Sääksjärvellä paukkui

Taisi loppua jo, jonkinlainen ilotulitus kentällä, kuka siellä melskasi, heräsin siihen paukkeeseen. Tuli mieleen jotta nuokin raketit ovat jotakin jollekin maksaneet, nekin rahat olisi voinut käyttää hyödyllisempään, täällä kun kerjääjiä riittää.
2613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

äläkä narise!!!

Äänestä

Kymmeniä postilaatikoita räjäytetty Lempäälän Kuljussa

02.01.

Ihmisten postilaatikot ovat kokenet kovia vuodenvaihteessa Lempäälän Kuljussa.

Lempäälän poliisin mukaan ilotulitteilla on isketty jopa kymmeniin laatikoihin. Perjantai-iltapäivään mennessä tuhotöistä oli kirjattu yhteensä kuusi rikosilmoitusta.

Jotkut laatikot ovat joutuneet vuodenvaihteen aikana ilotulitteiden kohteeksi kaksi kertaa.

Edes asukkaiden yritykset välttää tihutyöt eivät ole aina onnistuneet. Lempäälän poliisin mukaan eräs asukas oli ruuvannut itse tehdyn postilaatikkonsa uudenvuodenyöksi sisälle turvaan. Siitä ei kuitenkaan ollut apua. Ilkivallantekijät olivat sujauttaneet räjähteitä laatikkoon perjantaina aamulla sen jälkeen, kun asukas oli jo ehtinyt asentaa laatikon paikalleen.

Poliisin mukaan postilaatikoita on räjäytelty Kuljun koulun ja Kuljun kartanon liepeillä Palomäen alueella sekä Puskiaistentien ja Asemakylän alueella.

Lempäälän poliisilla on omat epäilyksensä, että räjäytysten takana olisi poikaporukka. Toistaiseksi asiasta ei kerrota sen tarkemmin.

Tapauksia tutkitaan vahingontekona.

Räjäyttelijöistä jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä poliisin Lempäälän palvelupisteeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulta ja savua kirjoitti:

Taisi loppua jo, jonkinlainen ilotulitus kentällä, kuka siellä melskasi, heräsin siihen paukkeeseen. Tuli mieleen jotta nuokin raketit ovat jotakin jollekin maksaneet, nekin rahat olisi voinut käyttää hyödyllisempään, täällä kun kerjääjiä riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu