Hannulle 20v.vankeutta?

USA:ssa voi saada 20 vuotta vankeutta
pyramidihuijauksesta.
Miten käy Hannun?
Lue tästä:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1625394
5659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sisäministeriön mukaan pyrämiidihuijauksiin sijoitettu raha on saastunutta rahaa ja tuotot sijoitukset tuomitaan valtiolle rikoshyötynä.

Krp:n tutkija sanoo - Yksinkertaisuudessaan asia on niin, että laiton hyöty pyritään ottamaan pois. Vaikka olisi ollut vain tavallinen sijoittaja.

Onkohan esitutkinta suomalaisten pankkien osalta aloitettu , syytä epäillä.

Äänestä

Löisimpa vaikka vetoa että tuomio Wincapitan päätekijälle on 1/4 - 1/3 tuosta tuomiosta. Eiköhän se tuohon haarukkaan varmuudella mahdu.

Äänestä
  • tuollaisesta wincapita-huijauksesta täytyy saada 20v-tuomio, tai sitten suomalaisen oikeustajun mukaan on ulkomaille piilotettujen miljoonien eurojen hinta todella vähäinen. Ajatelkaapa kuinka huippuelämää voi tuollainen huijari päästä elämään muutaman vuoden tuomiolla, AJATELKAA!!!
    Tuollainen sika pitää laittaa menettämään elämänsä parhaat vuodet vankilaan, eikä muiden kustantamaan luksuselämään. Sijoittajat ovat todellisissa vaikeuksissa otettuaan suuria lainoja tuohon wc-kusetukseen.

    Äänestä

Hannu ei saa minkäänlaista tuomiota ja tämä on faktatietoa.
HEH..HEH..HI...HI...RÄKÄ..RÄKÄ...RÄKÄ

MYÖ VUAN NAARATELLAAN JA NOSTELLAAN KOHTA MASSIA.

Äänestä
  • että Hannun maksimirangaistus on:

    http://www.heikniemi.net/rikoslaki/rl36.html

    Törkeestä petkusta 4 vuotta linnaa, ja siihen vähän vanhaa ehdonalaista kylkeen muunnettuna ehdottomaksi.

    Tästä Hanski istuu ensikertalaisena puolet, eli aivan maksimissaan sellasta 2,5 vuoden luokkaa.

    Ja millit odottaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Informer kirjoitti:

USA:ssa voi saada 20 vuotta vankeutta
pyramidihuijauksesta.
Miten käy Hannun?
Lue tästä:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1625394

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu