Onkohan noilla 17100-numerosta haettavilla pikalainoilla yhteistä rekisteriä. Tuli vaan asia mieleen kun kahteen 17100-numerosta haettavaan yritykseen olen aina maksanut ajallaan lainat takaisin, mutta kahteen on tullut maksettua myöhässä. Kun hain lainaa yhdestä näistä 17100-numerosta ja olin aina saanut lainaa tulikin yhtäkkiä etten saa lainaa ja syy oli joku että ei johdu luottotiedoista vaan muusta. Tähän samaan vastaukseen olen törmännyt ainakin neljässä 17100-numerosta haettavasta lainasta. Yritykset ovat kuitenkin omia ja niillähän ei pitäisi olla oikeutta tiedon vaihtoihin. Kyseessä siis on ainakin ainalaina, reiluvippi, mr credit ja easy credit.
Yhteinen rekisteri
17100
122204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Amexin kaverillahan on ainakin viisi eri laina paikkaa ja yrittää kuitenkin esittää että ovat eri paikkoja, mutta kaikilla yhteinen rekisteri. Easylainan kaverilla on nykyään jo varmaan kymmenkunta eri laina paikkaa ja samoin yrittää esittää että kyseessä eri yritykset, mutta kaikilla yhteinen rekisteri. Outoa toimintaa tietyiltä yrityksiltä, kun yrittävät UUSILLA, mutta käytännössä samoilla vanhoilla yrityksillä haalia asiakkaita.
Risicum on yksi harvoja, jolla on koko toiminta yhden palvelunimen alla.
riisikumilla oli tusinan verran paikkoja joten se siitä mainoksesta
Kamoon, totta puhuen näissä yhteisissä rekistereissä eniten hatuttaa, kun ei saa joka paikassa ryssittyä lainojaan. En oo itsekään saanut jätettyä lainoja pystyy kuin ehkä joka kolmannessa paikassa.
..vahva epäilykseni on että tuo laskutusyhtiö Aktiv Kapital toimittaa näille heidän asiakkaanaan oleville vippipaikoille jonkinlaista "mustaa listaa". kaikissa näissä 17100 - paikoissahan laskutuksen hoitaa Aktiv Kapital. En usko että nämä 17100 - firmat sinänsä ovat samaa yhtiötä, niin eripuolille suomea niiden toiminta sijoittuu (toisin kuin amex ja Easy - miesten yritysryppäissä)
niin ei pitäisi välittää siitä onko rekisterit yhteisiä vai ei. ymmärrettävää on, että sinunkaltaisesi kusettaja on ymmällään, kun huono maksuvalmiutesi paljastuu etukäteen. älä silti tule tänne valittamaan vaan yritä maksaa velkasi
Miksi yritykset ovat niin tarkkoja jos maksaa vähän myöhässä ja kun on ikääkin ja luottotiedot kunnossa niin luulis sen kuitenkin kertovan että laskut tulee lopulta hoidettua.
Etkö sitten jo tuohon ikään mennessä ole ymmärtänyt mitä ERÄPÄIVÄ laskussa tarkoitta?
pikavippifirman pitäjä.
17100 numeron omistaa otsikossa mainittu yritys joka myy pikavippiratkaisuja yrityksille ja nettisivujensa mukaan ko firma pitää rekisteriä ja seuraa maksukäyttäytymistä
Jos olet ihan lähiaikoina hakenut lainaa noista 17100 paikoista ja et ole saanut, niin kyseessä on järjestelmävirhe. Laitoin viime viikolla MRcredit-lainapalvelun asiakaspalveluun viestiä hylätystä lainahakemuksesta, joka herjasi, että ei voida hyväksyä, koska avoimia lainoja, vaikka kaikki lainat on varmasti maksettu ajallaan. Sain sieltä vastauksen tänään, että hylkääminen johtui heidän järjestelmässä olevasta virheestä joka on nyt saatu korjattua.
Tuohon yhteiseen järjestelmään en osaa ottaa kummemmin kantaa. Sama laskutuspalveluhan noilla 17100 paikoilla on, mutta niinhän esimerkiksi moni pikavippipaikka käyttää laskuttajana IJ laskutuspalvelua ja silti saa lainaa useammasta paikasta yhtäaikaa.
Nämä amexit ja easylainat on sitten asia erikseen. Easylainan sivupuljut tosin pystyy erottamaan rekisteriselosteesta, mutta nuo amexin sivupuljujen yhteydet on mahdoton selvittää.Kaikki ovat omia yrityksiä , omilla Y-tunnuksilla, mutta yhteyttä toisiinsa ei ole missään mainittu. Noiden Easylainan, fastloan jne. takanahan on RTF-Finance oy, joka mainitaan kaikkien paikkojen rekisteriselosteessa..
mainoksesi eli terveisin MRcredit-lainapalvelu