Globalismin sekoitttaminen liberalismiin

tahallinen virhe

Liberlismi on ideologia joka takaa kaikille kanslaisille omistusoikeuden, omaisuuden hallintaoikeuden, ja laajan joukon muita vapauksia ja oikeuksia. Liberalismi on siis idelogia joka toimii kanslaisoikeuksien puolesta ja niiden turvaamiseksi.


Valtioiden välinen vapaa-kauppa ei itsessään ole liberalismia tai markkinataloutta.
Siinä että sosialistivaltiot käyvät vapaa-kauppaa keskenään´ei ole mitään liberalistista. Sosialistivaltioiden välinen vapaakauppa ei ole markkinataloutta tai liberalismia, vaan sosialististen maiden välistä kaupankäyntiä.

Eli ei kannata mennä sosialistien harhautukseen jonka mukaan sosialistivaltioiden välinen vapaakauppa olisi markkinataloutta.

5

1792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtioiden

      välinen vapaakauppa? Onko se markkinataloutta, globalismia vaiko jotain muuta?

    • liberaali!

      Ja höpsistä. Jos Milton Friedman on "tunnettu liberaali" - kuten Wikipedia väittää:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Liberalismi

      - niin silloin liberalismi todellakin on ihan tasan sama asia kuin se Friedmanin Chicagon yliopiston kauppatieteiden laitoksella opettama ryöstökapitalismi ja täysin vapaa markkinatalous, joka viimeiset vuosikymmenet on saanut vapaasti ja liberaalisti riehua koko maailmassa, ja joka nyt on lopultakin aiheuttanut koko maailmantalouden romahtamisen - mikä oli odotettavissakin, kun kynttilää poltettiin molemmista päistä.

      • asennoiduttava

        siihen että joutuu selittelemään sosiaasidemarien sotkemisia.


      • lienee
        asennoiduttava kirjoitti:

        siihen että joutuu selittelemään sosiaasidemarien sotkemisia.

        kuollut jo 50-luvulla. Ainakin Suomessa se on sen jälkeen ollut pelkästään ruotsalaisten ryöstökapitalistien peitejärjestö.


    • on eri asia

      Jos P-Korea ja Kuuba käyvät kauppaa keskenään, se ei tarkoita että ihmiset eläisi vapaana kummassakaan maassa. Jos Suomi ja Ruotsi käy kauppaa keskenään vapaasti, niin se ei silti tarkoita että kumpikaan maa olisi markkinatalous.

      Markkinataloudessa on matala verotusaste ja yksityisyrittäjyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5673
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      12
      3688
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      193
      2311
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      163
      1723
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      77
      1627
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1457
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1365
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1335
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1194
    Aihe