80-luku

Vaatteet

Kun katsoo tätä sarjaa huomaa, miten muoti on muuttunut. Kamalat teltat ja permanentti kampaukset kaikilla. Ehkä sitä itsekkin oli juuri tuohon tyyliin pukeutunut. Ei enää kasari muotia.
Sarja on hyvä ! Antti ja Annikki tietenkin tuovat ehkä mummon ja papan mieleen. Jaksaa katsoa, vaikka uusintana.

13

3275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauheaakasaria

      Nauratti edellisessä jaksossa Jaanan muuttomiehet.
      Luulin hiuksista ja vaatteista päätellen ainakin toista
      niistä naiseksi.
      Molemmat olivat oikeastaan aika naismaisia.
      Monet miehet näytti tuolloin naismaisilta.
      Naisilla oli kamalia hartioita korostavia puseroita
      ja pepusta ja reisistä pussittavia, nilkkasta kireitä housuja.
      Hiukset oli pörrökasoja ja korut suuria ja painavia.

      Muoti oli kyllä aika kamalaa silloin.

      Tälläistä esim.Katsokaa hartioita&farkkuja.
      http://www.youtube.com/watch?v=-cK8UtOJXWM&feature=related

      http://www.youtube.com/watch?v=aqfRjtfmwtg&feature=related

      • kauden muoti

        näyttää tuleville polville kamalalta, ja naurettavalta, niin meidänkin aikamme.


    • nikken9

      miten ois 80-luvun olkatoppaukset...? tyyliin dallasin sue ellen.

    • sitten uudestaan

      20 vuoden kuluttua tätä nyky muotia.

    • Kasaribasari

      Ohjelmahan on tehty 90-luvulla ja alkaa tapahtumiltaan 80-luvulta kohti "nykypäivää". Joten kasaripiirteet ovat siis tekemällä tehtyjä puvustuksen, maskeerauksen ja lavastuksen suhteen...

      • se sarja

        alkanut jotain - 87 ja sitä kesti viitisen vuotta, eli viimeiset jaksot n -93..? Vaatteet kampaukset ym olivat tollaisia niihin aikoihin ja itsellä muutama bleiseri tuolta ajalta tallessa ja koko 36 ja sopii edelleen hyvin...nykyään pitää olla 42-44 vaikka painoa tullut n 8 kg lisää...mallit muuttuneet.


      • sarjaa-
        se sarja kirjoitti:

        alkanut jotain - 87 ja sitä kesti viitisen vuotta, eli viimeiset jaksot n -93..? Vaatteet kampaukset ym olivat tollaisia niihin aikoihin ja itsellä muutama bleiseri tuolta ajalta tallessa ja koko 36 ja sopii edelleen hyvin...nykyään pitää olla 42-44 vaikka painoa tullut n 8 kg lisää...mallit muuttuneet.

        kuvattiin vuosina 93-95. Tapahtumat alkavat vuodesta 87.


      • Marienhof
        sarjaa- kirjoitti:

        kuvattiin vuosina 93-95. Tapahtumat alkavat vuodesta 87.

        jo vuonna 1991, silloin alkutalvesta aloitettiin kuvaukset vai oliko jo edellisen vuoden puolella mutta tuohon aikaan.


      • Wikipedia on kätevä
        Marienhof kirjoitti:

        jo vuonna 1991, silloin alkutalvesta aloitettiin kuvaukset vai oliko jo edellisen vuoden puolella mutta tuohon aikaan.

        Sarjan esittäminen alkoi syvimmän laman aikana vuonna 1993. Jos Metsoloiden tekijät olisivat aavistaneet laman rajuuden jo käsikirjoitus- ja ensimmäisessä kuvausvaiheessa, sarjassa olisi varmaankin esitetty Urjanlinnan luototusneuvottelut hyvinkin näkyvässä mittakaavassa.

        Loppujaksoja kuvattaessa lama puskee kuitenkin Metsoloiden perheeseen täysillä päälle. Laman syyt ja seuraukset esitetäänkin varsin realistisesti sellaisina kuin todellisuudessa näyttäytyivät.

        Sikälikin käsikirjoitus ja kuvaukset sattuivat ihan hyvään saumaan, että mikäli lama olisi alkanut kunnolla jo ensimmäisiä jaksoja kuvattaessa, sarjassa olisi saatettu syyllistyä jälkiviisaaseen sormella heristelyyn.


      • 90-luvun alussa

        ja sarjan tapahtumat kertovat 80-luvun ihan lopusta.
        Minä nykyään niin "nuorekas" 40 v nainen, katson sarjaa kyllä ihan nostalgia tunnelmalla. Tulee viaton nuoruus mieleen. Ja ihan pakko sanoa tämä, sarja kertoo maaseudun ihmisistä, jotka eivät tasan tarkkaan seuranneet pintamuotia (eivät kaiketi seuraa nykyisinkään) Joten aivan varmasti samat ja samantyyliset vaatteet olivat käytössä siellä vielä 90-luvun alussa kuin 80-luvun lopussakin. :) Ja kai nyt jokainen joka sitä aikaa itse eläneenä ja katsoen "vanhoja" valokuvia, kyllä se sama "kasari" tyyli (kauhea nykyihmisen mielestä mutta ihanan nostalginen kuitenkin) oli pitkään 90-luvun puoliväliin ja ylikin. Oliko myös osittain lama-ajan syytä, jos ei ollut enään varaa seurata uusinta uutta.


    • Annexan

      Kyllä ehdottomasti: Antti ja Annikki ovat Metsolat-sarjan ykkös henkilöitä. :) Tippa tulee usein silmiin, kun muistuu ajat lapsuuden mummolasta mieleen, kuinka sitä just noin eleltiin maalla, kuten Metsoloissakin.

      • maalta maalle

        Kyllä Metsolat on hyvä esimerkki siitä millaista on monessa suomalaisessa kodissa "täällä maalla".Kyllä niitä "peräkamarin poikia"on vieläkin vanhempien hoivissa.


      • &(&(&
        maalta maalle kirjoitti:

        Kyllä Metsolat on hyvä esimerkki siitä millaista on monessa suomalaisessa kodissa "täällä maalla".Kyllä niitä "peräkamarin poikia"on vieläkin vanhempien hoivissa.

        Voi tuota 80-lukua kun vielä noin kymmenellä lehmällä tuli mukamas toimeen.Idylli oli kyllä kaukana tuonaikaisista vesien kanssa lotraamisesta,sonnan luomisesta kouruista käsin sontalapiolla mistä ei selkä tykännyt samoin ahtaissa parsissa kyyristelystä.
        Nykyaikaisesta lypsyasema robottinavetasta rehustamoineen ei kyllä varmaankaan vuosiin kelpaa maaseutusarjoihin idyllinsä puolesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      33
      7068
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      114
      3845
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3796
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1991
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      56
      1896
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1870
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      41
      1462
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1283
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      31
      1234
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1186
    Aihe