Heips! tämmöstä hölmöä kysyn kun täytän tässä 18 perjantaina ja menen tietenkin alkoon heti ostamaan jotain. Mietin että onko jotain rajoja kuinka paljon juomia saa ostaa koska teen boolia tarvitsen melkeinpä 10 pulloa kun on tulossa isot bileet. Kiitos vastauksista. Ja juu tiedän kyllä etten saa vahvoja viinoja.
onko ostorajoja
Alkossa 18-vuotiaalla
2581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lompakko.
Sen sanon, etten ole kertaakaan retkahtanut sitten lopettamisen.
Sitä ennen yritin vähentää n. puolen vuoden ajan, ja silloin retkahdin jopa useita kertoja viikossa.
Se repsahtelu oli ihan jatkuvaa, eikä siihen oikeastaan ajanut muu kuin hetken huuma. Aina sitä vain ajatteli uudestaan ja uudestaan, että "no hitto mänkööt, kerrankos sitä", ja sitten sitä vain heitti kaikki lupaukset ja periaatteet ikkunasta ulos, tuosta noin vain.
En tiedä että mikä siinä sitoutumisessa oli silloin niin vaikeaa. Uskon vakaasti, että kyllä minä oikein lujasti halusin lopettaa. Jossain vaiheessa tein sitten sen päätöksen, että jos ei onnistu, niin sitten lopetan. Eli sitten sitä oli vaan lopetettava.
Ehkä en ollut kuitenkaan hyväksynyt ihan täysin sitä vähentämistä. Sen lisäksi, että repsahtelin, vatkasin rajoja alvariinsa.
Siinäpä se.