Liukkaan kelin ajoharjoittelu on oikeansuuntainen ajatus. Mutta vain oikeansuuntainen, sillä nykymuodossa kesällä rypsiöljyllä liukastettu asvaltti ei anna lähellekään oikeaa kuvaa oikeasta märän jään liukkaudesta. Päin vastoin, laajalla ja turvallisella kentällä, sileällä pinnalla ja puista-tms.-ei-tietoakaan-lähimailla, saa helposti sen käsityksen, että heissan, mä osaan, täähän on kivaa.
Olen ollut useamman kerran mukana ja ajanut itse liukastetulla radalla. Ei ole tuntuma ja seuraukset lähelläkään oikeaa - valitettavasti (ahtisaarta siteeraten).
Mukava rahastuskeino kylläkin.
Olen ollut useamman kerran mukana ja ajanut itse liukastetulla radalla. Ei ole tuntuma ja seuraukset lähelläkään oikeaa - valitettavasti (ahtisaarta siteeraten).
Mukava rahastuskeino kylläkin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meinaan eihän mikään "aja maksimissan 30km/h, älä jarruta ennen liukasta, väistä oikealle" ei vastaa tosielämää mitenkään.
Esim opetuslupalaisten kannattaa jättää koko rata käymättä, ja merkata se vaan suoritetuksi, koska leimahan ei ole pakollinen :) ja tuon voi hoitaa ihan kotipihassa, eli auto käyntiin, ja pyöritellään rattia auton ollessa paikalla, ja kuvitellaan että auto liukuisi joka suuntaan, sama opetus kuin radalla ollessa...
Itse kolme lasta opettaneena minulle on tullut se käsitys, että nimenomaan opetuslupalaiset saavat sen opetuksen vähän perusteellisempana. Ensin näyttö ja oppilaan harjoitus ohjenopeudella. Ja sitten vähän lisää vauhtia, jotta huomaa pienenkin vauhdin lisäyksen vievän jorpakkoon.
Väistöt ovat muuttuneet erilaisiksi uusilla autoilla, mutta ei se periaate mihinkään ole kadonnut. Kaarre tai ympyrä on hyvää harjoitusta kenelle tahansa, vaikkei vielä saisikaan pyörimään luisusssa ympyrää ympäri. Liikenteessähän sitä ei voi edes harjoitella.
Onhan kyse omasta lapsesta ja omasta autosta, joiden toivoo selviävän talvesta ilman kolhuja.
Tällaista harjoitusten pois jättämistä onkin aavisteltu useamman kerran.
Jos kerrotaan että nyt aluksi kerrataan tehokkaan jarrutuksen tekemistä ja kehotuksesta huolimatta jarrutus tehdään pehmeästi kuin tyhjällä tiellä suununtai-cruisailussa voidaan epäillä pahinta.
Kun olen kysellyt harjoittelitko tiettyä ykkösvaiheeseen kuuluvaa asiaa, niin oppija on voinut vastata ettei ole koskaan sellaista tehnyt.
Otamme palautteen kaikilta kakkosvaiheenkin kursseillamme olleilta ja vuodesta toiseen myös opetusluvalla korttinsa ajaneista valtaosa on antanut positiivista ja rakentavaa palautetta.
Jos kehottaa opetuslupalaisia olemaan menemättä liukkaankelin harjoituksiin, niin syyllistyy kehoittamaan lain vastaiseen toimnintaan.
Kokeeseen menevä joutuu allekirjoituksin todistamaan olleensa harjoituksessa.
Tämä on vanhemilta käsittämätöntä "asennekasvatusta", kun pyydetään tekemään väärä merkintä viralliseen asiakirjaan. Että huh huh!
Ps.Tulossahan on uudistus jossa opetuslupaopetus muuttuu ns. yheisopetukseksi.
Sekä opetusluvalla opettava että harjoitteleva käy aluksi jakson autokoulun luokkaopetuksessa.
Kurssin edetessä opetettava käy tietyt osuudet autokoulussa sekä ajo- että luokkaopetuksessa.
Ajo-opetuksessa oikaistaan mahdollisia virhetottumuksia ja paikataan aukkoja.
Myös vaikeissa ajo-olosuhteissa ajamisen opetus
(liukas ja pimeä / luokka- ja ajo-opetus) tulee autokoulun hoidettaviksi. Tällä kaavaillulla järjestelmällä yhdistetään kummankin systeemin hyvät puolet!
Tällaista keskustelua kaipaan -asiallista ja perusteltua. En siis väitä ko. ajo-opetusta tarpeettomaksi, mutta kyllin selkeästi tulee huomauttaa aloitustekstin sudenkuopista. Jottei siis tulisi väärää kuvaa.
että jätetään liukasrata pois, vaan että mennään istumaan autoon, ja kuvitellaan että se menee johonkin suuntaan ja pyöritellään rattia auton ollessa paikalla, opetus tasan yhtä paljon kuin radalla.
No näyttäisitkö kenties lakiesityksen tuosta tulevasta muutoksesta?
Tuo liukkaan kelin rata puolustaa paikkaansa sillä, että siellä kuitenkin annetaan jonkinlainen perusopetus ja ajoharjoittelu, mikä on toki parempi kuin pelkkä kirjaviisaus. Olisi paljon huonompi vaihtoehto, että niitä puoli vuotta aikaisemmin tunnilla opetettuja yritetään muistella siten ensiliukkaisen aikana liikenteessä.
Mestariksi ei kukaan tuolla opetuksella tule, mutta hyvään alkuun pääsee moni.
Kävin tuollaisen kurssin kerran, silloin jo n.20 vuotta alalla olleena. Harjoittelu tapahtui eräällä yksityislentokentällä. Jäinen kenttä kyllä oli, muttei silti mitenkään erityisemmin liukas verrattanuna todellisissa tilanteissa kokemiini. Harjoittelu suoritettiin läheisen kurssikeskuksen kalustolla, ilman kuormaa.
Siis ei lähimainkaan todellisuutta vastaavissa
olosuhteissa.
Aloittelijoiden kohdalla samaamieltä kuin
"Parempi kuin ei mitään"
Liukkaankelin harjoittelupaikka on demonstraatioväline tehtävänsä hallitsevalle kouluttajallle.
Keskeisin opittava asia on nopeuden vaikutus auton hallinnassa.
Esimerkiksi nopeuden vaikutus jarrutusmatkaan voidaan havainnollistaa täysin, kunhan vertailu tehdään samalla ajoalustalla.
Ensimmäinen jarrutus voidaan tehdä vaikka nopeudella 50 km/h ja toinen ottamalla nopeudesta neljännes pois. Kuljettaja kokee kuinka yllättäen jarrutusmatka on puoliintunut.
Itse koulutan pääasiassa harjoitteluipaikalla, jossa liukkaus saadaan sulalla kelillä aikaan kivetyksen päällä olevalla vedellä ja heti kun tulee pakkasta harjoitellaan luonnonjäällä.
Radalla on erityisvarustellut autot, joissa on oppimisen tehoa huomattavasti lisäävät ABS:n poistokatkaisimet. Järjestelmien erot koetaan konkreettisesti ja samalla koetaan, ettei ABS-järjestelmäkään pelasta mikäli tilannenopeus on selvästi ylisuuri.
Alueella on myös normaalileveyksinen kaarre, johon tien keskikohta on merkitty ilmasta riippuvilla merkeillä. Ajautuminen vastaantulevien puolelle havaitaan heti.
Alueen harjoitteluympyrässä voidaan kokea monia tärkeitä asioita.
Väistöharjoituksissa opitaan oikeaa toimintaa kuten tehokasta jarrutusta, riittävän pieniä ohjausliikkeitä sekä se että lukossa olevat pyörät eivät ohjaa ja että ABS-jarrutkaan eivät aina takaa ohjattavuutta (ylisuuri tilannenopeus).
Kaarteessa ja ympyrässä opitaan ettei luistossa saa jarruttaa, vaan ohjataan kytkin pohjassa oikeanlaisin ohjausliikkein.
Kaarteen läpi ajaminen eri nopeuksilla osoittaa oikean tilannenopeuden merkityksen.
Osaava opettaja osaa tuoda oikealla tavalla esiin sen että tärkeintä on oppia ajamaan niin,ettei jouduta hätätilanteeseen.
Kaiken varalta on kuitenkin osattava toimia oikein hätätilanteessa. Jos harjoirus viedään lävitse niin kuin se tulee tehdä kenellekään ei jää aiheetonta itsevarmuutta, koska monissa harjoitteissa haetaan esiin raja, jonka ylittämisen jälkeen tilanne karkaa käsistä.
Hyvästä käsittelytaidosta ei ole paljoakaan apua jos kuljettaja ei hallitse ja arvosta ennakoivaa ajotapaa.
Näistä asioista kirjoitellaan paljon tietämättömyyden ja erilaisten luulojen tuomalla itsevarmuudella.
Viime viikkoinakin olen kuullut harjoitusten jälkeen kommentteja, joissa harjoituksissa olleet ovat kertoneet että täällähän tuli esiin valtavasti tärkeitä asioita, vaikka isä väitti toisin. Ja vielä useammin ihmetellään kuinka pienikin nopeuden nosto tai lasku vaikuttaa aivan ratkaisevasti monissa tilanteissa.
Osa harjoituksiin tulevista on niin pahasti liikenteellisesti asennevammaisia että harjoituksen vaikutus jää vajaaksi, vaikka he voivat olla teknisesti erittäin taitavia.
Ps. Joukossa on joitakin autokouluja tai niiden opettajia, jotka eivät hoida liukkaankelin harjoitusta niin tehokkaasti kuin pitäisi.
Onneksi kilpailu pitää nämä tapaukset harvalukuisina, koska autokoulun tärkein markkinointikeino on tyytyväinen asiakas.
Asiakas aistii helposti sen jos koulutusta ei hoideta mahdollisimman asiallisesti.
Hienoa että palstalla on kymmenien trollien seassa asiaakin. Mielenkiintoisen kommentin kirjoitit ja muutkin kommenttisi ovat olleet varsin hyviä.
Tottahan tuo, mutta siellä moottoritiellä on aika hankala mennä vetelemään käppäristä ja laittaa oppilas oikaisemaan luisua. Itsellä oli kyseiset liukkaat talvella, joten rata tosiaankin oli jäinen vedellä höystettynä. Eli kannattaa vähän pitää mielessä, että talvella (ja pimeällä) saa parhaan opetuksen autokoululta.
Kannattaa myös muistaa, että autokoulujen käyttämille liukkaille radoille on pääsy myös muillakin ihmisillä, ainakin Kemoran radan yhteydessä olevalle..
Eli porukkaa vain kasaan ja 80 nopeuksista oikaisemaan kurveihin :P