sakut menettivät niin paljon koneita ja lentäjiä, ettei Luftwaffe toipunut siitä enää. Samaan aikaan neukut tallustelivat Baltian kaupungeissa.

      • OsulanKioski

        Olisivatko britit syöneet spitfiret? kaikesta muusta avusta puhumattakaan.


    • Billy_Ray_Curys

      Huomasin taannoin historiaa lukiessani Neuvostoliiton vielä SUomeen hyökätessään noudattaneen asemasodan kaavoja. Saivat sitten neniinsä suomalaisten sissitaktiikalta. Natsit olivat tehokkaita sotilaita ja kyykyttivätkin brittejä ja ranskalaisia miten tahtoivat. Natseilla oli uusi taktiikka, salamasota. Briteille ja ranskalaisille perinteen ja muodollisuudet olivat aivan liian tärkeitä. Saksa oli noi siivonnut pois ensimmäisestä maailmansodasta läksynsä oppineina. Jenkkejä britit ja ranskalaiset pitivät rasittavan rentoina, ja saksalaisetkin luulivat näiden olevan huonoja sotilaita. Jenkkien asenne oli kuitenkin että "muodollisuudet vittuun kunhan hommat hoidetaan kunnolla", ja tämä näkyikin tehokkuudessa. NL:n sotilas ei käsittääkseni ollut kauhean hieno. NL pärjäsi käsittääkseni lähinnä talvella ja resurssi ylivoimallaan. Saksa soti kahdella rintamalla, joten ei tarvittu kauhean hyviä sotilaita maan kaatamiseen. Tällainen kevyt amatöörianalyysi tämä, voi virheitäkin olla.

      Sinänsä olen eri mieltä että brittien SAS-sotilaat ovat ehkä maailman parhaita sotilaita ja, kuten joku tuolla ylempänä mainitsikin, Skotlanti on osa Isoa-Britanniaa.

      • Billy_Ray_Curys

        Asemasodan :< Liittyen siis että Britit ja ranskalaiset olivat sodan alussa varautuneet perinteiseen sodankäyntiin eivätkä käynnössä toimivimpaan vaihtoehtoon.


    • Anonyymi

      ----Samaan aikaan neukut tallustelivat Baltian kaupungeissa.-----

      Kohta tallustelevat taas. Trumpin avustamina tietenkin.

    • Anonyymi

      Wellingtonin herttuan ja Gebhard Leberecht von Blücherin johdolla Napo kukistettiin Waterloon taistelussa 18. kesäkuuta 1815.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4011
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2283
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      131
      1760
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1454
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1433
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1094
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      714
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      701
    9. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      671
    10. En uskalla nainen ottaa suhun

      Yhteyttä koska oot palstan perusteella vähän ……
      Ikävä
      45
      658
    Aihe