Kun juon siideriä,lonkeroa tai kaljaa , vaikka vaan pari niin kyllä alkaa vatsa turvota ja meinaa tulla sonnat housuun, vatsa kiertää siitä sitten pari seuraavaaa päivää ja kauhea ripuli.
En ole pitkään aikaan koittanut juoda vahvempia, kuten kossua tai jotain jos ne eivät aiheuttaisi tälläistä.
Mistä johtuu? Ja kohtalosieluntovereita? kokemuksia?
Lonkerot,siiderit,olut - ripuli ja vatsa kipeä jo muutaman juotuaan
12
7027
Vastaukset
- tohtorialko
Tämä selvä homma. Sairaus on synnynnöistä ja luulen että parannus keinoa ei ole. Ripuliin täytyy tottua ja siitä pitää opetella nauttimaa. Suosittelen etsimään juomaseuraksi ihmisiä jotka nauttivat ripulista. Tai voitte olla nauttimatta alkoholia.
Kaverillani on sama sairaus. Hän on nyt 2 vuotta nauttinut aina oluensa uusien kavereidensa kesken. Heilla on kuulemma todella hauskaa kunnon pyllymyslin parissa. - gggggggggeeeee
Gefilus -tuotteet voivat auttaa
- jkljkljkl
viittaa keliakiaan. Siideristä en ole varma, mutta jos samana iltana olet juonut yhdenkin kaljan, niin oireet tulevat. Kalja on nääs viljatuote. Tutkimuksiin mars!
- hmmhmm
Samaa ollut. Juo vain Alkon vahvaa siideriä, viiniä, tequilaa, jägermaisteria jne missä ei viljaa ja vältä halpoja siidereitä ja varsinkin omenasiidereitä. Voit tietysti vatsalääkkeitä syödä ennen juomista mutta ei sekään suositeltavaa ole jatkuvana käyttönä.
Todennäköisesti herkempi vatsa. Kestätkö esim kahvia ja maitotuotteita? - aisiastatietoinen
Gefilus on laktoosi - intolerantikon ruoka on Hyla aineisiin tehtyä Gefilustuote on hylatuote ei ole keliaakikon ruokia. Ellei hänellä ole myös kelialia. Olen työssäniharmillista kyllä törmännyt ihmiseen jolla oli sekä Laktoosi - Intorelans ja Keliakia.
- srturt
Useamman päivän oluttelun jälkeen on joskus ollut vatsa kuralla vähän aikaa. Antaa paskan tulla ja ottaa sitten imodiumin = ripulilääke, niin johan loppuu.
- Puute mh-bakteereist
limakalvoillasi on ripulin syy:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-aktino-bakteerit-lapset-ja-rajahdysmaisesti-lisaantyva-diabetest1d-ja-t2d/mhb-mrsa-sairaala-bakteerin-turhat-uhrit/ - kaasupallo
sama täällä, mulla on kylläkin ihossa hiivasieni joten se on suolistossakin, keliakia voi myös olla ja menossa tutkimuksiin, ennen ei ollut mutta iho hiiva on nyt senverran pahana.. juu ja syön maitohappoja päivittäin reippasti. Imodium tosiaan auttaa
- Yksintorelantikko
Kun ripuli on niin keliakikko ei pysty juomaan alkoholituotteita koska ne sisältää Suomalaista viljaa. Hyla eli Laktoosi - Intorelantikko pystyy juomaan viljatuotteista tehtyä alkoholijuomaa. Hänellä on vain maito se este ettei pysty juomaan normi maitoa. Ripuli johtuu Hyla - tuotteita syvillä ihmisillä juuri tästä. He juovat ruuavan yhteydessä Laktoositonta maitojuomaa. Jogurtit muut maitotuotteet on myös joko Hyla-,vähälaktoositon-,taikka laktoositon. Keliakkolla tilanne sellainen että hän voi vain syödä Himalajan juurella Nepalissa kasvatettuja viljatuotteita.
- KeliHyla
Puhut mitä sattuu "Kun ripuli on niin keliakikko ei pysty juomaan alkoholituotteita koska ne sisältää Suomalaista viljaa." Ei todellakaan sisällä, poikkeus on oluet - ne voivat sisältää gluteenia.
Keliakian aiheuttaa vehnässä, rukiissa ja ohrassa esiintyvä valkuaisaine gluteeni, muut viljatuotteet ovat ns vaarattomia. Toki joku saa oireita mistä tahansa vaikka puhtaasta ilmasta.
Maitotuotteista tiettävästi ei valmisteta alkoholia, toki voin olla väärässäkin, mutta mieleen ei tule yhtään alkoholia jossa olisi laktoosia.- oluttaoluttaolutta
>>>Maitotuotteista tiettävästi ei valmisteta alkoholia, toki voin olla väärässäkin, mutta mieleen ei tule yhtään alkoholia jossa olisi laktoosia.
Olet väärässä, minulle tulee useitakin esim milk stout. Tummia oluita hyvin usein makeutetaan laktoosilla koska hiiva ei sitä pysty pilkkomaan. - Totta ja ei
oluttaoluttaolutta kirjoitti:
>>>Maitotuotteista tiettävästi ei valmisteta alkoholia, toki voin olla väärässäkin, mutta mieleen ei tule yhtään alkoholia jossa olisi laktoosia.
Olet väärässä, minulle tulee useitakin esim milk stout. Tummia oluita hyvin usein makeutetaan laktoosilla koska hiiva ei sitä pysty pilkkomaan.Pitää paikkansa - milk stout on poikkeus - mitä muita tulee mieleen - useita?
En keksi ainuttakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1801939Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693945- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694