Kinkkua, itse tehtyä sinappia, perunalaatikkoa, porkkanalaatikkoa, lanttulaatikkoa, rosollia, ...
Unohtaa ei sovi tietenkään joulukahvia yhdessä hyvän konjakkiryypyn kanssa.
Mites adventistit paistaa kinkkunsa? Itse pidän ylikypsäksi paistetusta. :)
Unohtaa ei sovi tietenkään joulukahvia yhdessä hyvän konjakkiryypyn kanssa.
Mites adventistit paistaa kinkkunsa? Itse pidän ylikypsäksi paistetusta. :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
raato.
Tälläinen haju lähti siankinkusta joka oli ruiskuoren sisällä paistettu isossa uunissa. Olin lapsenlikkana tässä isossa talossa yli 40 vuotta sitten ja hajun muistan vieläkin.
Kyllä Jumala oikein jaotteli saastaiset eläimet, ne eivät todellakaan kuulu syötäviin, kuten sikakaan.
Kyllä viisaat adventistit eivät siankinkkuja paistele.
Adventistit syövät muuta inhottavaa kysy vaikka Kai A:lta.
sanottavaakin?
Room. 11:16
Mutta jos uutisleipä (EGW:n lupaukset ja 2300 väärää ennustusta) on pyhä, niin on myös koko taikina (SDA kirkko), ja jos juuri on pyhä (väärä profeetta), niin ovat myös oksat (atventistit).
Mikä voima se laittaa adventistien uskomaan sunnuntai pedonmerkkiin ja siihen että syömällä pelastutaan?
Juutalaiset menevät synagoogaan sapattina, valejuutalaiset menevät valesynagoogaan sapattina.
joka meitä ohjaa. sinua ohjaa riivaajat.
eikä varsinkaan konjakkia tähän taloon.
advari
Olen aina ihmetellyt miksi adventistit ovat niin ilkeitä ja kyynisiä ihmisiä. Nyt taisin saada siihen vastauksen. Kun elämästä puuttuu kaikki pienet ilonaiheet ja nautinnot, niin se ei tee ihmisen mielenterveydelle hyvää.
Otan osaa vaikka ymmärtämään en pysty.
olisi mukas nautinto, ei missään tapauksessa inhoan sitä hyvin, hyvin suuresti, en kyllä suuhuni pistäis.
Marketeissa kun kiertelee ja näkee niitä sianlihoja joita paksu rasvakerros kiertää, ei voi kun ihmetellä miten kukaan ihminen pystyy niitä syömään.
Kunnon joulukinkussa pitää olla myös sitä läskiä. Yhdessä vaiheessa ei sellaisia edes tahtonut saada mistään, mutta onneksi tilanne on muuttunut.
Ei mene enään montaa päivää kun taas pääsee perinteiseen joulukinkun paistoon. Pitäisiköhän teille laittaa tänne palstalle oikein ohjeet miten kinkku oikeaoppisesti valmistetaan.
Oletko koskaan syönyt sianlihaa?
herkkuihini se ei ole kokaan kuulunut.
Olin noin 30-vuotias kun ostin oman Raamatun, ja sitä selaillessani osui tämä jae silmiini: Jotka syövät sianlihaa ja muuta inhoittavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu sanoo Herra.
Aikaisemmin en ollut tätä tekstiä kuullutkaan. Siihen jäi se vähäinenkin sianlihan syönti heti kerrasta.
Kannattaisi lukea muutakin kuin sitä tarukirjaa.
Lopetitko myös hiirien syönnin?
Noudatatko kaikkia muitakin jumalan isrelilaisille antamia ohjeita VT:sta?
Syökää kanaa,syökää kanaa!
Ei sittenkään,kanatkin on söpöjä!
Antakaa eläinten elää RY.
Sika - se kuulan kalloon saa
Sika - sen setä teurastaa
Sika - ja setä verta juo
Sika - se joulumielen tuo
Joulu täynnä on kinkkua, kylkeä, potkaa,
läskiä, niskaa ja tietenkin votkaa
Kun loppuu aatto ja alkaa yö
Niin ihminen on sitä mitä hän syö
on, siansyönti ja jumalattomuus kuuluvat yhteen, ja rehoittavat.
ielipuoli adventisti.
On se jännä nähdä miten uskontoon hurahtaminen vie ihmiseltä sen viimeisenkin järjen hippusen. :)