Suhtautuminen teininä/aikuisena sarjaan

Metsolat-fani

Ihanaa, kun vihdoin uusitaan tää vanha kotimainen sarja. Ehdinkin jo odottaa kauan! Silloin ensimmäisellä lähetyskerralla olin yläasteikäinen enkä niin syvällisesti osannut suhtautua sarjaan, joten nyt uusintakierroksella lähes kolmikymppisenä on mielenkiintoista katsoa miten suhtaudun juonenkäänteisiin.

Erityisesti odotan sitä, miten suhtaudun Eevan ja Stigun suhteeseen, heidän tuleviin tapahtumiin jne. Teininä lähinnä vaan rasitti kuinka Eeva kasvoi huolettomasta opiskelijasta kantamaan raskasta elämän taakkaa. Ja mieleeni on jäänyt vain, kuinka se tuntui niin turhalta ja rasittavalta puida niin pitkään sitä. Odotan sitä, osaanko uppoutua heidän tunteiisinsa ja muutenkin miltä sarjan yleinen fiilis tuntuu tänä päivänä.

Onko kukaan muu katsonut silloin lapsena sarjaa ja nyt aikuisena uudelleen, ja miltä se vaikuttaa nykypäivänä? Tietysti nää vaatetukset, meikit, autot ym on olleet silloin ihan ajan hermolla ja nyt tuntuu vanhanaikaisilta, mutta se tunnelma, tuntuuko nyt erilaiselta?

11

3541

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maarittit

      Minä en ihan samasta kulmasta osaa asiaa ajatella. Vaikka olinkin noin 10-vuotias, kun Metsolat ekan kerran tuli tv:sta, ja nyt taas katson niitä tiistaisin, niin olen niitä tässä välilläkin katsonut. Aina kun vain olen kirjastosta videoita lainaan saanut, ja kirjatkin on tullut luettua usein. Toisaalta en kovin tarkkaan muista mitä tuolloin lapsena ajattelin sarjasta. Varmasti ajatukset on kyllä muuttuneet. Mutta ainakin yksi asia on pysynyt samana: aina olen ihastellut Metsolan perheen elämää, asuinympäristöä, tunnelmaa. Ja toisaalta nyt on sitten tullut nostalgia ja haikeus mukaan kuvaan, kun on tuo kaikki niin kaukana nykymaailman menosta.

      • Nostalgi

        Mina olen noita metsoloita katsellut tvkaistan kautta ulkomailla, ja miltei 15 vuotta taalla asuneena Metsolat nayttaa silta Suomelta minka mina muistan. Kylla tulee omaa lapsuutta ja nuoruutta ikava, samanlaisissa maisemissakin kasvoin, ja oma mummoni oli kuin Annikki.


    • Mv:n tytär

      Muistan selvästi, kun olin 4 vuotias kun Metsolat tuli ensi kerran tv:stä...ensi kertaa, ku näytettiin Antin sydänkohtaus niin säikähdin kovasti sitä, että kuinka Antin nyt käy!
      Muistan myös, kun Liisa joutuin niiden luonnonsuojelijoiden kans kettingillä kiinni kaivuriin ja ihmettelin, miksi Liisa liittyi niihin luonnonsuojelijoihin...nyt ymmärrän, että hän vei vain eväitä Erkille :D
      Ihailin pienenä niitä isoja komeita kaivureita, joita Erkki ajoi :)
      Inhosin sitä, ku Kari Kaukovaara oli ns. pahis siinä sarjas ja ihmettelin, miten isän näköinen voi olla pahis :D
      Lisäksi Annikki oli luonteeltaan kuin äidin äiti ja Antti kuin isän isä :D

      Kaikkea sitä 4 vuotiaan pääs on pyöriny, ku oon kattonu sarjaa ja aina tulee muistiin mitä oon ajatellu silloin lapsena, kun joka tiistai uusi uusinta tulee telkkarista :D

      • sarja on

        näytetty moneen kertaan, aina näkee jotain, mitä ei ennen muista huomanneensa.

        Hyvä sarja!


    • tervasnapsi

      Joskus muinoin mukulana , sitä katseli ja >ihmetteli Metsoloiden touhuu. Nykyään kolmikymppisenä kateellisena katselee sarjan maisemia ja muita ympäristöö:)

    • 1983

      Muistan, kun seurasin Metsoloita aikanaan, ilmeisesti noin 10-vuotiaana. Sarja oli koskettava ja muistan, kun ihastuin Stiguun poikasena. Kauheaa oli, kun Stigu loukkaantui siinä auto-onnettomuudessa.

      Nyt vasta laitoin Ylen nettisivuilta jakson pyörimään näitä uusintoja. Ehkäpä katselen sarjaa nyt uusin silmin ja virkistän muistia...

    • nuoruusvuosista

      On kyllä tosi mukava katsella nuoruusvuosien muotia ja meininkiä. Itse olin sarjan aloitusjaksojen aikoihin 19 v. sellainen Liisan ikäinen ja tapainen :) juuri kirjoittanut ylioppilaaksi (vaikka Anna-Leenä H. oikeasti onkin vanhempi). Samanlaisia sydänsuruja ja idealismia, hah. Nyt se kyllä naurattaa. Ja aina oli trendikäs, kunhan oli tarpeeksi isot olkatoppaukset ja tiukat hiihtarit, omg.

      Kyllä maailma on tosiaan muuttunut. Omat lapsenikin ovat jo aikuisuuden kynnyksellä ja täytyy sanoa, että monessa asiassa nykyajan nuoret ovat kyllä fiksumpia kuin silloin. Pojasta polvi paranee, vaikka kaikki haikailevatkin entisiä hyviä aikoja :)

    • mahtava sarja.

      Olin n. 12 vuotias kun Metsolat tuli ekan kerran telkkarista. Seurasin tuolloin koko sarjan, sillä ihastuin siihen tunnelmaan kovasti. Se oli lapsen näkökulmasta katsottuna sellasta "mummola"-meininkiä... Nyt sitten aikuisena katsoo ehkä jollain tapaa eri näkökulmasta. Seuraa ehkä niitä rooleja eniten, jotka esittää saman ikäistä kun minä nyt olen. Siellä se mummola-fiilis silti on taustalla. Metsolat on yksi parhaista kotimaisista sarjoista!!!

    • JENNI25vee

      Olin 10-vee silloin kun Metsolat alkoi ekan kerran ja joka jaksoin katsoin vanhempieni ja pikkusiskon kanssa täällä Helsingissä. Olin ihastanut sarjaan jo silloin ja toivottoman rakastunut Lasseeen. Nyt katson joka jakson ja tarvittaessa digiboxi tallettaa jos olen töissä.

      • muijumaiju

        missä näyttelijät??? siis ei oo missää sarjassa muussa näkyny metsoloiden näyttelijöitä...!
        tietääkö kukaan oisko missää?


      • ellipsi__
        muijumaiju kirjoitti:

        missä näyttelijät??? siis ei oo missää sarjassa muussa näkyny metsoloiden näyttelijöitä...!
        tietääkö kukaan oisko missää?

        se Osmo, on näytellyt kummeli jackpotissa ja siinä uudessa kotimaisessa sarjassa, pirun pelto(tai joku semmonen), oli kyllä vaikea tunnistaa ku oli niin vanha.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2004
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    11. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      523
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      104
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe