Rukousvastauksia, ihmeparanemisia,

Rukosvastauksia, ihmeparanemisia, kielilläpuhumista ja muita uskonnoille tyypillisiä elementtejä esiintyy myös muissa, kuin kristinuskossa.

Muös muiden uskontojen 'hihhulit' ovat uskossaan yhtä varmoja, yhtä vakuuttuneita jumalansa olemassa olosta ja pelastuksestaan sekä kirjoitustensa pyhyydestä.

fHekin ovat saaneet 'Jumalaltaan' hengen täytteyden.
4141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja uskonnosta riippumatta. Kokemukset voivat olla suurinpiirtein samat. Selitysmallin taas antaa noille kokemuksille antaa sitten kokijan kulturellis-uskonnollinen tausta ja kokijan viite tai sidosryhmä.

Äänestä

ihmeitä kuin Jeesukseen uskovatkin.
* Moosesta vastustavat tietäjät ja noidat tekivat lähes kaikki samat ihmeet, kuin Mooseskin.
* Samat voimat on edelleen taivaan avaruuksissa, siellä on voimia ja valtoja ja hallitsksia, jotka voi matkia Jumalaa aika pitkälle, mutta ne ihmeet ei ole ihmistä varten tarkoitettu, ne on Saatanan ja riivaajain voimilla ja sielun voimilla tehtyjä, ei Jeesuksen uskolla ja Hänen nimessä, ja siksi heille Jeesus sanookin, "Minä en tunne teitä"! Vaikka muka Jeesuksen nimissä toimitaan, se on hämäystä ja syntiä, ja petosta.
* Jokainen henki joka ei tunnsuta Jeesusta kristusta lihaan tulleeksi Jumalan Pojaksi, on antikristusksen heki.
* Ekivaari ei tunnusta Jeesusta lihanpuolesta, Jumalasta tulleeksi Jumalan Pojaksi, ja se on antikristuksen henki.

Äänestä
  • Mikä henki on Juutalaisilla, kun hekään eivät tunnusta lihanpuolesta, Jumalasta tulleeksi Jumalan Pojaksi?

    Entäpä ykseyshelluntailaiset tai Jehovan Todistajat? Kenen vastauksia rukousvastaukset heille ovat? Tai ihmeparanemiset? Ainakin he rukoilevat samaa Jumalaa kuin sinäkin.

    Äänestä

ihmisen riivatuiksi, ja vievä transsiin ja mumisevat, kun puhutaan selkokieltä.


On vain yksi nimi, minkä kautta ihminen voi pelastua ja saada syntinsä anteeksi, se on Jeesus Kristus. Joh.14:6,Ap.t.4,

Jumalan Pyhä Henki ei toimi pakanauskonnoissa.

Pakanauskonnot ovat riivaajien aikaan saamia Raamatun mukaan ja riivaajien eli epäjumalan palvelua:

1. Kor. 10:20
   
"Ei, vaan että, mitä pakanat uhraavat, sen he uhraavat riivaajille eivätkä Jumalalle; mutta minä en tahdo, että te tulette osallisiksi riivaajista. "

Gal. 4:8
   
"Mutta silloin, kun ette tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalia, jotka luonnostaan eivät jumalia ole."

1.Kor.8:5-7

"5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
7 Mutta ei ole kaikilla tätä tietoa,"

1. Kor. 12:2
   
"Te tiedätte, että kun olitte pakanoita, teitä vietiin mykkien epäjumalien luo, miten vain tahdottiin."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kielilläpuhumista... kirjoitti:

Rukosvastauksia, ihmeparanemisia, kielilläpuhumista ja muita uskonnoille tyypillisiä elementtejä esiintyy myös muissa, kuin kristinuskossa.

Muös muiden uskontojen 'hihhulit' ovat uskossaan yhtä varmoja, yhtä vakuuttuneita jumalansa olemassa olosta ja pelastuksestaan sekä kirjoitustensa pyhyydestä.

fHekin ovat saaneet 'Jumalaltaan' hengen täytteyden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu