Copy toiselta palstalta!!!

Akseli Gran

On niin hyvä juttu, että piti raahata tänne jos ei vielä ole ollut.
Beneanalyysikopio. Hyvä!:

--------------------------------------------------------------------------------
Kirjoittaja: Bebe (05.11.2003 19:15) Otsikko: RE:

Nyt Benettää! Benefon vaikuttaa tällä hetkellä markkinoiden mielenkiintoisimmalta yritykseltä. Pitkien pohdintojen, tietojen keräämisen ja laskelmien jälkeen tarjoan teille seuraavanlaisen analyysin:
Sen kurssi laahaa tällä hetkellä selvästi jäljessä muun mobiilipaikantamissektorin kehitystä. Benefon kasvaa lujasti, mutta hallitusti ja kasvun voi odottaa jatkuvan myös tulevaisuudessa. Itse asiassa on hyvinkin todennäköistä että liikevaihto tulee nousemaan 300 prosenttia tänä ja ensi vuonna. Tähän en ole laskenut mukaan mahdollisia yritysostoja.
Myös liikevoitto tullee nousemaan reilusti samaan aikaan. Se tuplaantui jo viime vuonna ja samanlainen kehitys jatkuu edelleen, sillä tuotteiden kateprosentti on noussut huomattavasti. Lisäksi kannattaa huomata, että viime vuoden tulosta rasitti vielä suuret poistot.
Benefon tehosti toimintojaan ja sen organisaatio koki muutenkin melkoisia muutoksia. Nyt se on mielestäni kuin hiottu timantti, se on moderni ja viimeisen päälle tarkoituksen mukainen.
Yhtiön toimitusjohtaja Jorma Nieminen on saanut loistavan oikean käden. Koko muukin ylin johto on kansainvälisesti ansioitunut ja poikkeuksellisen korkeatasoinen. Benefon on myös aina asettanut asiakkaat etusijalle, eikä tämä strategia ole osoittautunut vääräksi.
Aasia on tärkein maanosa markkinoiden kannalta ja Benefon toi sen selvästi esille eilisessä pörssitiedotteessa, jossa Jorma Nieminen kertoi, että Kiina tulee olemaan yksi suurimmista markkina-alueista tulevaisuudessa ja sinne ollaankin suuntaamassa huomattavia investointeja. Kansainvälistyminen tulee muutenkin jatkumaan suotuisasti.
Todennäköinen koronnosto Yhdysvalloissa ei tule vaikuttamaan yhtiön kurssiin, eikä ilmassa näy muitakaan uhkakuvia.
Benefon julkaisee uusia tuotteita vielä tässä kuussa ja tuotekehityksestä olen kuullut sen verran, että sieltä on tulossa todella mahtava uutuus markkinoille vielä tänä vuonna. Benefon omaa jo tällä hetkellä alansa kattavimman tuotevalikoiman ja uutuudet vain lisäävät etumatkaa kilpailijoihin.
Tuotantokapasiteetti on ainakin toistaiseksi riittänyt. En tiedä miten uusi sopimus jonka Benefon ja Nokia julkaisevat ensi viikolla tulee siihen vaikuttamaan. Nokia on näyttävä lisä asiakkaisiin, joihin jo aiemmin kuuluvat Ericsson, Siemens ja Samsung. Kiistaton markkinajohtajuus telematiikka-alalla tulee olemaan selviö aivan lähitulevaisuudessa.
Omavaraisuusaste on turvallinen ja sen osalta ei liene muutosta näköpiirissä. Samoin P/E-luku 18 ei ole kohtuuttoman korkea muihin mobiilipaikantamistoimialan yrityksiin verrattuna.
Benefon tulee kasvamaan perinteisillä toimialoillaan vahvasti eikä toiminnan mahdollinen laajentaminen ohjelmistoteollisuuteen ole ristiriidassa sen kanssa, päinvastoin siitä syntyvät synergiaedut tulevat olemaan huomattavat. Näin ollen kannatttavuus tulee edelleen säilymään korkealla tasolla.

Osake on erittäin aliarvostettu kasvuun ja tulokseen nähden. Benefon on ollut salkkuni peruspapereita jo vuodesta 2002 ja viimeksi tänään tankkasin lisää.
Lisätietoa löydät yrityksen kotisivuilta osoitteesta: http://www.benefon.com/.



Terveisin MattiTheTeppo

1

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Humanoidi

      No ainakin vielä alkuvuodesta...Benefon edelleen toivoton osake,ei benefuun pullossa vielä muuta asiaa..Niin kauan kun hevosennaama nieminen on yhtiössä kaikki menee päin p..eetä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1532
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Ihmettelen moderointia

      Palstalta häviää ihan asiallisia keskusteluketjuja mutta tuon yleensä yhden kirjoittamat homoketju saavat olla ihan rauh
      Luterilaisuus
      243
      1007
    Aihe