Siis sellaisia, jotka haluavat Suomeen pystytettävän Neuvostoliitossa toteutetun yhteiskunnallisen systeemin, tai sen parannetun version?
Mikä mahtaa olla tuollaisten ihmisten lukumäärän suuruusluokka?
Paljonko Suomessa on vielä aitoja
9
1332
Vastaukset
eli kaiken venäläisen kritiikitön ihailu ei ole niin harvinaista kuin luulisi. Monet entisistä kommunisteista ovat nyky-Venäjän ihailijoita ja kannattavat Suomen yhdistämistä äiti-Venäjään yhtä innokkaasti kuin taannoiseen Neuvostoliittoonkin. Kyse ei alun alkaenkaan ole ollut aatesuunnan vaan imperiumin ihailusta. Vai voiko kukaan nimetä ainoatakaan kommunistia, joka olisi Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen alkanut suhtautua Venäjään vihamielisesti?
Russofiileja löytyy kommunistisista sirpalepuolueista, Vasemmistoliitosta ja vihreistä, mutta myös sosialidemokraateista ja kekkoslaisista vanha-keskustalaisista. Tiedotusvälineisiin ja kulttuuriorganisaatioihin, erityisesti valtakunnallisiin ja maakunnallisiin, heitä on pesiytynyt paljon, joten heillä on näkyvyyttä huomattavasti enemmän kuin heidän lukumääränsä edellyttäisi.
Valistunut arvaukseni on, että Suomen Venäjään liittämistä haluavia on 120.000-150.000.- xpy
Tiedän monta kommaria, jotka EIVÄT koskaan ole halunneet liittyä Venäjään tai Neuvostoliittoon. Mutta en ensimmäistäkään joka haluaisi...
- REDSKIN!
xpy kirjoitti:
Tiedän monta kommaria, jotka EIVÄT koskaan ole halunneet liittyä Venäjään tai Neuvostoliittoon. Mutta en ensimmäistäkään joka haluaisi...
Itse en ainakaan kannata (nythän se on vaikeaa) tai ole koskaan kannattanut Neuvostoliittoon liittymistä...Moni sosialistinen maa ei liittynyt Neuvostoliittoon vaikka vapautui NL:n avulla esim.Korea. Itse uskonkin että kun Suomi vapautetaan ja maa otetaan kansan haltuun siitä luodaan riippumaton sosialistinen työväentasavalta!
http://www.myspace.com/409579252
- KOMMUNISTI???
Kukaan todellinen kommunisti ei pitänyt Neuvostoliittoa kommunistisena maana!Ihan vaan siitä syystä ettei se ollut sellainen:D Siellä oli sosialistinen järjestelmä,josta pian luovuttiin ja alettiin painottaa suurvaltapolitiikkaa sosialismin kustannuksella.Sokeakin saattoi todeta eturyhmä järjestelyt ja erioikeudet sen myötä mihin porukkaan kuului!SE EI OLE KOMMUNISMIA!!!Kannattaa tutkia Marxia ja sitten pohtia asiaa uusiksi,noin niinkuin faktojen pohjalta,moni kysymys saattaa silloin tulla vihdoin vastatuksi!
- Kapitalisti1967
Ja sosialistisesta järjestelmästä luovuttiin nopeasti, koska se johti täydelliseen kaaokseen ja nälänhätään. Ihmiset varastivat epätoivoissaan ruokaa ja polttivat huonekaluja pysyäkseen lämpiminä. Siksi ei ole todellista kommunismia, koska todellinen kommunismi johtaa pääoman tuhoutumiseen.
- Tulee vielä
Kapitalisti1967 kirjoitti:
Ja sosialistisesta järjestelmästä luovuttiin nopeasti, koska se johti täydelliseen kaaokseen ja nälänhätään. Ihmiset varastivat epätoivoissaan ruokaa ja polttivat huonekaluja pysyäkseen lämpiminä. Siksi ei ole todellista kommunismia, koska todellinen kommunismi johtaa pääoman tuhoutumiseen.
Vanhan kommunismin loppu oli vain hullun johtajuuden huippu.Tosiasia on,että kapitalismi loppuu tasan sinä päivänä,kun sijoittajat toteaa,että ei kannata enää sijoittaa kun ei ole sata varmaa saako voittoa.Muuten on edessä kaikkien yhteiskuntien romahdus,sijoittajia kun ei voi pakottaa sijoittamaan.Kommunismissa missä ei ole koko pääoma käsitettä,tällaista tilannetta ei pääse koskaan syntymään.Aina on jatkuvuutta,toisin kuin kapitalismissa,missä kaikki päättyy aina lamaan.
- Toveri Kapitalisti
lukumäärää, mutta toivon sen olevan lähellä nollaa. Ei ole väliä ihannoiko neukkulandiaa vai ei. Kommunismi kaikissa muodoissaan on pahasta.
- Mikä lienee määrä?
Paljonko niitä Safkan jäseniä on nykyään Suomessa?
- Kommunismionnousussa
Koko ajan liittyy lisää,sitä mukaa kun kapitalismi syrjii heidät yhteiskunnan ulkopuolisiksi.Kasvava trendi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380