Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

T-Keskuksessa ei testejä

Miksi kerrotaan, että t.keskuksissa otetaan sukupuolitautitestejä? Malmilla päivystävä hoitaja ei ottanut vaan pyysi menemään Meilahteen.
Sinne en pääse liikkumaan. Miksei oteta jos potilas haluaa tietää? Oli ylimielinen tummahiuksinen hoitaja jonka kanssa touhusi vaalea hoitaja ja siis eilen iltapäivällä.
4311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ottaa, siellä on kiireellisempiä hommia siihen aikaan.
Ei pääse liikkumaan? Kyllähän sinne menee Malmilta bussi jos toinenkin, siis keskustaan, ja jos ei nyt ihan Meikun ovelle niin vaihtamalla bussia tai vaihtamalla ratikkaan pääsee TODELLA lähelle.
Mene sp-tautien klinikalle. Sitä Meilahdella on tarkoitettukin.
Kun kerran Helsingissä tälläinen palvelu on olemassa, niin se on se ensisijainen paikka!!

Eli tässä tiedot;

Sukupuolitautien poliklinikka

Iho- ja allergiasairaala, 1. kerros
Meilahdentie 2, Helsinki
PL 160, 00029 HUS

Kanslia puh. (09) 471 86202 kello 8.00 - 14.00
Telekopio (09) 471 86477

Sukupuolitautien poliklinikalla tutkitaan ja hoidetaan sukupuolitauteja sairastavia potilaita sekä annetaan ennaltaehkäisevää neuvontaa. Poliklinikalle voi hakeutua ilman ajanvarausta arkisin kello 08.00 - 12.00. Lähetettä ei tarvita.



Voiko enää helpommaksi asiaa tehdä?!

Äänestä
  • t-keskuksissa otetaan? miksei tietoa poisteta?

    Äänestä

  • että------------------- kirjoitti:

    t-keskuksissa otetaan? miksei tietoa poisteta?

    jokaisessa kaupungissa on sukupuolitautien poli erikseen???

    Äänestä

Päivystävä sairaanhoitaja on päivystystilanteita varten, ymmärrätkö? Akuutteja tilanteita varten! Testit eivät ole kiireellisyysluokassa kamalan korkealla. tk:ssa otetaan, mutta riippuu kaupungista. Jos teillä Helsingissä tuo paikka on sp-tautien poliklinikka, niin käytät sitä. Esim Porvoossa ehkis, labra ja tk ottaa näytteitä. Riippuu paikasta...puhelin on keksitty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Malmi/Hki kirjoitti:

Miksi kerrotaan, että t.keskuksissa otetaan sukupuolitautitestejä? Malmilla päivystävä hoitaja ei ottanut vaan pyysi menemään Meilahteen.
Sinne en pääse liikkumaan. Miksei oteta jos potilas haluaa tietää? Oli ylimielinen tummahiuksinen hoitaja jonka kanssa touhusi vaalea hoitaja ja siis eilen iltapäivällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu