EU:n komission surullisimpia tapauksia on Olli "oppipoika" Rehn, jonka KEPU runttasi komissaariksi, kun poliittiseksi ongelmajätteeksi muuttuneelle Rehnille ei löydetty muuta loppusijoituspaikkaa.
EU:n parlamentti kuulusteli Rehniä ennen nimitystä. Tulos oli murskaava. Rehnillä ei katsottu olevan mitään visioita siitä miten laajentumiskomissaarina pitäisi toimia. Sittemmin on nähty miten EU:n laajentuminen on takunnut kevytkomissaari Rehnin osaamattomuuden takia.
Olli-oppipojan kielitaitoakin on ihan aiheellisesti arvosteltu. Maineikas Financial Times on monet kerrat vääntänyt vitsiä Rehnin tankeroenglannin kustannuksella.
Kevytkomissaari Olli "oppipoika" Rehn
9
408
Vastaukset 9
- Minä vaan
Anna tämän asian jäädä niille kirjoittajille, jotka siitä jotain myös ymmärtävät, jooko?
- :-)
:-)
- vastaisesti - onko se
sitä Kepulaista ja rehnmäistä osaamista :)
- Obs1
Känä sitten kirjoittaisi, jos pitäisi ymmärtääkin.
- Xantippa.
Olli Rehn on tyypillinen poliittinen broileri, joka ei ole koskaan saavuttanut merkittävää kannatusta omienkaan parissa.
Olli Rehn on pyrkinyt aikoinaan myös kepun puheenjohtajaksi, mutta jäi siinäkin vaalissa viimeiseksi. Sittemmin Rehn oli hetken europarlamentaarikkona, mutta seuraavissa vaaleissa putosi myös europarlamentista. EU-komissaarina toiminut Erkki Liikanen pelasti Rehnin ottamalla hänet avustajakseen. - hanttiinpanija...
Voi pieru ja nirvana. Onko mitään asiaa, mitä sinä et vastustaisi?
- ei välttämättä halua
lisää tumpuloita, joilla ei ole osaamista ja ansioita mistään .... veromaksajien palkkalistoille. Rehnhän on oikein malliesimerkki miehestä, jolla ei ole mistään minkäänlaista meriittiä. Hänhän on EU;n yleinen pilan aihe, eikä suotta !!
- suosikkisi..
ei välttämättä halua kirjoitti:
lisää tumpuloita, joilla ei ole osaamista ja ansioita mistään .... veromaksajien palkkalistoille. Rehnhän on oikein malliesimerkki miehestä, jolla ei ole mistään minkäänlaista meriittiä. Hänhän on EU;n yleinen pilan aihe, eikä suotta !!
siihen virkaan, semmoinen jolla on meriittiä?
- onhan
ei välttämättä halua kirjoitti:
lisää tumpuloita, joilla ei ole osaamista ja ansioita mistään .... veromaksajien palkkalistoille. Rehnhän on oikein malliesimerkki miehestä, jolla ei ole mistään minkäänlaista meriittiä. Hänhän on EU;n yleinen pilan aihe, eikä suotta !!
meillä koko vasemmisto jo elättinä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427