Mielestäni yhteiskunnassa olisi pikaisesti puututtava pitkiin jonoihin terveydenhoito-alalla. Eniten tästä kärsivät ihmiset, jotka saattavat joutua odottelemaan esimerkiksi leikkausta pitkiäkin aikoja.
Lisäksi mielenterveyspotilaiden hoitoon ei ole tarpeeksi resursseja. Esimerkiksi nimim. "freestyler" tarvitsisi pikaisesti ammattiapua, mutta sitä ei ole välttämättä vieläkään tullut johtuen heikoista resursseista ja pitkistä jonoista.
Jotain pitäisi siis tehdä! Ehdotankin että Suomen tulisi vähentää turvapaikkojen myöntämistä ja käännyttää elintasopakolaiset mahdollisimman pian. Näin valtio säästäisi huomattavasti rahaa ja sitä voitaisiin käyttää edellämainittujen ongelmien parantamiseen.
Lisäksi mielenterveyspotilaiden hoitoon ei ole tarpeeksi resursseja. Esimerkiksi nimim. "freestyler" tarvitsisi pikaisesti ammattiapua, mutta sitä ei ole välttämättä vieläkään tullut johtuen heikoista resursseista ja pitkistä jonoista.
Jotain pitäisi siis tehdä! Ehdotankin että Suomen tulisi vähentää turvapaikkojen myöntämistä ja käännyttää elintasopakolaiset mahdollisimman pian. Näin valtio säästäisi huomattavasti rahaa ja sitä voitaisiin käyttää edellämainittujen ongelmien parantamiseen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olet oikeassa. Maamme talous ei kestä ulkopuolisten elättämistä. Jotta emme syyllistyisi rasismiin, tulisi maahanpääsy evätä ihonväristä riippumatta.
Sen sijaan voisimme valikoida turvapaikanhakijoista ja muista maahanpyrkijöistä sellaiset ihmiset, joilla olisi sellaista osaamista, jolle maassamme on kysyntää. Tällaiset hakijat voitaisiin päästää aidattuihin maahanmuuttokeskuksiin odottamaan päätöstä. Työnantajat voisivat käydä rekrytoimassa heitä sieltä. Jos työpaikka löytyisi esim. kolmen kuukauden kuluessa, hän saisi tilapäisen luvan oleskella maassa niin kauan kuin työsuhde olisi voimassa. Tämä menettely perustuisi tietysti vain ja ainoastaan työvoiman tarpeeseemme, ei ihonväriin tai muuhun vastaavaan, joten se olisi tasa-arvoinen kaikkia kohtaan. Mikäli ulkomaalainen syyllistyisi rikokseen, hänet lähetettäisiin maasta. Kun hän olisi työskennellyt 20 vuotta Suomessa, hänelle voitaisiin myöntää Suomen kansalaisuus.
Toinen ryhmä, joita voisimme ottaa maahan, tietysti jälleen ihonväristä riippumatta, olisi yrittäjiksi tänne tulevat, sillä ehdolla että heillä olisi tullessaan pääomaa vähintään 100.000€ sijoitettavaksi yritystoimintaan Suomessa. Heille voisimme antaa oleskeluluvan sillä edellytyksellä, että heidän liiketoimintansa tuottaisi voittoa Suomeen. Oltuaan Suomessa yrittäjänä 20 vuotta ko. ehdoilla, hänelle voitaisiin myöntää Suomen kansalaisuus.
Toki meillä on omat työttömät ja syrjätyneemme, joille jotkut haluaisivat asettaa samanlaisia ehtoja. Mutta se ei ole mahdollista, loogista tai oikeudenmukaista muita maitakaan kohtaan. Nimittäin jokaisella maalla on näitä ihmisiä jossain määrin suhteessa väestömääränsä. Ja jokaisen valtion velvollisuus on huolehtia näistä omista mustista lampaistaan. Olisi väärin lähettää heitä muiden maiden vastuulle, samoin on väärin, jos muut maat lähettävät omia vastaaviaan meidän vastuullemme.
Kun toteuttaisimme ym. järjestelyn ihonväriin ja etniseen taustaan katsomatta, emme toimisi rasistisesti, mikä onkin meille suomalaisille täysin vierasta. Me olemme tottuneet mittamaan ihmisiä heidän itsensä tähden, ei ihonvärin. Sen vuoksi meitä hämmentääkin joskus, kun jotkut luuserit vetoavat ihonväriinsä, kun ovat epäonnistuneet maassamme. Me kun tiedämme, että jokaisen pärjääminen täällä on itsestä kiinni, väitteet jostain syrjinnästä ovat silkkaa puppua ja luuserimaista oman epäonnistumisen vyöryttämistä muiden niskoille.