Kleopatra kuvattu

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1626099

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1095043/The-face-Cleopatra-Scientists-recreate-true-image-legendary-beauty.html

"Daily Mail -lehden julkaisemia tietokonepiirroksia on koottu työlään tutkimuksen avulla yli vuoden ajan."

No joo, aika turhaa työtä yli vuosi, eikö parempaa tekemistä ole löytynyt? Johan tuon töhertää kuvankäsittelyohjelmilla kuka vaan, eikä kukaan pysty sanomaan, että ei näytä aidolta. Miksi ketään edes kiinnostaisi miltä joku mahdollisesti ammoin elänyt henkilö on näyttänyt?

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wtf!!!!

      kuvassa poseerasi komeasti kaikkien rakas obama, OLETKO SEKAISIN?

    • kreikkalaiseksi

      kasvonpiirteistä en tiedä, sisäsiittoiset voivat olla aika omituisen näköisiä.

    • Aleksandriassa kävin

      Kävin Aleksandriassa Egyptissä keväällä. Kleopatran jäänteet ovat osa länsimaisen sivistyksen historiaa. Aleksandria on hukkumassa mereen ja sain tietää, että etsitään palatsia meren pohjalta.
      On hyvä, että jotakin löytyy. Aleksandria on perustettu 300 vuotta ennen ajanlaskun alkua. Aleksandriassa on hieno kirjasto, jota pitää yllä kansainvälinen tiede- ja kulttuuriyhteisö.
      Kirjasto on digitalisoitu; opiskelijoilla on nettiyhteys. Hämmästyttävää!
      Kleopatrasta ja Rooman keisareista voi lukea historiankirjoista, ajasta, josta tiedetään vain vähän. Ne eivät ole satua, vaikka siltä vaikuttaa. Kleopatra on ollut hyvin kiinnostava ihminen.
      Meren pohjalla voi olla paljon semmoista tietoa, mitä kukaan ei voi kuvitella. 300 vuotta ennen Jeesusta!

    • Nimetön

      elää kolmesataa vuotta. Ennen ajanlaskua.

      Teidän turhanpäiväinen nokkkeluutenne saa häpeämään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2749
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2507
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2211
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2026
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1517
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1373
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1004
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      818
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      801
    Aihe