Hyvä kristitty ei ole raivoraitis

Iloinen munkki

"Älä enää juo pelkkää vettä, vaan käytä vatsasi ja toistuvien vaivojesi vuoksi vähän viiniäkin." (1. Tim. 5:23)

8

378

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trubaduuri

      Antikristuksen ohjeet voi työntää sinne jonnekka aurinko ei ikinä paista.

      • Vanha musikantti

        Kun Jeesus kängeineen ryyppäsi Getsemanessa niin kuinka ollakkaan viina loppui. Jeppe sanoi Pietarille, menepä poka Kaanainmaan Osuuskauppaan ja osta ämpäri. Tule sitten kaivon kautta. Taas juhlat jatkui. Tehtää perästä niin uskon.


      • ei tuo ole aikuisten
        Vanha musikantti kirjoitti:

        Kun Jeesus kängeineen ryyppäsi Getsemanessa niin kuinka ollakkaan viina loppui. Jeppe sanoi Pietarille, menepä poka Kaanainmaan Osuuskauppaan ja osta ämpäri. Tule sitten kaivon kautta. Taas juhlat jatkui. Tehtää perästä niin uskon.

        Ei tietoakaan Raamatussa oikeasti lukevista asioista. Jos taroitit pilaksi nin mainitse ensi kerralaa se niin että aikuisetkin tajuaa huumoriksi!


      • Trubaduuri
        Vanha musikantti kirjoitti:

        Kun Jeesus kängeineen ryyppäsi Getsemanessa niin kuinka ollakkaan viina loppui. Jeppe sanoi Pietarille, menepä poka Kaanainmaan Osuuskauppaan ja osta ämpäri. Tule sitten kaivon kautta. Taas juhlat jatkui. Tehtää perästä niin uskon.

        Viina, viini oli yleinen ruokajuoma silloinkin ja tottahan toki ihminen saa itse valita vieläkin oman makunsa ja tarpeensa mukaisen ruokajuoman ihan itse. Ja se kaikki jota jonkun Jeesuksen sanotaan olleen tai tehneen on sitten kokonaan toinen juttu. Mutta tiettävästi ei kukaan voi muuttaa vettä viiniksi ihan tuosta vaan, joten se lienee sitä samaa valehtelua kuin jokin muukin valhe jota raamatun sivuilta voi löytää. Ja tuonkin voi ymmärtää, onhan se ihmisten tekemä teos, joka alunperin koostui yli seitsemästä kymmenestä eillisestä kirjasta/kirjoituksesta ja/tai kirjeestä, jonka roomalaisten koostivat itselleen kolme sataa luvulla yhdeksi ja keskeiseksi uskonnolliseksi lähdeteokseksi. Siksi siihen myös sisältyy niin paljon pelkkää tarinaa!

        Tosin, Kristus itse ei kirjoittanut itsestään yhtäkään sanaa, kuten ei Luojamme, taivaallinen
        Isäkään. Ei heidän tarvitse, sillä he elävät ja vain kuolleet tarvitsevat kynää ja paperia oman itsensä esille tuomiseeen kuolemansa jälkeen.


    • Raamatun kirjoittamisen aikana sanan viini merkitys oli toinen kuin nykyään.se sisälsi kaikki viinirypäleistä tehdyt juomat rypäletuoremehusta luonnollisen käymisenkautta käyneisiin viineihin.Yleisin viinirypäleistä puristetun juoman nimitys Raamatussa on jajin,joka esiintyy Vanhassa testamentissa noin 140 kertaa.Sitä vastaava kreikankielinen nimitys on oinos.Se esiintyy Uudessa testamentissa 32 kertaa.Hyvää jatkoa sinulle.

    • mhsiws_

      Timoteuksen aikaan oli pöpöjä paljon vesissä. Viini oli puhtaampaa. Nyt ei ole enää pakko sillä sisukalujaan desinfioida.

    • mathetes

      >>>Hyvä kristitty ei ole raivoraitis

    • yhteydeatään

      Mt 24:48 Mutta jos paha palvelija sanoo sydämessään: 'Minun herrani viipyy',
      24:49 ja rupeaa lyömään kanssapalvelijoitaan ja syö ja juo juopuneiden kanssa,
      24:50 niin sen palvelijan herra tulee päivänä, jona hän ei odota, ja hetkenä, jota hän ei arvaa,
      24:51 ja hakkaa hänet kappaleiksi ja määrää hänelle saman osan kuin ulkokullatuille. Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      86
      817
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      761
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe