USA:ssa voi saada 20 vuotta vankeutta
pyramidihuijauksesta.
Miten käy Hannun?
Lue tästä:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1625394
pyramidihuijauksesta.
Miten käy Hannun?
Lue tästä:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1625394
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sisäministeriön mukaan pyrämiidihuijauksiin sijoitettu raha on saastunutta rahaa ja tuotot sijoitukset tuomitaan valtiolle rikoshyötynä.
Krp:n tutkija sanoo - Yksinkertaisuudessaan asia on niin, että laiton hyöty pyritään ottamaan pois. Vaikka olisi ollut vain tavallinen sijoittaja.
Onkohan esitutkinta suomalaisten pankkien osalta aloitettu , syytä epäillä.
Löisimpa vaikka vetoa että tuomio Wincapitan päätekijälle on 1/4 - 1/3 tuosta tuomiosta. Eiköhän se tuohon haarukkaan varmuudella mahdu.
tuollaisesta wincapita-huijauksesta täytyy saada 20v-tuomio, tai sitten suomalaisen oikeustajun mukaan on ulkomaille piilotettujen miljoonien eurojen hinta todella vähäinen. Ajatelkaapa kuinka huippuelämää voi tuollainen huijari päästä elämään muutaman vuoden tuomiolla, AJATELKAA!!!
Tuollainen sika pitää laittaa menettämään elämänsä parhaat vuodet vankilaan, eikä muiden kustantamaan luksuselämään. Sijoittajat ovat todellisissa vaikeuksissa otettuaan suuria lainoja tuohon wc-kusetukseen.
Hannu ei saa minkäänlaista tuomiota ja tämä on faktatietoa.
HEH..HEH..HI...HI...RÄKÄ..RÄKÄ...RÄKÄ
MYÖ VUAN NAARATELLAAN JA NOSTELLAAN KOHTA MASSIA.
että Hannun maksimirangaistus on:
http://www.heikniemi.net/rikoslaki/rl36.html
Törkeestä petkusta 4 vuotta linnaa, ja siihen vähän vanhaa ehdonalaista kylkeen muunnettuna ehdottomaksi.
Tästä Hanski istuu ensikertalaisena puolet, eli aivan maksimissaan sellasta 2,5 vuoden luokkaa.
Ja millit odottaa...